Yeni Peugeot Expert Traveller, 9 kişilik kapasitesiyle Combispace sınıfına son derece iddialı bir giriş yapıyor. Peugeot tasarım bölümü, markanın binek ve SUV modellerinin yeni tasarım dilini bu sınıfa da taşıdı. Böylece Peugeot Expert Traveller güçlü ve zarif hatlara sahip tasarımıyla iddialı bir görünüm sergiliyor. Modüler EMP2 platformundan yararlanılarak geliştirilen yeni şasi; üstün sürüş özellikleri, verimli ve sınıf rekortmeni tüketim değerlerini beraberinde getiriyor. Modern teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanan 2.0 BlueHDi Euro6 motorlar EAT6 tam otomatik şanzımanla kombine edilen 180 HP ve manuel şanzımanla kombine edilen 150 HP olmak üzere iki farklı güç versiyonuyla sürüş keyfi, performans ve yüksek yakıt verimliliğini bir arada sunuyor.  9 koltuğa kadar farklı oturma kombinasyonlarına sahip iç mekan ve kimi bu sınıfta benzersiz zengin ekipman seviyesiyle Peugeot Expert Traveller bir yandan yaşamı kolaylaştırırken, diğer yandan ise bu günlük kullanıma uygun bir yapıyı beraberinde getiriyor. Yeni Peugeot Expert Traveller, 133.000TL’den başlayan fiyatlarla Ekim ayı itibariyle Türkiye’de satışa sunuldu.

 Yeni Peugeot Expert Traveller_Minibus_ViP

Peugeot binek otomobil ürün gamını Yeni Peugeot Expert Traveller ile taçlandırıyor. Güçlü ve şık bir tasarıma sahip olan Peugeot Expert Traveller yolculuk ve geniş yaşam alanı kavramlarını modern bir vizyonla ifade ediyor. 5,30 m uzunluğa sahip olan Peugeot Expert Traveller bu sınıfta nadir görülen sadece 1,9 metre tavan yüksekliği ile kapalı otoparklara girme avantajı sunuyor ve şehir içi de dahil günlük kullanım şartlarında rahat bir sürüş sunuyor.

Markanın sınıf atlama stratejisine uygun olarak üst ekipman seviyesiyle sunulan Peugeot Expert Traveller yolcularına üst seviye konfor vaat ediyor. Tasarımını Peugeot binek otomobillerinin genetik kodlarından alan Peugeot Expert Traveller yaşama alanı ve konfor seviyesiyle örneğin VIP yolcular ve bagajlarının transferi gibi yolcu taşımacılığı yapan profesyonellerin bütün ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor. İster alışverişe gitmek, isterse seyahat etmek, isterse de bir dağ bisikleti gezintisi için arkadaşlarla kaçamak yapmak, Peugeot Expert Traveller bütün durumlara rahatlıkla adapte oluyor.

Farklı kullanım kombinasyonları sunan koltuk sistemi sayesinde Peugeot Expert Traveller gezme, hobi veya spor olmak üzere farklı kullanım beklentilerine adapte olabiliyor. Peugeot Expert Traveller’in güçlü ve zarif hatlara sahip modern tasarımı üst ekipman seviyelerinde sunulan Xenon far ve 17 inçlik alaşım jantlarla daha da artıyor. Kapı açılır açılmaz, yolcuları aydınlatmalı kapı eşikleri, kaliteli malzemelerle bezenen premium iç mekan karşılıyor. Standart olarak sunulan elektrikli sürgülü yan kapılar arka koltuk yolcularının araca binişini kolaylaştırırken opsiyon olarak eller serbest kumandalı sürgülü yan kapılar sunuluyor.

Peugeot Expert Traveller

Yolcular için üst sınıf konfor

Peugeot Expert Traveller yolcularına son derece prestijli bir dış tasarım sunuyor. Platformunun mükemmel mimari verimliliği sayesinde, Peugeot Expert Traveller 9 kişilik yaşam alanı ve 1.300 litrelik bagaj hacmi sunuyor. Söz konusu bagaj hacmi tamamen çıkartılabilen 2. ve 3. sıradaki koltuklar ile 4.900 litreye kadar arttırılabilirken, 3. sıraya giriş kolaylığı da dikkat çekiyor. Basit bir hareketle öne doğru katlanan koltuk mekanizması sayesinde arka koltuk sırasına geçiş için son derece geniş bir açıklık ortaya çıkıyor. Peugeot Expert Traveller’da 2 ve 3. sıradaki arka yolcu koltuklarının, 2/3-1/3 oranında yatabilen, katlanabilen ve tamamen çıkarılabilen özelliği sayesinde, istenen her ihtiyaca cevap verecek bir modülerlik sunuluyor. Kullanım kombinasyonuna göre sadece ön koltuklar ve devasa bir kargo alanı devreye girerken arka koltukların sırtlıklarının katlanmasıyla 3,5 metrelik bir yükleme alanı elde edilebiliyor. Ekstra karartılmış arka camlar yolcuların mahremiyetini korurken perdesi bağımsız olarak açılabilen iki parça cam tavan daha aydınlık bir yaşam alanı ve gökyüzüne doğru panoramik bir görüş sunuyor. LED ambiyans aydınlamasına, bireysel okuma lambalarına ve yumuşak üfleme özelliğine sahip üç bölgeli iklimlendirme kontrolünün entegre edildiği çok fonksiyonlu tavan standart olarak sunuluyor. Her türlü mobil cihazın şarj edilmesi için iç mekanın farklı noktalarında 12V prizi ve bir adet USB soketi dağıtılmış durumda.

Günlük kullanım kolaylığı için

Bu sınıfta nadir bir donanım olan bagaj kapağından bağımsız açılan arka cam, örneğin bagaj kapısını açmak için yeterli alan olmayan durumlarda bagaja erişimi kolaylaştırıyor ve opsiyon olarak sunuluyor. Peugeot Expert Traveller’da kabin içine dağıtılan toplam 74 litreye kadar açık veya kapalı saklama alanı bulunuyor. Üstte 5 adet 0,5 litrelik su şişesini alabilen soğutmalı 7 litrelik ve altta 5 litrelik olmak üzere yolcu tarafında 2 torpido gözü bulunuyor. Bunun dışında tablet veya akıllı telefonu gizlemek üzere 5 litrelik A4 formatında kapalı göz de torpido gözünün üstünde yer alıyor. Gösterge panelinin iki yanında yer alan 2 bardaklığın her birine 0,5 litrelik birer şişe sığarken, orta konsolda ufak eşya saklama gözü yer alıyor. Her iki ön kapıda 1,5 litrelik 2 şişeyi alabilen 8 litrelik kapı cebi bulunuyor. Her bir sürgülü yan kapı içinde 5 litrelik saklama gözü yer alıyor. İkinci koltuk sırasındaki 2 kişilik koltuk düzeninde 0,5 litrelik 6 şişeyi alabilen 8 litrelik saklama gözü sunuluyor.

Kabine girişi kolaylaştırmak için

Eller serbest sürgülü yan kapılar eller doluyken bile açılıp kapanabiliyor. Bu sınıfta benzeri olmayan bu opsiyonel donanım basit bir ayak hareketi ile sürgülü yan kapıları açıyor. Kapıları otomatik olarak kapatan sistem aynı zamanda aracı otomatik olarak kilitliyor. Standart olarak sunulan otomatik sürgülü sağ kapı sürücünün hayatını ve yolcuların kabine girişini kolaylaştırmak için gerek ön koltuklardan gerekse 2. sıra koltuklarındaki bir buton yardımıyla kumanda edilebiliyor.

Modüler ve verimli yeni bir platform

Önde 0,88 metrelik ve arkada 0,80 metrelik kısa aks uzantıları ve 11,30 metrelik dönme çapı özellikle şehir içinde veya manevralar sırasında Peugeot Expert Traveller’ın kullanım kolaylığını arttırıyor. Sadece 1,90 metre tavan yüksekliği ile Peugeot Expert Traveller şehir içinde, alışveriş merkezlerinde ve havaalanlarındaki kapalı park alanlarına girmeyi kolaylaştırıyor. Sayısız güvenlik donanımlarının yanı sıra yeni şasi ve güçlendirilmiş karoseriyle Peugeot Expert Traveller Aralık 2015’te Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız aldı.

Peugeot Expert Traveller elden geçirilen EMP2 platformunun MacPherson tipi ön süspansiyonundan yararlanıyor. Elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemi ve direksiyon kutusunun önünde konumlandırılan viraj demirleriyle dönüş yarıçapını minimize ederken, park ve manevraları destekliyor ve düz gidiş stabilitesini arttırıyor. Şasi ve bağlantı elemanlarında kullanılan özel filtreleme sistemleri sarsıntıları azaltırken yol tutuşu hassasiyetini artırıyor. Yeni üçgen formlu arka aks bağlantıları bir yandan geniş bagaj hacmi veya oturma alanı için alan kazandırırken 1.163 kilogramlık yükleme kapasitesini de beraberinde getiriyor. İster yüklü, isterse de yüksüz kullanımlar olsun sertlik ayarlı helezon yaylar ve yüke bağlı değişken amortisörler en üst seviyede konfor sunuyor. Süspansiyon sistemi konfor ile yol tutuş arasında ideal dengeyi kurarken araç yüküne bağlı olmaksızın mümkün olan en üst düzey sürüş keyfini vaat ediyor.

2.0 BlueHDi Euro6 motorlar 180 HP ve 400 Nm EAT6 Tam Otomatik ve 150 HP 370 Nm manuel 6 ileri şanzımanla kombine edilen iki farklı güç alternatifine sahip. her iki motor da sürüş keyfi, performans ve yüksek yakıt verimliliğini bir arada sunuyor. Modern teknolojinin nimetlerinden yararlanan BlueHDi motorlar başta FAP ve SCR olmak üzere günümüz motor teknolojisinin en etkin ve verimli emisyon kontrol teknolojileriyle donatıldı ve Euro6 emisyon normlarını yerine getiriyor. 22,4 lt kapasiteli AdBlue deposu 15000 km’lik menzil sağlıyor. Sınıfının en düşük yakıt tüketimi değerine sahip olan Peugeot Expert Traveller 20.000 km veya 1 yıllık bakım aralığının da katkısıyla düşük kullanım maliyeti avantajı sunuyor.

Tamamen güvenli bir sürüş için

Her zaman daha konforlu ve güvenli bir sürüş sunmak üzere Peugeot Expert Traveller; Yorgunluk Tespit Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Visiopark 1 (180 Derece Arka Kamera) gibi en yeni sürüş destek sistemleriyle donatıldı. Opsiyon olarak Adaptif Hız Sabitleyici, Hız Levhası Tanıma Sistemi, Şerit Takip Sistemi ve Akıllı Işık Sistemi gibi donanımlar sunuluyor. Yine opsiyonel olarak; Aktif Hız Sabitleme Sistemi, Çarpışma Uyarı Sistemi ve Aktif Güvenlik Freni olmak üzere üç özel donanımı içeren Sürüş Asistan Paketi de sunuluyor.

Konforlu ve internet bağlantılı yolculuklar için

Peugeot Expert Traveller’da bilgi ve eğlence sistemine ek olarak 7 inç büyüklüğünde yeni bir kapasitif dokunmatik ekran kullanılıyor. 3D Navigasyon, Telefon ve Medya olmak üzere tüm fonksiyonlar dokunarak veya sesli komut sistemiyle bu ekran üzerinden kontrol edilebiliyor. Mirror Screen özelliğini de içeren Peugeot Expert Traveller, 7 inçlik dokunmatik ekranı üzerinden akıllı telefonunun uygulamalarına güvenli bir şekilde ulaşma imkanı sunuyor. Mirror Screen, daha geniş akıllı telefon uyumluluğu sunabilmek için Apple CarPlayTM, Android Auto ve Mirrorlink® teknolojileri ile birlikte sunuluyor.

Yeni Peugeot Expert Traveller Test