BMW X model serisinin 3. sırasında bulunan dizel X3 modeli bu günler de haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda BMW X3 ile yaşamış olduğumuz sürüş keyfini ve aracın bir takım öne çıkan özelliklerini siz değerli takipçilerimizle paylaşacağız

BMW-X3_BMW-X3-Test_BMW-X3-Haber_otomobiltutkunu

Erik Goplen, BMW X3 dış tasarımcısı tarafından tamamen yenilenen ve bir takım yeni teknik kullanım detayları ile modifiye edilen yeni nesil X3 araç çok daha kıvrak hızlı hareketli ve çok cesur çizgilerle donatılmış olup Otomatik Start/Stop Fonksiyonu ile 8 ileri Steptronik Şanzıman ile sürüş keyfi Premium markada olması gereken bütün özelliklere sahip bir SUV olarak karşımıza çıktı.

Test aracımızın sahip olduğu 8 İleri Otomatik Şanzıman Steptronik sistemi sayesinde vitesleri normal kullanımda o kadar hızlı ve temiz değiştirdiğini ancak devir saatinin ibresinin hareketinden anlaşılıyor. Spor kullanımda ise vites aralıkları daha kısalıyor ve aracın sahip olduğu 184 hp ve 380 Nm tork ile keyifli sürüş meydana çıkıyor.

BMW teknisyenleri yeni x3 serisi aracı yeniden dizayn ederlerken günümüzün teknolojisi olan elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemini bu araca uygulamışlar . X3 aracımız motordan güç çekmek ve daha fazla yakıt tüketmek yerine ;  aküde bulunan fren enerjisi geri kazanımı sistemi sayesinde elde edilen elektrik enerjisini devreye sokarak  daha düşük tüketim daha iyi akustik ve daha  güvenlikli bir araç haline gelmiştir.

BMW X3 ;  dizel-otomatik vitesli olmanın avantajını sonuna kadar kullanıcına sunuyor. Aracı kullanırken durmak gerektiğinde motor kendiliğinden stop ediyor ve haraket etmeniz gerektiğinde ayağınızı fren pedalından çekmeniz veya direksiyonu hafifçe sağa veya sola milim derece oynatmanız neticesinde araç hemen çalışıyor. Bu sistemin en büyük özelliği; yakıt tüketiminin minimum düzeye indirilmesi . Ortada kesinlikle başarılı bir sonuç var. Elektrikli ve Isıtmalı koltuklar, Premium markada olması gereken üst seviye destekli müzik sistemi ve araç bilgi sistemi ile yolculuklar daha keyifli kılınmış. Eşya saklama gözlerinin çokluğu araca artı özellik katıyor.
BMW-X3_BMW-X3-Test_BMW-X3-Haber_otomobiltutkunu

BMW xDrive20 de kullanılan dört silindirli dizel motorumuz 380 Nm tork ve 184 bg ile sadece 5,6 l/100 km mazot tüketerek sınıfında hatırı sayılır bir tüketime sahiptir olduğunu hissettiriyor. DSC sisteminin de görev yaptığı BMW X3’ün yol tutuş performansı mükemmel denilecek kadar etkili.

BMW X3’te ABS, EBD, DSC, ASR, CBC, dinamik çekiş kontrolü (DTC), sürücü, yolcu ve perde hava yastıkları, otomatik klima, çok fonksiyonlu direksiyon, cruise control, park yardım sistemi,  silecek ve far sensörü, elektrik kumandalı, ısıtmalı ve katlanabilir yan  aynalar, elektrikli  panoramik cam tavan, elektrik kumandalı koltuklar, ısıtmalı ön koltuklar. Joystick şeklinde elektronik vites kolu normal, sport ve sport+ kullanım seçenekleri.

BMW X3’ün Sürücü koltuğuna oturduğunuz an da; her şeyin  sürücünün ihtiyaçlarına uygun şekilde ve tamamen olmasını beklediğiniz yerlere mükemmel bir biçimde yerleştirilmiş olduğunu fark ediyorsunuz. Bütün sistemler net ve açıkça fark edilecek şekilde sürücüye sunulmuş ve bunu yaşamak ayrı bir heyecan ayrı bir keyif …

Premium markann geleneksel özellikleri olan performans ve konforunu X3 aracında yaşamak mümkün, test aracımızı kentin en işlek yollarında,hafif arazi şartlarında ve karlı zeminlerde kullandık ve her türlü yol zemininde sürücüsüne ve araç içindeki yolculara büyük kolaylık ve keyif sunan bir hafif arazi taşıtı olduğunu gösterdi.

Editörün özel notu: BMW X3 xDrive20d bu segmentte kesinlikle tercih edilecek Exclusive araç olduğunu hissettirdi. Otomatik Start/Stop Fonksiyonu büyük kolaylık, 8 ileri Steptronik Şanzıman büyük rahatlık, düşük yakıt tüketimini hissettirmesi, ihtiyaç duyulduğu zamanda yüksek tork gücü, torpido ve orta konsuldaki kumanda, Joystick elektronik vites, dokunmatik açılan arka bagaj kaputu, ısıtmalı koltukları ile günlük hayatta kullanıma en uygun araçlardan olma özelliğini taşıyor.

BMW-X3_BMW-X3-Test_BMW-X3-Haber_otomobiltutkunu_Yeni BMW X3_BMW X3 Detaylari

BMW X3 xDrive20d Teknik Özellikleri
Motor:  2.0 Turbo
Yakıt:  Dizel
Çekiş:  xDrive 4×4
Maksimum güç:  184 Hp/ 4000 d/d
Maksimum tork: 380 Nm 1750-2750 d/d
Maksimum Hız:210 km/s
Şanzıman:  Steptronic (8 ileri otomatik)
0-100 km:  8,5 snYakıt tüketimi:Şehir İçi:6,1 lt, Şehir Dışı:5,3 lt, Karma:5,6 Lt/100 km
Bagaj hacmi:550/1600 lt