SUV, Sport Tourer ve Sedan otomobillerin en iyi özelliklerini arazi ve şehir içi kullanımı için bir araya getiren bir modeli bu hafta haber kanalımıza konuk ediyoruz, Renault markasının cesur ve güçlü tasarımı, dinamik çizgileri, yenilikçi teknolojileri ve prestij simgesi detayları ile segmentinde kalıplaşmış düşünceleri sarsmayı hedefleyen ilk Crossover modeli Kadjar’ı yorumlayacağız.

Kadjar Test_Renault Kadjar Test_Otomobiltutkunu

Dış tasarım

Renault-Nissan İttifakı’nın CMF C/D platformu üzerinde yükselen Kadjar, İttifak’ın crossover segmentindeki uzmanlığını yansıtıyor. Renault’nun C segmentindeki ilk Crossover’ın ön kısmını yorumlarsak, eğimli motor kaputu ve ince şık formlu LED tipi yeni nesil aydınlatma grubu, yepyeni tasarım markanın diğer modellerinde de yer alan ön far arasında bulunan radyatör ızgarası ve markanın logosunu görüyoruz, yan profilden incelediğimize, 19 inçlik elmas kesim jantlar bütün heybeti ile görsel şölen sunuyor, ön çamurluklar ve arka çamurlukların şişkin yapısı aracı daha bir kas’lı gösteriyor, arka kısmına geçtiğimizde ise ince tasarlanan LED destekli stop lambaları dikkati üzerine çekiyor, model ismi ve marka logosu arka bagajın orta kısmında yer alıyor, aracı çevreleyen alt kısımlarda bulunan siyah plastik kaplamalar ve park sensörleri ile güçlü görünümünü tamamlıyor, Renault Kadjar 4449 mm uzunluğa, 1836 mm genişliğe, 1613 mm yüksekliğe sahip, bu verilere baktığımızda modelin en yakın rakibi olan Nissan Qashqai’den daha büyük bir cüsseye sahip olduğunu görüyoruz. Kadjar, 200 mm’lik cömert yerden yükseklik mesafesi sunuyor. Arka cam üstü kanatlı spoiler ve araç altının düzleştirilmesi ile bir aile otomobilinde gelişmiş aerodinamik özellikler sunuyor. Bu sayede aracın hava sürtünme katsayısı ve yakıt tüketimi düşürülerek, CO₂ salınımı azaltılmış ve yüksek hızlarda aracın yol tutuşu daha da geliştirilmiş.

RenaultKadjar Test_Kadjar Test_Renault Kadjar Test_Otomobiltutkunu

İç tasarım

Markanın segmentinde ilk olması ve Renault-Nissan ittifakı etkisi ile kullanışlı ve rahat bir iç mekan bizleri karşılıyor, elektrikli ısıtmalı ergonomik deri sürücü koltuğu, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkileyen yan sütunlar yok o nedenle rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven veriyor, Kadjar′da kullanılan direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor, uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor araç yolu çok daha iyi kavrıyor. Direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Kadjar’ R-Link 2® sayesinde kişiselleştirilebilir ve internete bağlantı imkanı veren 7″ Capacitive dokunmatik ekranlı multimedya sistemi ile donatılmış olan ve yazı karakterleri yeni nesil, hem gösterge hem de multimedya’nın formu çok okunaklı ve göz yormuyor olması Kadjar’da iyi düşünülmüş. Renault’da ilk kez kullanılan yepyeni teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Kendi kendine park etmeye yarayan “Eller Serbest Park Sistemi”, öndeki araca çarpma riskinde frenlerin otomatik devreye girmesini sağlayan “Aktif Acil Fren Destek Sistemi (AEBS)”, park manevralarında sürücüyü uyaran “360° park destek sistemi” gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Tavanı komple kaplayan panaromik cam ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan. Cam o kadar büyük ve tek parça olduğu için açılmadığına üzülmüyoruz. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim Kadjar’ın içinde sizinle beraber seyahat ediyor. İç tasarımda eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Renault Kadjar Test_Kadjar Test_Renault Kadjar Test_Otomobiltutkunu_Croossover

Performans

Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Renault Kadjar′da 1461 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 110 hp güç ve 1750 d/d’de 260 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik dizel motor 6 kademeli otomatik şanzıman (EDC) ile kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 11,9 saniyede gerçekletirip maksimum 182 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir’e sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 6 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 4,7 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.0 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri Kadjar’ı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Test aracımızda bulunan; keşif paketi: Eller serbest park sistemi, aktif acil fren destek sistemi, 360° park destek sistemi, kör nokta uyarı sistemi, panorama paketi: Kendiliğinden kararan iç dikiz aynası ve panoramik cam tavan, kutup paketi: Nappa deri direksiyon, siyah deri döşeme, ısıtmalı ön koltuklar ve elektrikli sürücü koltuğu, muson paketi: Elektronik Klima, Yağmur Sensörü, Otomatik Yanan Farlar, macera paketi: Tavan Barı ve Karartılmış Camlar bu mevcut donanım listesi ile keyifli sürüşler yaşayacağınız kesin. Sonuç olarak crossover segmentindeki uzmanlığını yansıtan Kadjar, dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Renault kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Kadjar_Renault_Kadjar_Test_Crossover_RenaultKadjar_Otomobiltutkunu

Renault Kadjar Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1.5 dCI EDC 110 bg Euro6

Motor Hacmi 1461 cm³

Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 110 bg

Maks. tork/devir 1750 dev/dak’da 250 Nm

Azami hız 181 km/sa

0-100 Hızlanma 11,7 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.0 lt/100km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.9 lt/100km

Karma: 3.9 lt/100km

CO2 Emisyon değerleri: 103

Boyutlar: Uzunluk: 4.449 mm, Dingil Mesafesi: 2.646 mm, Genişlik: 1.836 mm, Yükseklik: 1.607 mm (Tavan barları dahil değil)

Renault Kadjar Test_Kadjar Test_Renault Kadjar Test_Otomobiltutkunu

Fotoğraflar: Kenan Yılmaz