Hem sürücü hem de yolcular için mükemmel bir sürüş deneyimi sunan Kia markasının C segmentinde dikkatleri üzerine toplayan Cee’d modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu haberimizde modeli detaylandıracağız.

Kia Ceed Test_Kia Cee’d Test_Otomobiltutkunu_Kia_Test_Cee'd_Dizel_Otomatik Vites

Dış Tasarım
Kia Cee’d segmentinde daha iddialı, sağlam ve sportif yeni tarzı ile fark ediliyor. Ön tasarımında LED gündüz farları, derin büyük tamponu ve KIA’nın ayırıcı özelliği olan kaplan burnu ızgara dikkat çekerken, ön lambalar kaputun üzerinden omuza kadar uzanarak araca daha sportif bir görünüme katkıda bulunuyor. Yan profilden baktığımızda ilk fark edilen krom detaylar, aracın cam çevresinde aracın güçlü duruşuna katkıda bulunuyor. Arka bölüme geldiğimizde ise otomobil markalarının bazılarında görmeye yavaş yavaş alıştığımız büyük marka logosuna rastlıyoruz. Marka logosu altına entegre edilmiş geri görüş kamerası modele görsellik katıyor. İki yana yatay konumlandırılmış olan stop lambaları fark edilmeyi sağlıyor. Arka cam üstü kanatlı spoiler ve araç altının difüzör ile hareket kazandırılması ile bir aile otomobilinde gelişmiş aerodinamik özellikler sunuyor. Bu sayede aracın hava sürtünme katsayısı ve yakıt tüketimi düşürülerek, CO₂ salınımı azaltılmış. Kia Cee’d’te, uzunluk 50 mm kadar artırıldı (4,310 mm) ve yükseklik 10 mm kadar azaltıldı (1,470 mm.).  Cee’d, 2,650 mm’lik dingil mesafesiyle C segmentinin en uzun  araçlarından biri haline geldi. Kia cee’d’in 2,650 mm dingil mesafesi ve toplam uzunluktaki artış, hem yolcular hem de taşınan yük için daha geniş bir iç mekân sağlıyor.  Bunun bir sonucu olarak ön koltukta oturanlar, 12 mm daha fazla baş mesafesine, 21 mm daha fazla ayak mesafesine, arkada oturanlar ise 5 mm daha fazla omuz mesafesine sahip oldu. Bagaj kapasitesi, 380 litreye çıkarılarak % 12 artırıldı.

Kia Ceed Test_Kia Cee’d

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş için bilgi ekranı, iç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Konfor ve kullanım rahatlığı sunan özellikler arasında sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, çift bölgeli otomatik klima, değişken direksiyon modu, piyano siyahı destekli direksiyon simidi ve vites topuzu, elektrikli, ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, hız sabitleme sistemi (cruise kontrol), soğutmalı torpido gözü, yol bilgisayarı, alüminyum alaşım pedellar, panaromik sunroof, LED gündüz farları, otomatik yanan kısa farlar, yağmur sensörüne sahip özellikleri sayesinde spor görünümü konfor ile birlikte sunuyor.

Kia Ceed Test_Kia Cee’d Test_Otomobiltutkunu

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Cee’d 1582 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 136 hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 7 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede gerçekleştirip maksimum 200 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli Euro6 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri DCT teknolojisine sahip vitesi ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5,5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri Cee’d’ı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç; Kia Cee’d dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Kia markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Kia Ceed Test_Kia Cee’d Test_Otomobiltutkunu_Kia_Test_Cee'd_Dizel_Otomatik

Kia Cee’d 1.6 CRDi Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1582 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 136 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 300 Nm
Azami hız 200 km/sa
0-100 Hızlanma 10.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.6 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.9 lt/100km
Karma:4.2 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 109

Kia Ceed Test_Kia Cee’d Test