Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model, uzun zamandır otomobil dünyası gündeminden düşmeyen özellikle SUV modellerde küçük hacimli 1.6 dizel motor otomatik vites sayesinde hem yakıt hem de vergi avantajı sunan ve SUV dünyasında en hızlı gelişen otomotiv markasın Hyundai, geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu B-SUV segmentine iddialı giriş yapan modeli KONA dizel otomatik vites kombinasyonu ile yediden yetmişe bir çok kullanıcının satın almak istediği ilk beş model arasına yerleşmiş olan dizel otomatik vitesli KONA’yı detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Hyundai’nin yeni aile kimliği olan basamaklı tip ızgarayı benimseyen KONA’nın ön yüzü oldukça etkileyici ve güçlü. Yeni ikiz farlar ve LED farların üstünde konumlandırılmış LED gündüz sürüş farları ön bölümdeki görsel etkiyi artırıyor. Ayrılmış ön farlar, zarif ve keskin şekillerle kendinden emin bir duruş sergilerken aynı zamanda araca yenilikçi bir görünüm kazandırıyor. Cesur ön ve arka tasarımı sayesinde otomobil, beklenilenden daha geniş bir duruş sergiliyor. Tamamen yeni olan KONA’nın tasarımı, sıra dışı ve kaslı hatlardan oluşuyor. Geniş duruşu desteklemek adına üstündeki farklı kontrastlı çamurluk dizaynıyla karakterize edilen KONA, şık tavan rafıyla da sportif ve maceracı ruhunu zirveye taşıyor. Aracın arka kısmındaki spoylerde yer alan entegre LED stop lambası da görsel olarak tasarıma yardımcı oluyor.

İç Tasarım
Kona’nın taşıdığı SUV genleri kabinde de göze çarpıyor. Otomobilin sunduğu konfor, kalite ve güç ile birlikte zarif, etkileyici iç mekanı modelin dış hatlarıyla uyum içinde. İç tasarımını bir bakışta incelediğimizde test aracımızın ilgimizi çeken en çarpıcı özellikleri, otomobili kullanırken koltuk ayarları ve koltuğun vucudu sarması, pedallara erişim, ele oturan prüzsüz direksiyon ve direksiyon üzerinde bulunan butonların net ve kolay erişimi ilk olarak fark edilen özellikler, biraz daha detaylandırırsak, Hyundai’ın yeni modellerinin tasarımını küresel olarak yansıtan ve tüm KONA versiyonlarında standart olarak sunulan yeni direksiyon ilk bakışta dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Geleneksel Hyundai işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz. İç tasarımda eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Hyundai KONA′da 1598 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 136 hp güç ve 1750 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 7 kademeli otomatik DCT şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 9.8 saniyede gerçekleştirip maksimum 191 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu euro6 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri DCT tam otomatik vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz 50 litrelik yakıt deposu sayesinde toplamda bir depo ile 930+ km sürüş elde ettik, detaylandırırsak yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 4.8 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.8 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 1.6 litre turbo dizel üniteyle sunulan otomobil, tüketimi yüzde 20’ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen 7 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik şanzımanla hayat buluyor, 7 ileri DCT teknolojisine sahip vitesi ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yüksek gücü ve düşük yakıt tüketimiyle dikkat çeken bu kombinasyon, kuru tip DCT şanzımanda maksimum olarak 300 Nm tork değerine sahip. Hem çekiş hem de ara hızlanmalarıyla performanslı kullanıma da olanak sağlayan dizel ünite, normal kullanımdaysa maksimum yakıt ekonomisi sağlıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan KONA, DCT şanzımanla beraber farklı sürüş modlara sahip. İsteğe bağlı olarak bir tuş aracılığıyla değiştirilen sürüş modu “Comfort” “Eco” ve “Sport” olarak araca farklı bir kimlik kazandırıyor. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli turbo dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yeni SUV KONA’yı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç; SUV Hyundai KONA dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Hyundai markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği güncel, keyifli ve dikkat çekici bir SUV, bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Hyundai KONA 1.6 CRDi 7 ileri DCT Elite Smart Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1598 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 136 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 320 Nm
Azami hız 191 km/sa
0-100 Hızlanma 9.8 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.7 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.2 lt/100km
Karma:4.4 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 114