İstanbul Off-Road Kulübü’nün organize ettiği İSOFF CHALLENGE’ın, 2 Ekim Pazar günü Kemerburgaz’da gerçekleştirilen son ayağında, binlerce seyirci Şampiyonları ayakta alkışladı. 3. Ayakta finiş bayrağını ilk gören ekip İnci Akü Off-Road Team adına yarışan Ali Gökhan Yazıcı – Alpaslan Yüksel olurken, üç ayakta topladığı puanlarla 2011 İSOFF CHALLENGE Şampiyonu olarak kupa kaldıran ekip Cengiz İnceli – Bayram Eyri oldu.

 İSOFF’un yepyeni bir yarış konseptini hayata geçirdiği İSOFF CHALLENGE 2011’de ekipler ilk kez tasarlanan dinamik ve heyecanlı bir formatta yarıştılar: F1 formatında 4×4 yarışı.

 Kemerburgaz’da eski bir taşocağına kurulu parkurda; herzamanki zorlu off-road engelleri        vardı: Kum tepeleri, derin su geçişleri, bataklık gölet geçişleri, dimdik rampa ve bumplar, keskin yan eğimler… Ancak yarışçılar kadar üç yarıştır sayıları giderek artan seyircileri alana toplayan şey, tüm bu klasik off-road yarış görüntülerine ilaveten, dozu giderek artan farklı bir bir mücadele ve heyecandı.

Farklı motor güçlerine, farklı performanslara sahip 4×4 araçlar, start ışıklarının yeşile dönmesi ile birlikte aynı anda start alıp, tozu dumana katarak parkura saldırıyor ve tampon tampona mücadele ediyorlardı.

20 tur boyunca devam eden ve zaman zaman araçların birbirlerine çarpıp, takla atıp, spin atarak parkur dışına çıkıp tekrar yarışa dönerek sürdürdükleri bu inanılmaz yarış, alana dağılmış 1000’e yakın araç ve binlerce seyirci tarafından da çılgınca tezahüratlarla ve alkışlarla destekleniyordu.

Saat 11.00’de başlayan Seeding Turlarında, seyirciler yarışın ilk sürprizini yaşadılar. Son iki yarışta da favoriler arasında gösterilen, ancak son yarışta finişe metreler kala yarış dışı kalan Can Tahincioğlu ve Buggy’si, iddialı girdiği sıralama turunu mekanik arıza nedeniyle tamamlayamadı ve yarış dışı kaldı. Sıralama turlarında en iyi dereceyi, 2:54 ile bir önceki ayağın birincisi Hüseyin Afşar – Hürriyet Girit ekibi yaptı ve lider pozisyonunda start alma hakkı kazandı. İkinci en iyi derece 3:02 ile İnci Akü Off-Road Team adına yarışan Ali Gökhan Yazıcı – Alpaslan Yüksel tarafından yapılırken, 3. en iyi sıralama derecesini 3:03 ile Okan Sayın – Tarık Karakaş ekibi yaptı.

Sıralama turları devam ederken, seyirciler bir yandan yarışın basın sponsoru BEST FM’in alana kurduğu TIR’dan yayılan müzikle dans ediyor, bir yandan da alanda yer alan 4×4 stand’larını dolaşıyor, Silverstone standındaki yenilikleri inceliyor, alanda yer alan birbirinden ilgi çekici 4×4 araçlar hakkında yorumlar yapıyordu.

Yarışın bir diğer sürprizi Volkswagen’in ilk pick-up’ı AMAROK’tu. Doğuş  – Uzay Oto tarafından açılan stand’da görevliler hem bu iddialı 4×4’ü tanıtıyor hem de İSOFF’un özel hazırladığı 4×4 parkurunda AMAROK’u test etmek isteyen izleyicilerin isimlerini not ediyorlardı.

Sıralama turları bitiminde seyircilerin ilgisi AMAROK Test alanına yöneldi. Start saatine kadar sırada bekleyen sayısız izleyiciyi ard arda teste davet eden yetkililer, sonuçta talebe yetişemeyince bir sonraki of-road etkinliği için yeni listeleri almaya başladılar.

15.00’de anonslarla geri sayım heyecanını paylaşan izleyiciler start anıyla birlikte yarışı en iyi izleyebilecekleri tepelere dağıldılar. Hüseyin Afşar güzel bir startla yarışa başladı ve anında rakipleri ile arasını açtı. Onu Sadık Vefa – Murat Taşlıdağ, Ali Gökhan Yazıcı – Alpaslan Yücel, Cengiz İnceli – Bayram Eyri takip ediyordu. Tüm yarış boyunca farklı yarışçılar ve farklı mücadeleleri keyifle izleyen seyirciler, tuttukları araçlar önlerinden geçerken alkışlarla ve ıslıklarla destek veriyorlardı.

Arda Gürayman – Serdar Uludağ, Tarık Gökbay – Bülent Gültekin, Kubilay Tüfekçi – Bülent Kaya, Mustafa Demirci – Dursun Ali Yılmaz, Arman Özdemir – Ali Çetin, Benan Engin – Aydın Yıldırım ve Çetin Pado – Maksut Kandır yarış boyunca rekabeti sürdürdüler. Mekanik arızalar yaşasalar da, spin atsalar da, etabın farklı noktalarında takılsalar da mücadeleyi bırakmadılar ve ödül olarak finiş bayrağını gördüler.

Müfit Çırpanlı – Serkan Kaya, son iki ayaktır göremedikleri finişi en sonunda gördüler, ama eksik tur sayıları nedeniyle Klasman dışı kaldılar. Okan Sayın – Tarık Karakaş, Onur Alptekin Merih Utkular, İlyas Sönmez – Zerrin Dağdan Bereket, Ahmet Ergun – Hakan Bastoncu, Adnan Ofluoğlu – Aytuğ Tüzalkan ise bu zorlu yarışı mekanik arızalar nedeniyle bitiremeyen ekipler oldu.

İlk başlarda Suzuki Vitara’sı ile Hüseyin Afşar yarışı önde götürürken, aracındaki sorunlar nedeniyle yavaşlamak zorunda kaldı. Yarışın bir sonraki en zevkli mücadelesi Ali Gökhan Yazıcı’nın Land Rover’i ile Sadık Vefa’nın CJ7’si arasında geçti. Sadık Vefa’nın CJ’si mekanik sorunlar nedeniyle hız kesince bu mücadelede gülen Ali Gökhan Yazıcı oldu.

Mevsim normallerinin üzerinde bir sıcakta, araçlarda ter döken toz duman içinde önlerini görmeye çalışan yarışçılar son turlara yaklaşırken, heyecan giderek arttı. Son turda seyirciler Cengiz İnceli ve Ali Gökhan Yazıcı mücadelesine kilitlendiler. Damalı bayrağı ilk gören ekip 1:06:25’lik derecesi ile,  İnci Akü Off-Road Team Ali Gökhan Yazıcı – Alpaslan Yüksel oldu.

Yarışçılar için çok özel olan Centilmenlik Kupasını Arman Özdemir – Ali Çetin ekibi kazanırken, üç ayakta toplanan puanlarla İSOFF CHALLENGE 2011 Şampiyonu da belli oldu: Cengiz İnceli – Bayram Eyri. 2011 ikincisi Arda Gürayman – Serdar Uludağ olurken, üçüncülük kupasını da Tarık Gökbay – Bülent Gültekin aldı.