Yeni Tiguan, heyecan verici, devamlı üst segmentleri zorlayan güncel köşeli tasarımı, sportif çizgileri, en son teknoloji ürünü sürüş destek sistemleri daha fazlası ile bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, test sürüşü izlenimi esnasında yaşadıklarımızı siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.
Volkswagen Tiguan Test_Yeni Tiguan Test

Dış Tasarım

Modüler platform yönetimi “MQB” sayesinde, bir önceki nesline göre daha uzun ve daha geniş hacmi ile yenilenerek karşımıza çıkan yeni Tiguan, keskin ve kusursuz hatlarıyla daha uzun aks mesafesi ve daha geniş omuz çizgisi sayesinde çok daha sportif bir görünümle sunuluyor. Değişiklikler arasında standart olarak sunulan teknolojik LED gündüz farlarının yer aldığı yeni ön tasarım var. Ön bölümde incelen ve daha geniş olan burun kısmı aracın en belirgin dikkat çeken tasarımı olduğunu fark ettiriyor, bir önce ki modele göre incelen burum kısmında far grubu, krom detaylı far üstü ve geniş hava girişleri olan ön ızgara, fark ettiren marka logosu ile ön kısmın görselliğini tamamlıyor. Yenilenen Tiguan’ın yan kısmını incelediğimizde, en belirgin krom detayların izlerini görebiliyoruz, hem alt hem cam etrafında dikkatleri üzerine topluyor. Tavan barları ve hafifçe eğimli tavan hattı, sportif, açılı arka cam ve düz yan camlar otomobile tarz bir duygu katarken yan bölümde dikkat çeken alaşımlı jantları ile farkediliyor.  Arka bölümü yeniden tasarlanan modelin diğer yeni özellikler arasında şunlar bulunuyor: Geniş çamurluk kavisi yeni Tiguan’ın arka kısmının geniş, güçlü etkisini pekiştiriyor. Geniş açılan, hafif iç bükey arka bagaj kapağı ortada bulunan VW amblemi, bagaj kapağı ile birleştirilmiş LED destekli stop lambaları. Yeniden tasarlanan bagaj kapağı ve arka tampon.

Volkswagen Tiguan Test_Yeni Tiguan

İç Tasarım

Modelin iç tasarımını yorumlarsak klasik VW ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılan model, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunuyor, sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu ile tasarımcılara yeni bir boyut açmış,  orta konsoldaki 8 inçlik dijital gösterge panelinin grafik kalitesi, animasyonlu geçişler ve diğer detayları ile yeni nesil üst sınıf lüks araçlardaki modern ve kaliteli havasını sunuyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren yeni Tiguan tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Spor hissi uyandıran alt kısmı düzleştirilmiş direksiyon simidi ele iyi oturuyor, üzerinde bulunan kumanda butonlarının kullanımı rahat, sol alt kısımda ses sistemi açma ve kapama, hemen üstünde ise yol cruise control butonları, sağ tarafta ise sırası ile telefon, telefon için sesli ikaz, ses sisteminde kanal ve şarkı geçme, orta kısımda ise yol bilgileri ve direksiyonun arkasından gösterge tablosunu görmek çok kolay ve gösterge panelinde sürüşle alakalı kullanım bilgilerinizi düzenleyebiliyorsunuz. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Volkswagen Tiguan Test_Yeni Tiguan Test_VW Tiguan

Performans

Volkswagen Tiguan 1.4 TSI BMT ACT 150 Hp Highline test aracımızda kullanılan 1.6 litrelik 4 silindirli benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 5000/6000 d/d’de 150 hp güç, 1500/3500 d/d’de 250 Nm tork üretiyor. 6 kademeli DSG şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten Tiguan, 9.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 200 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve benzinli olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 6 kademeli DSG şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yalnız motorun 4 silindirli olduğu için otoban sürüşlerinde özellikle düşük yakıt seviyesini yakalamak çok rahat. DSG vites sistemi hakkında biraz açıklayıcı bilgi vermek gerekirse; “Direkt-Schalt-Getriebe”, “Direct-Shift-Gearbox” veya başka bir deyişle “Çift Kavramalı Şanzıman” DSG, otomatik vites sistemlerinde bir devrim niteliği taşımaktadır. Temel yapı itibariyle, birbiri ile senkronize çalışabilen iki ayrı milde sıralanmış vites seviyeleri, çoklu plakalı çift kavrama (debriyaj) ve yüksek kapasiteli bir mekatronik üniteden meydana gelen DSG şanzımanda, 1-3-5-7 numaralı vitesler bir milde, 2-4-6-R numaralı vitesler ise ikinci bir milde sıralanmıştır. Örneğin, 3. viteste seyrederken sistem, 3 numaralı vitesin miline bağlı olan kavramayı kapatmış ve gücü bu milden aksa aktarmaktadır. Bu esnada, olası bir vites yükseltmesine ön hazırlık için ise 4. vites, ikinci mil üzerinden seçilmiş ancak debriyajı açık bekletilmektedir. Vites yükseltme aşamasında yapılacak şey basittir: birinci milin debriyajını açmak ve hızla ikinci milin debriyajını kapatmak… Bu işlem sadece 300 ms sürmektedir. Sonuç olarak otomobile genel bakıldığında gerçekten hoş bir tasarıma sahip ve ciddi anlamda daha önceki nesillere göre daha kaliteli duruyor karşımızda. Tabii ki beğenmeyenler çıkacaktır çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz ama opsiyon listesindeki eklentilerle beraber bu otomobilin görünüşü, teknik detayları, güvenilir marka olması ile gerçekten çok başarılı.

Volkswagen Tiguan Test_Yeni Tiguan Test_VW Tiguan Test

Volkswagen Tiguan 1.4 lt TSI BMT ACT 150 PS DSG

Motor hacmi, lt/ cm³ 1.4 / 1395

Maksimum güç, kw (PS) dv/dk 110 (150) / 5000/6000

Maksimum tork, Nm dv/dk 250 / 1500 – 3500

Vites kutusu: 6 ileri DSG

Maximum hız: 200

0-100 km hızlanma: 9.2 sn.

Yakıt tüketimi, lt/100 km Şehir içi 7.4 / Şehir dışı 5.5 / Genel 6.1 lt.

CO2 emisyonu, g/km 140

Volkswagen Tiguan Test