Bu haftaki test konuğumuz, Kia Cerato oldu, tasarımı ve yenilikçi teknolojileriyle C segmentine liderlik yapan Kia Cerato dinamik ve güçlü yapısını yansıyan modern tasarıma sahip 1.6 litrelik turbo dizel 136 ps güç ve 300 nm tork üreten motora sahip modeli test ettik, bu haberimize merak edilen modeli detaylandıracağız.

Kia Cerato Test_Kia Cerato

Dış Tasarım

Bakışlar her zaman KİA Cerato’nun üzerinde ve bu model gerçek anlamda farklı ve diğerlerinden ayırt edilebilir tasarıma sahip. Akıcı çizgileri, tasarımı, Cerato ile özdeşleşen düşük kupe tarzı tavan yapısı, şık silueti ve motor üstü kabin tasarımı yeni KIA Cerato’da korunurken, ayrıca 2.700 mm’lik dingil aralığı, 1.780 mm genişlik, 1.445 mm’lik yükseklik ve 4.560 mm’lik uzunluk ile sürücülere daha geniş dış tasarım sayesinde Coupe benzeri bir profile bizi karşılıyor olması araç dururken bile hareket ediyor hissi veriyor. Güçlü bir şekle sahip ön burundan yan aynalara kadar devam eden kaput çizgisi Cerato’ya kaslı bir görünüm kazandırırken yükseltilmiş bel çizgisi hareket hissini arttırıyor. Yeni Cerato’nun ön tasarımını yorumlarsak, Cerato ileriye atılan görünüme ve sade hatlara sahip, dikkat çekici şekillendirilmiş motor kapağı, ayırt edici dinamik led destekli gündüz farlardan geriye doğru uzanan ön tampon, tampon alt ve yan kısımlarında havanın gövdenin üstünden ve çevresinden yönlendirilmesini sağlayan ve hava direncini asgari seviyeye düşüren rüzgar kanalları ön bölümü tamamlıyor, yan kısımda ise cam çevresini saran krom detaylar, büyük hacimli arka ve yan camlar, büyük duran yan kapı ve arka çamurluklar Cerato’nun karakterini ön plana çıkarıyor. Cerato’nun arka bölümde ise keskin hatlar devam ediyor, tasarım özelliklerini taşıyan ikonik arka lambalar aracın uzaktan fark edilmesini sağlıyor, bagaj kapağı ortasında marka amblemi ve bagaj üzerinde fark edilen rüzgar direncini minumum seviyeye indiren kanat  görünümü aracın sporcu kişiliğini fark ettiriyor.

Kia Cerato Test Otomobiltutkunu

İç Tasarım

Yeni Cerato’nun deri kaplı ön konsol ve iç döşeme modelin iç tasarımına olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Geleneksel Kia işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz, 4.3 inç renkli gösterge paneliyle sürücülerin müzik sistemini daha kolay yönetmesinin sağlandığı KIA Cerato’da üç farklı sürüş modu seçme sistemi, farklı motor seçenekleri, çok noktalı enjeksiyon sistemi, tork verimliliği sağlayan yedi vitesli çift kavramalı şanzıman, krom kapı kolları, ısıtmalı koltuklar, bol sayıda eşya saklama imkanı sağlayan saklama bölgesi, geri görüş kamerası, panoromik sunroof, ön ve arka park sensörü,  çift bölgeli otomatik klima ve hız sabitleme sistemi Cerato’nun fark yaratan özellikleri arasında yer alıyor.

Kia Cerato Test_Kia Cerato Dizel Otomatik 7 DCT

Performans

Kia Cerato 1.6 lt’lik CRDi teknolojisine sahip motor, 136 Hp güç üretirken, 1750/2500 d/d’de 300 Nm torkunu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 7 ileri DCT şanzımanın başarısı tartışılmaz. Manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Cerato test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 7 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! Evet bu kadar iddialı bir cümle kurabilirim size. Otomobilin Arnavut kaldırımında bile asfalt konforu sunması inanılmaz. O kadar rahat bir yolculuk sunuyor ki size, koltukların ergonomisinden şikayetçi olmaya başlıyorsunuz. Ses yok, titreşim yok, gaz tepkileri yumuşak, frenler çok sağlam ama sarsmıyor… Bu otomobilin arka koltuğu için kavga edeceksiniz… Otomobil konfor abidesi. Sürücü koltuğunda geçirdiğim sürede o kadar rahattım ki, otomobil beni hiç yormadı diyebilirim. Bazen otomobil bensiz gidiyor diye düşünmedim değil. Böyle bir otomobili aldığınız zaman düzenli olarak uzun yol sürüşleri yapmak isteyeceksiniz!!! Sonuç olarak ise Kia Cerato, C sınıfı dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakimiyet isteyen kişiler ve Kia kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Kia Cerato 1.6L CRDi  Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 1582 cc

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 136 / 4000

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 300 / 1750/2500

Yakıt tüketimi: Şehir içi: 5.5 Şehir dışı: 4.0 Ortalama 4.6 (lt/100 km)

Depo hacmi (lt) 75

Maksimum Hız : 190 km

0-100 km hızlanması: 10.8 sn

CO2 emisyonu : 120 gr/km

Kia Cerato Test