Formula one 17. yarışı Amerika’nın Austin pistinde gerçekleşti. Bir önceki yarış Torro-Rosso pilotu Carlos Sainz’ın 2018 yılında Renault F1 takımı ile yarışacağını duyurmuştuk. Renault takımı Torro-Rosso ile anlaşarak 2018 yılını beklemedi ve Renault Carlos Sainz’ı Austin pistine takım adına yarıştırma kararı aldı. Carlos Sainz’in yerine şimdilik tek yarışlık Daniel Kyvat yarışacak. Mclaren, Honda ile yollarını 2018 yılından itibaren ayıracak, Fernando Alonso ile takım Amerika Gp’si öncesinde sözleşme imzalamamışlardı. Bu hafta Mclaren ile Alonso’nun 1 yıllık sözleşme imzaladığı takım tarafından basına duyuruldu. Yine bu hafta Max Verstappen ile Red Bull takımı’nın 2020 yılına kadar sözleşme imzalandı. Böylelikle Red Bull Racing takımı genç ve yetenekli pilotunu kimseye bırakmadı.

Amerika GP

Antrenman turlarında özellikle Mercedes ve özellikle Lewis Hamilton’un çok hızlı olduğunu gördük. Lewis Hamilton 3 antenman seansını da lider olarak bitirdi. Amerika, Austin pisti karakteristik olarak Mercedes F1 aracına daha uygun bir pist.

Sıralama turlarının ilk seansına başladığımızda Mercedes AMG Petronas F1 pilotu Lewis Hamilton’un ve Ferrari pilotları kırmızı logolu süper yumuşak lastikler ile piste çıkarken, Red Bull pilotları Ultra-süper yumuşak lastik ile piste çıktılar. Mercedes AMG Petronas F1 pilotu Lewis Hamilton 1.34,822 derece ile ilk seansı önde bitirdi. İkinci seansa (Q2) Red Bull pilotu Max Verstappen dışındaki pilotlar Ultra-süper yumuşak lastik ile piste çıktılar. Mercedes AMG Petronas F1 pilotu Lewis Hamilton 1.33,437 derece ile ikinci seansı da önde bitirmiş oldu. Ferrari pilotu Sebastian Vettel 0.6 sn gibi ciddi bir farkla 4.sırada ikinci seansı bitirdi. Son seans daha önceki yarışların aksine çok çekişmeli ve heyecanlı geçmedi. Mercedes AMG F1 pilotu 1.33,108 derece ile pole sahibi olurken, son seansta Ferrari pilotu Sebastian Vettel durumu biraz daha toparladı ve liderin 0.2 sn gerisinde 2.sıranın sahibi oldu. 3.sırda diğer Mercedes AMG F1 pilotu yer alırken, 4 sıra da Red Bull pilotu Daniel Ricardo, 5.sıra Ferrari pilotu Kimi Raikonnen’in oldu.  Lewis Hamilton ilk sıranın sahibi olarak 72.pole almış oldu. Hamilton bu pole ile kariyerinde 117.kez ilk çizgiden başlayarak tüm zamanların rekoru olan (116) Michael Schumacher’in rekorunu geçmiş oldu.

Mercedes AMG Petronas_Lewis Hamilton

Yarış..

Tüm pilotlar gridde yerlerini aldılar. Formasyon turunun ardından kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte tüm pilotlar gazlarına yüklendiler. Ferrari pilotu Sebastian Vettel daha iyi bir refleks ile iyi bir start aldı ve ilk virajda Mercedes pilotu Lewis Hamilton’u geçti. İlk turun sonunda Ferrari pilotu Kimi Raikonnen ise arkasında bulunan Force-İndia pilotuna geçildi ve 6.sıraya düşmüş oldu. 4.tura geldiğimizde seyir zevki açısından Red Bull pilotu Ricardo ile Mercedes pilotu Bottas arasında müthiş bir yarış yaşandı. 7.turda Hamilton, Vettel’e güzel bir atakla liderliği geri aldı. Arka sıralardan yarışa başlayan Red Bull pilotu Max Verstappen kırmızı logolu süper yumuşak lastikler ile adeta uçuşa geçti, 11.turda 16.başladığı yarışta 6.sıraya kadar yükselmiş durumda. Red Bull pilotu Ricardo 16.turda pitstop’unu yaptı ancak daha ilk turunu atamadan motor arızası nedeniyle yarışa erken veda etti. 19.tura geldiğimizde Kimi Raikonnen’in Mercedes pilotu Valteri Bottas’a iyice yaklaştı. Bugün Raikonnen’in Vettel’in aksine temposu gayet iyi göründü. Raikonnen uzun süre takip etmiş olduğu Mercedes pilotunu güzel bir atakla geçti. Sebastian Vettel, ultra süper yumuşak lastikler ile sorun yaşadığını ve kabarcıklanma oluştuğunu söyleyerek pit’e geldi ve sarı logolu yumuşak lastiklere geçiş yaptı. Bu lastikler ile Vettel’in hızlandığını gören Mercedes pit duvarı Hamilton’u pite aldı. Hamilton pit çıkışında Vettel ile yan yana geldi ise de Hamilton yerini korumayı başardı. Red Bull pilotu Max Verstappen bitime 20 tur kala pit’e girerek kırmızı logolu süper yumuşak lastikleri taktı. Ferrari ekibi de Sebastian Vettel’i 1 tur sonra içeriye alarak süper yumuşak lastiklere geçiş yaptı. Bu sırada Vettel yarışı 2.olarak götürüyor iken bu hamle ile 4.sıraya gerilemiş oldu. Vettel ve Verstappen hızlı turlar ile öndekiler ile arayı kapattı. Son 4 tur kala Ferrari pilotu Sebastian Vettel önce Mercedes pilotu Bottas’ı ardından takım arkadaşı Raikonnen’i geçerek tekrar 2.sıranın sahibi oldu. Son turun son düzlüğünde Red Bull pilotu Max Verstappen, Kimi Raikonnen’e atak yaparak geçti ise de daha sonra kendisine 5 sn ceza verildiğinden podyumun son basamağına Ferrari pilotu Kimi Raikonnen geçti. Mercedes pilotu Lewis Hamilton startta kaybetmiş olduğu yerini yarış içinde tekrar kazanarak, tüm yarışı kontrollü bir şekilde kazandı. Mercedes takımı turbo-Hibrit çağından bu yana (2013) 5 yıldır Amerika, Austin de liderliği kimseye kaptırmadı. Bu sonuç ile birlikte Mercedes AMG F1 takımı, 575 puan ile 2017 yılı takımlar şampiyonu oldu. Ferrari pilotu Sebastian Vettel 2.olarak yarışı bitirmiş olsa da puan farkının artmasına engel olamadı. İki pilot arasında 66 puan fark bulunuyor.

Önümüzde 3 yarış kaldı. Kalan pistler Scuderia-Ferrari takımına çok uyuyor. Sebastian Vettel önümüzdeki yarışları kazanıp, rakibi Hamilton’un puan kaybetmesini beklemekten başka çaresi kalmadı. Lewis Hamilton çok iyi bir ivmelenme yakaladı. Hamilton, mekanik sorun yaşamaz ise, Sebastian Vettel’in bu puan farkını kapatması çok zor görünüyor.

29.10.2017 tarihinde Meksika Gp’si gerçekleştirilecek. Herkese keyifli ve sağlıklı haftalar diliyorum.

Hüseyin BÜYÜKKALFA

ABD GP