Citroën’in farklı tasarımı ile öne çıkan modeli C3 yenilenen yüzüyle bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu haberimizde C3’ün merak edilen tasarımını detaylandıracağız.

 Citroen C3 Test_Yeni Citroen C3_Otomobiltutkunu

Dış Tasarım
Yeni jenerasyon Citroen C3 hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellike genç ve orta yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan B segmentinde özellikle bayan kullanıcılara hitap eden dizaynı ile dikkatleri üzerine topluyor. Kompakt ve çevik boyutlarının yanı sıra sessiz ve tutumlu motoruyla C3, kullanıcılarına benzersiz bir sürüş keyfi sunarak, trafikte stresi yenmenin en ideal çözümü olarak öne çıkıyor. Markanın yeni tasarım felsefesi ışığında güncellenerek daha estetik hale getirilen C3, güçlü bir ön dizayna sahip. Ön tasarımında markanın yeni panjurunu fark ediyoruz, üst kısımda gündüz ledleri, orta kısımda aracın farları, alt kısımda ise sis lambalarını görüyoruz, marka logosunu taşıyan krom ızgara ön bölümde aracın her iki gündüz lambası arasında fark edilen görünümü ile aracın ön yüzünde son buluyor. Kişiselleştirme özellikleri gövde rengi seçimi sayesinde size keyif verecek tasarımı ile araç alım aşamasında size kolaylık sağlayabilir, ayrıca Airbump özelliği eklentisinde aracın yanlarını koruyor, koruma bandı kapı açmalarında veya market aracı çizilmelerinde aracınızı koruyabiliyorsunuz, boyutları eski nesle göre büyümüş olduğu, tavanın ise alçalmış olduğu fark ediliyor. SUV havasını pekiştiren dış kabuğu, özel tasarım 17 inç jantları ve tasarımda olduğu kadar sürtünme kat sayısının azaltılmasında etkili olan arka stoplar başlıca yenilikleri. Arka kısmında ise yatay çizgiler görsel olarak otomobili geniş tutuyor ve sportif detaylarla eskiye göre daha hareketli bir tasarım tercihi, yenilenen modern dış tasarımı ile dikkat çekiyor.

Citroen C3 Test

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel temiz ve net yol görüşü sürücü kabininde kullanılan iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, direksiyon, havalandırma delikleri, gösterge paneli ve radyo gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Yeni ara yüz sürücü ile teknoloji arasındaki ilişkiyi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış. Yeni kişiselleştirme düzeyi, Citroen C3 için geliştirilen yeni renk paketleri kişiselleştirme anlayışını yeni bir düzeye taşıyor. Renk paketleri farklı yaşam tarzlarına uyum sağlayacak şekilde geliştirilmiş. C3 sınıfının en kapsamlı kişiselleştirme özelliklerini de bünyesinde sunuyor. Bireysel ifadeyi vurgulayan üçüncü nesil Citroën C3, yolculuk boyunca bütünleşik HD kamera vasıtasıyla çekilen fotoğrafları ve videoları paylaşmaya imkan tanıyan Citroën ConnectedCam™ de dahil olmak üzere en son teknolojilerle donatıldı. Citroën ConnectedCam sistemi, sosyal ağlarda günlük yolculuklarınızı paylaşabildiğiniz veya kaza gibi durumlarda kanıt niteliği sunmak için tasarlanan, dikiz aynasına yerleşimli bir HD kamerayı barındırıyor. Anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikli anahtara sahip olan yeni C3’ün tüm fonksiyonlarına ergonomik kullanım sunan 7 inçlik ekrandan erişilebiliyor. İç tasarımını sizin arzunuza göre seçebileceğiniz C3’ün kapı pervazları, panel üst yüzeyi ve iç bölümünde bölümünde kullanılan yumuşak malzeme kalite hissini güçlendiriyor, kumaş koltukların genişliği çok iyi, yan destekleri tamamen vücudunuz sarmıyor ama genişlikleri ile çok rahatlar. Ayrıca sürüş pozisyonu çok güzel, uzun bir otomobil olmasına rağmen hakimiyetiniz başarılı. Arka koltuklarda ki baş mesafesi çok iyi, diz mesafesi çok uzun değil ama yeterli. Tavanı komple kaplayan panoramik cam tavan ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan ile karşı karşıyasınız. Cam o kadar büyük ve tek parça olduğu için açılmadığına üzülmüyoruz. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim aracınızın içinde sizinle beraber seyahat ediyor. Bunun yanı sıra geniş iç mekanı ve eğlenceli multimedya çözümleri ile gençlerin gönlünü fethederek, dinamizmi yaşatan bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor.

Citroen C3 Test_Yeni Citroen C3

Performans
Citroen C3 test otomobilimizde 1560 cc’lik yeni nesil Blue HDi dizel motor 3750 d/d’de 100 hp güç ve 1750 d/d’de 254 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor manuel şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 12.4 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 187 km/s hıza çıkabiliyor, bluehdi motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 4.5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.7 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Citroen C3’ü tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak; Citroen C3 pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri için, ve ailecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor. Yeni bir otomobil alacak okuyucularımın listelerine C3 modelini de eklemelerini önemle belirtiyorum.

Citroen C3 Test_Yeni Citroen C3_2017 Citroen C3_Otomobiltutkunu

Citroen C3 SHINE 1.6 BLUEHDI 100HP S&S Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1560 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 3750 dev/dak’da 100 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 254 Nm
Azami hız 187 km/sa
0-100 Hızlanma 12.4 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.1 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.2 lt/100km
Karma:3.5 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 101

Citroen C3 Test_Otomobiltutkunu