Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz araç, hafta içi günlerinde geniş, pratik ve konforlu, hafta sonunda ise maceracı, sportif ve verimli bir otomobil olan yeni SEAT ATECA oldu. Otomobil SEAT’ın kendine özgü tasarımından izler taşıyor ve İspanyol markasının dinamizm ve sportif özelliklerinden taviz vermeyen, heyecan arayan sürücülere hitap ediyor.

Dış Tasarım
Seat Ateca, güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. İsmini, Seat geleneğine uygun olarak İspanyol coğrafyasına ait İber Yarımadası’nın ortasında, Zaragoza’nın batısındaki Ateca kasabasından alan Seat Ateca’nın tasarımı ilk bakışta dikkat çekiyor. Alışılagelen Seat tasarım dili, trapezoit şeklindeki radyatör ızgarası ve farların özgün üçgen şekli gibi pek çok unsur, Leon’da olduğu gibi Seat markasının tipik ikonlarını oluşturuyor. Bununla birlikte her ayrıntı, Ateca için özenle geliştirilerek yeni bir seviyeye çıkarılmış. Ateca’nın tasarımındaki her ayrıntıya yansıtılmış belirgin hatlar güçlü Seat karakterini ortaya koyuyor. Geniş ve yüksek radyatör ızgarası kendine güveni ortaya koyarken, keskin şekilli farlar ve belirgin hava girişleri, Ateca’nın dinamik referansları konusunda şüpheye yer bırakmayacak şekilde tasarlanmış. Bu görünüş aynı zamanda Ateca’ya sağlamlık ve güvenilirlik sağlayan geniş ve kaslı bir duruş veriyor. Seat Ateca’da gelişmiş teknoloji duygusal bir deneyimle birleştirilmiş; bunun bir örneği “karşılama ışığı”. Kapı kilidini açtığınız anda, dış aynalardaki LED ışıklar, ön kapıların altındaki alanı aydınlatıyor ve Ateca adı ve siluetini yere yansıtıyor. Otomobilin yan profili, Ateca’nın dinamizm ve performans vaadini açık bir şekilde yansıtıyor. Jilet keskinliğinde yarıçaplarla belirgin çizgiler, yalnızca tasarımcının incelikli duygusunu değil, Seat’ın kalıp üreticilerinin ve üretim uzmanlarının ustalığını da gösteriyor. Siyah çamurluklar, çapı 19 inçe kadar ulaşan tekerlekler için heybetli bir sahne yaratmış. Öte yandan, krom çerçeveli pencere çizgisi ve yan camın arka kısmı boyunca devam eden kıvrımlı hat, otomobile daha da uzun ve zarif bir çizgi katmış. Dış aynalar, genelde sadece spor otomobillerde rastlandığı şekilde, kapı omuzlarına oturmuş.

İç Tasarım
Dış tasarımla mükemmel bir uyum içinde olan iç mekan da, SUV sürücülerinin çok değer verdiği o eşsiz sağlamlık ve güvenlik duygusunu, dinamik bir karakterle birleştirmiş. Ana unsurlar arasında, yükseltilmiş oturma pozisyonu ve açıkça görülebilen aracın ön tarafı yer almakta. Kokpit, net bir şekilde sürücüye odaklanan yatay bir çizgiye sahip. Kontrol elemanları bir araya toplanmış, öte yandan büyüklüğü 8 inçe kadar yükselebilen bilgi-eğlence ekranı başta olmak üzere göstergeler de bir göz atınca görülebilecek mesafede konumlandırılmış. Tüm bu akıllı teknolojiler Ateca’yı, zorlu şehir içi yolculuklarınızda en iyi yol arkadaşınız yapıyor.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Seat Ateca′da 1598 cc’lik yeni nesil dizel motor 115 hp güç ve 250 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 7 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 11,5 saniyede gerçekleştirip maksimum 184 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 6,3 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yeni Ateca’yi tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.