Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model, yaratıcı teknolojisi ile günümüz beklentilerine en iyi yanıtı veren yenilikçi, teknoloji ve öncü özellikleri ile Pick-Up segmentinde binek araç konforu sunan 12. nesil Navara Force modelini haber kanalımıza bu günlerde konuk ettik. Bu yazımda siz değerli okuyucularıma Nissan Navara Force ile yaşamış olduğum sürüş hislerimi paylaşacağım.

Dış Tasarım
Pick-Up dünyasına baktığımızda markaların diğer sınıflarında bulunan bir çok özellikli modellerinin esintilerini Pick-Up sınıfında ki modeline uyguladıklarını görüyoruz, teknolojisi ve sürüş dinamiklerinin yanısıra, Off-Road ve günlük kullanımı için son derece ideal bir tasarıma sahip. Sportif ve göz alıcı çizgileriyle dikkat çeken Navara Force donanım seviyesinde, Nissan’ın imzası niteliğindeki V-şekilli ön ızgara ile bumerang formlu LED gündüz farları, ek olarak 18 inç çapında jantlar ve 255/60 R18 lastikler, krom destekli gövde rengi dolgulu geri dönüşümlü yükseltilmiş tamponlar, krom kaplamalı basamaklı arka tampon ilk planda göze çarpan özellikler. Otomatik açılıp kapanan basamaklar, aracın kapısını açtığınız zaman aracın alt kısmından iniş ve binişlerinize yardımcı olan basamaklar, elektrik kumandalı ısıtmalı krom kaplamalı yan aynalar, krom çerçeveli ön sis farları, krom kaplı ön panjur ve karartılmış arka camlar ve standart sunulan 4 kameralı çevre görüş sistemi (AVM) ve arka park mesafe sensörü Navara’yı Pick-Up pazarında daha önce görülmemiş etkileyici bir görünüme kavuşturuyor. Pick-Up sınıfının en aerodinamik tasarımlarından biri olan Nissan Navara Force bir önce ki nesil ile kıyaslandığında yüzde 3.6 daha düşük bir rüzgar sürtünme katsayısına sahip, kabin ve kargo alanında uygulanan akıllıca tasarlanmış detaylar sayesinde hava akışını minimum sürtünmeyle arkaya doğru ilerliyor. Kargo alanı daha kullanışlı hale getirmek üzere, önceki nesil’den 67 mm daha uzatıldı ve kargo alanı 1578 mm’ye ulaşmış, Navara 1 ton yük taşıma kapasitesine 3500 kg römork çekme kapasitesi ile beklentileri en iyi şekilde karşılıyor.

İç Tasarım
İç mekan genişliği konusunda kesinlikle Navara çok ferah bir hacim sunmakta ve koltukların oturuş pozisyonu gayet başarılı, görüş mesafeleri yeterli yani oturduğunuz konumdan araca rahatlıkla sahip çıkabiliyorsunuz. Elektrikli 8 yöne ayarlanabilen deri koltuklar, koltuk ısıtması, ısıtmalı cam yıkama fıskiyeleri, elektrikli katlanabilir yan aynalar, otomatik kararan iç dikiz aynası. Navara’da çift bölgeli dijital klima sunulurken arka koltuklar için de havalandırma kanalları bulunuyor. Ses yalıtımı konusunda bir arazi aracı olarak değerlendirdiğimiz zaman Navara sınavını başarılı bir şekilde geçiyor. Yalnız ben motordan biraz da olsa turbo sesi duymak isterdim. İç trimlere geldiğimizde klasik Nissan sağlamlığı, dizaynı ve ürünleri karşımıza çıkıyor tabi kullanılan malzemeler bir tık daha sert ve kalite olarak aşağıda. Zaten bir arazi aracından binek otomobil malzeme kalitesi beklemek biraz ağır olucaktır. Direksiyon gayet sportif ve konforlu olmakla beraber yol bilgisayarı kontrolü olsun media sistemi kontrolü olsun gayet başarılı. Ana ünitede sunulan USB girişi ve AUX bağlantısı ile ses sistemi gayet yeterli bir şekilde çalıyor. Off Road maceralarından sonra bir ağacın altında dinlenirken keyifle müzik dinleyebilirsiniz.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Nissan Navara′da hem asfalt zeminde hem de arazide sergilediği performansı, kusursuz yapım kalitesi ve yakıt ekonomisi değerleriyle, özellikle güvenlik konusunda son derece güvenli sürüş hissi sunan Navara, planlı fren uygulamalarıyla dik yokuşlarda sürüş hızlarını sabit tutarak, herhangi bir talihsizlikle karşılaşmadan inişin gerçekleştirilmesini mümkün kılmasıyla hayranlık uyandırıyor. Nissan Navara’da standart olarak sunulan yokuş iniş desteği, yokuş kalkış destek sistemi, ABLSD kum, kar ya da çamurlu araziler de patinaj yapan tekerleklere fren uygulayarak kilitli defransiyel kontrolünün de dahil olduğu güvenlik sistemleri son derece güvenli sürüş donanımları standart olarak sunuluyor . Otomatik yokuş iniş asistanı: Orta konsolun alt kısmında yokuş iniş destek sistemi tuşuna basarak aktif hale gelen sistem, rampa inişleriniz esnasında aktif olur ve hızınızı 7 km de sınırlayarak güvenli sürüş sağlarken aracın kayarak devrilme riskini azaltıyor. Genel olarak büyük 4×4 Pick-Up’larla anılan virajlardaki sallanma ve yalpalama hareketini en aza indiren Navara’nın asfalt zemindeki yol tutuşu da öne çıkan diğer özellikler oldu. Gücü otomatik olarak 7 vites ile destekleyen model daha seri, daha sarsıntısız ve daha tasarruflu vites geçişleri sağlıyor. Sağlam ve güçlü bir şaseye sahip olan Navara kullanım kolaylığı ve pratikliği daha da arttıran bir dizi yeni mühendistlik çözümleri de bünyesinde barındırıyor. Navara’′da 2.3 cc’lik yeni nesil çift turbolu dizel motor 3750 d/d’de 190 hp güç ve 1500-2500 d/d’de 450 Nm tork üretiyor. 2.3 litrelik çitf turbolu dizel motor 7 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10,8 saniyede gerçekletirip maksimum 180 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu Euro5 B+ normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 8,7 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak; Beklendiğinden fazlasını sunan 4×4 Pick-Up! Özellikle etiket fiyatını ve size sunduklarını karşılaştırdığınız zaman çok mantıklı, ilk fırsatta Nissan Navara Force’yi en yakın Nissan bayisine giderek incelemenizde fayda var.

Nissan Navara Force 4×4 Teknik Özellikler
Motor Silindir hacmi (cm3) 2.3 cc Çift Turbo
Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 190 / 3700
Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 450 / 1500-2500
Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 8.7 Şehir dışı (lt/100 km) 6.4
Ortalama (lt/100 km) 7
Depo hacmi (lt) 80
Maksimum Hız : 180 km
0-100 km hızlanması: 10.8