Yüzde 17’ye varan yakıt tasarrufu sağlayan Yeni nesil Duratorq motor ailesi Ford’un ticari araç ürün gamında amiral gemisi olan Transit modellerinde kullanılmaya başlıyor. 2012 model yılı için yeni özellikler kazanan Transit’in ekonomik ve çevreci özelliği tasarımına da yansıyor.

28 yıldır yerli motor üreten Ford Otosan İnönü Fabrikası, Transit’in yeni nesil Duratorq dizel motorunun üretimine başladı. Türkiye’nin ilk kamyon, motor ve aktarma organları tesisi olan Eskişehir İnönü Fabrikası’nda Türk mühendis ve işçileri tarafından üretilen daha verimli, daha ekonomik, daha çevreci, daha sessiz ve dayanıklı “Yeni nesil Duratorq” motor, 6 nesildir Türkiye’de üretilen Transit modelinde görev yapmaya başladı. Ford’un ticari araç ürün gamının en yeni ve gelişmiş motoru olmasının yanı sıra Ford dünyasında kılavuz niteliğini taşıyacak olan yeni nesil Duratorq, mevcut ve yeni Transit modelinin de motor ailesi olacak.

 Yeni nesil Duratorq ile yüzde 17’ye varan yakıt tasarrufu

Silindir hacmi 2.2L olan yeni nesil motorlarda 6 ileri şanzıman; önden çekiş, arkadan itiş ve 4×4 aktarma özelliklerindeki tüm ürün ailesinde standart sunuluyor. Yakıt ekonomisi için motor üzerinde devreye alınan pek çok yenilik, daha küçük motor hacminden daha fazla verim elde edilmesini sağlıyor. Daha konforlu yolculuklara olanak tanıyan sessiz ve Euro 5 normlarına uygun düşük CO2 salımlı çevre dostu yeni nesil Duratorq motor ailesi yüzde 17’ye varan yakıt tasarrufu sunmanın ötesinde NOx emisyonunda da yüzde 40’lık iyileşmeyi beraberinde getiriyor.Geliştirilmesinde 100’den fazla Ford Otosan mühendisinin çalıştığı yeni nesil Duratorq motorları yüksek basınçlı yakıt sistemi, değişken geometrili turbo, kapasitesi artırılmış EGR sistemi, kam milinden tahrikli vakum pompası, değişken debili yağ ve direksiyon pompaları ile daha düşük tüketim elde edilmesini sağlıyor. Euro 5 emisyon normunu karşılayan yeni nesil Duratorq motor Akıllı Şarj Sistemi, Otomatik Start/Stop Sistemi ve EcoMode Sürücü Uyarı Sistemi gibi otomotivdeki en ileri teknolojileri de kullanıyor.

Otomatik Start/Stop Sistemi ile şehir içinde daha düşük tüketim

Trafik ışıklarında ya da trafikte beklerken hareketsiz kalan aracın motorunun otomatik olarak kapatan Otomatik Start/Stop Sistemi, araç harekete hazır olduğunda bekletmeden motoru yeniden çalıştırıyor. Euro 5 motorlar ile birlikte sunulan Otomatik Start/Stop seçeneği, şehir içi yakıt tüketimini azaltarak, ticareti çevreci kılıyor. Ayrıca Akıllı Yeniden Enerji Dönüşüm Sistemi sayesinde fren enerjisi geri kazanılıyor ve yakıt tüketimine olumlu katkı sağlanıyor.Akıllı Şarj Sistemi frenleme enerjisini aküye aktarıyor. Motor Yönetim Ünitesi içindeki özel yazılım sayesinde alternatörün çıkış gücünü arttıran Akıllı Şarj Sistemi, akünün sürekli olarak optimum şarj seviyesinde kalmasını sağlıyor. Frenleme sistemine destek olarak yavaşlama anında devreye girerek enerjiyi aküye aktaran sistem, hızlanma sürecinde ise devreden çıkarak tüm gücün tekerleklere aktarılmasını sağlıyor. Gelişmiş Akü Yönetim Sistemi sayesinde akü yüzde 80 doluluk oranına ulaştığında alternatör motor üzerindeki yükü keserek yakıt tüketimini azaltıyor.

Yeni Duratorq Türkiye’de 6 jenerasyondur üretilen Transit’te de kullanılacak

Hem Ford Avrupa hem de Ford Otosan’ın ürün gamı içerisinde 46 yıldır başarıdan başarıya koşan, rekor pazar payıyla sınıfının jenerik ismi olan ve 44 yıldır Türkiye’de de üretilen Transit; Ford Otosan’ın ürün gamı içerisinde satış, ihracat, üretim, ciro, karlılık ve istihdamı içeren tüm parametrelerde hep ilk sırayı aldı. Yüzde 36’lık pazar payı ile sıralamadaki 6 rakibinin toplamından daha fazla satan Transit de Yeni Duratorq ile yenileniyor. Duratorq motorun da görev yapacağı 2012 model Transit’lerin dış görünümleri de şıklaştırıldı. Gümüş renge boyanan ön ızgaraların yanı sıra motor gücü özelliğini gösteren sarı etiketler, çevreci özelliğini vurgulamak amacıyla maviye boyandı. Bunlara ilave olarak 2012 model Transit’lerde ayrıca, kış şartlarında ve yağmurlu havalarda güvenli sürüşü arttıran “Isıtmalı Ön Cam” tüm ürün gamında standart hale getirildi.