Premium otomobillerin şıklık, teknoloji ve sürüş keyfini B segmentine taşıyan Ford’un küçük sınıftaki iddialı modeli Fiesta 1.0i 100PS EcoBoost PowerShift Titanium haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli takipçilerimize, merak uyandıran modeli detaylandıracağız.

Ford Fiesta EcoBoost PowerShift Test

Dış tasarım

Stil sahibi yeni Fiesta; cesur dış görünüşüne baktığımızda yeniden tasarlanmış ön trapezoid ızgara ve gündüz yanan LED ön farlar, arka kısımda ise yanlara doğru uzayan arka LED farları ile estetik ve güçlü duruşunu sergiliyor. Fiesta, bağımsız araç güvenliği kuruluşu Euro NCAP tarafından verilen beş yıldızlı güvenlik derecesine sahip olmasıyla da öne çıkıyor.

İç tasarım

Yüksek kaliteli malzemeler ile donatılmış olan Fiesta son derece canlı ve ergonomik bir iç mekan sunuyor, yumuşak dokulu gelişmiş, çok fonksiyonlu orta konsol, aracın birçok sistemini tek bir bölgeden yönetmenizi sağlıyor, alt orta konsolda bulunan otomatik klima (EATC) ile kabin ısısını kumanda edebiliyorsunuz, orta konsolun üst kısmında bulunan 5 inç renkli ekranı navigasyon ve geri görüş kamerası kullanım rahatlığı sunuyor.

Ford Fiesta EcoBoost PowerShift Test

Performans

“Yılın Motoru” ödülüne hak kazanarak otoritelerden büyük övgüler toplayan ve satışa sunulduğu ülkelerde müşterilerin beğenisini toplayan Ford’un verimli ve güçlü 1.0 litrelik EcoBoost benzinli motoru, doğrudan yakıt enjeksiyonu, turbo besleme ve değişken supap ayarı özelliklerini bir arada toplayarak düşük yakıt tüketimi özelliği sunan 1.0 litrelik EcoBoost üç silindirli küçük bir motorun böyle bir performans ve yakıt ekonomisi gerçekleştirdiğine inanmak için motoru kullanmanız gerekir. Fiesta’da sunulan 100PS 1.0 EcoBoost motor ve Powershift otomatik şanzımanlı kombinasyon; 6000 d/d’da 100 PS güç ve 1400 – 4000 d/d aralığında 170 Nm tork sunuyor. Maksimum hızı 180 Km/s olan aracın 0’dan 100 Km/s hıza çıkış süresi ise 10,8 sn. Kilometrede 114 gr CO2 emisyonu üreten araç şehir içi 6,6 lt, şehir dışı 3,9 lt, ortalamada ise 4,9 lt yakıt tüketim değerleri ile aynı zamanda dizel motora iyi bir alternatif konumunda diyebiliriz. Düşük yakıt tüketimi ve yüksek performansı konforla buluşturan PowerShift 6 ileri otomatik şanzıman, bir sonraki vitesi hızlı ve en uygun zamanda seçerek, kullanıcısına mükemmel bir vites geçişi deneyimi yaşatıyor. Günümüzün en ileri teknolojilerini aynı çatı altında bir araya getiren Fiesta, 1.0L EcoBoost motor ve Powershift otomatik şanzıman kombinasyonu ile en düşük hacimli otomatik vitesli araç olarak sınıfında öne çıkıyor.

Sonuç olarak; Fiesta yıllardan beri aldığı başarılar 2012 yılında Polk tarafından “Sınıfının Dünyada En Çok Satılan Otomobili”, “2013 Women’s World Car of the Year” (Kadınlar Dünyasında Yılın Otomobili), 2013 Women’s World Car of the Year Economy Car” (Kadınlar Dünyasında Yılın Ekonomik Otomobili), 2012 ve 2013 “Uluslararası Yılın Motoru” ödüllü 1.0 lt EcoBoost motoruyla B sınıfı araç tercih listenizin üst sıralarında olmalı diye düşünüyoruz.

Ford Fiesta 1.0i 100PS EcoBoost PowerShift Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 999

Güç (devir/dak) 6000/100 Hp (bg)

Tork (Nm) 170 (devir/dak) 1400-4000

Azami hız km/sa 180

0-100 km/sa 10.8

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 3.9

Şehir içi (lt/100 km) 6.6

Ortalama (lt/100 km) 4.9

CO2 emisyonu (gr/km) 114

Ford Fiesta EcoBoost PowerShift Test

Yazı ve fotoğraf: Editör, Sorularınız için: info@otomobiltutkunu.com