MAKYAJIN ÖTESİNDE. 5. neslinin makyajlı hali ile karşımızda olan VW Polo 1.4 TDI DSG Comfortline, başlıkta da belirttiğim gibi makyajın ötesinde değişimler gerçekleştirmiş. VW ciddi anlamda mühendislik yaparak alışılagelmiş görünüm değişiklikleri dışında otomobilin mekanik kısımlarında büyük işler başarmış. Beklemediğim bir düzeyde Polo ile karşı karşıya kaldım ve B sınıfının üstünde bir otomobil test ettim diyebilirim.

Volkswagen Polo 1.4 TDI DSGDış Mekan
Metalik gümüş gri renkli aracımız koyulaştırılmış arka camları ve ışıldayan alaşım jantları ile hemen fark ediliyor. Gerçekten bu renk otomobile olgun bir görüntü katmış. Ön tarafa baktığımızda tampon, far grubu ve ızgaraların yenilendiğini görüyoruz. Daha büyük bir otomobil hissi veriyor ön taraf artık. Ve makyajsız modelden daha detaylı duruyor. Kullanılan krom detaylar da kalite ve detay konusunda fark atmış makyajsız haline göre. Arka kısımda değişim led stop gurubu ile sınırlı kalmış durumda. Zaten çoğu otomobil tutkunu tarafından sevilen bir arka kısmı olan polo bu tatlı duruşunu bozmuyor.

İç Mekan
İç mekanda Polo gerçekten sınıf atlamış demek lazım, golf 7’nin izinden giden malzeme kalitesi göze çarpmakta. Direksiyon, ana ünite ve kadran değişimi ise Polo’yu yine detaylandıran ve sınıfının ötesine taşıyan yenilikler. Artık basit diyebileceğimiz bir otomobil değil Polo.

İç mekanda kullanılan gerçekten yumuşak plastik torpido, kadife hissiyatı yaratan plastik parçalar, konforlu koltuklar B sınıfının ötesinde. Yenilenen direksiyon sistemi ve direksiyon simidi kullanım olarak çok ileride. Direksiyonda kullanılan deri malzeme kalitesi, tuşların yerleşimi ve tokluğu, direksiyonun çapı çok güzel. Aynı şekilde ana ünitenin içinde barındırdığı özellikler, ekran kalitesi, ses sisteminin tokluğu B sınıfını aşıyor.
Küçük aynalar tasarım olarak kusursuz olsalar da görüş açısını biraz kısıtlıyorlar, alışmak zaman alıyor. Kadranın okunabilirliği çok güzel, kadranın içinden ulaşabildiğiniz yol bilgisayarının tüm bilgiler çok net belirtilmiş. Yol sesi ve rüzgar sesi gerçekten çok az, motor yalıtımı olarak çok başarılı değil ama yeterli. Zaten dizel motorların gürültüsü hala daha yüksek seviyelerde. Koltukların rahatlığı güzel, açıkcası 300 km kadar beraberliğimizde Polo beni hiç yormadı. Her türlü yol koşullarında kullandım ve gerçekten otomobilden mutlu indim. Yalnız sürüş konumu biraz yüksek kalıyor, özellikle benim gibi uzun boylu bir sürücüyseniz biraz şikayet edebilirsiniz.

Volkswagen_Polo_1.4_TDI_DSG Test_POLO Test_VW POLO TestPerfomans

1.4 litrelik 4 silindirli 90 hp güç ve 230 nm tork sunan motor çok az yakıt tüketimi ve başarılı 7 ileri DSG şanzımanı ile sunduğu akıcı performans ile beğenimi topladı. 1.4 litrelik motor her devirde istekli bir şekilde hızlanıyor. Sunulan tork bandı geniş bir seviyede ve ciddi anlamda tutumlu. 7 ileri oranlı DSG şanzımanın başarısı bu noktada çok etkili çünkü şanzımanın oranları çok başarılı ve sağ ayağınızı çok iyi anlıyor. Start-stop sistemi ise tüketimi düşüren diğer bir artı. Yalnız biraz daha hızlı çalışmasını tercih ederim, genelde kapalı bir şekilde kullandım. Şehir içinde atik davranan, otoyol sürüşlerinde ise yüksek süratlere tatminkar tırmanan Polo aşırı yoğun bir köprü trafiğinde 6.3 litre ve kısa mesafeli çevreyolu kullanımında ise 4.5 litre yakıt tüketti. Uzun yol kullanımda rahatlıkla 3.5 litre düzeyinde yakıt tüketimi elde etmek mümkün gözüküyor.

Yol Tutuş
Çok fazla söyledim ama yine tekrar ediyorum, Polo B sınıfının üstünde bir otomobil olmuş. Yol tutuş performansı ve fren performansı ile bunu kanıtlıyor. Direksiyon bütün emirlerinizi yerine getiriyor ve otomobil yol ile beraber seyir ediyor adeta. Ayrıca biraz daha sürücüsüne heyecan katan bir otomobil olmuş ama konfordan da ödün vermemiş durumda. Gerçekten sınıfının üstünde tok bir yapısı var, sürücüye hem konforlu hem heyecanlı bir sürüş sunuyor. Şehir içinde ani ve hızlı hamleler yapabilirken, otoyol kullanımında gayet stabil yol alabiliyorsunuz.

Volkswagen Polo TDI DSG TestSonuç

VW Polo artık B sınıfının ötesinde bir otomobil. Test’e başlamadan önce düşündüklerim ile test aşamasında karşılaştığım gelişimler ve detaylar arasında çok fark oldu beni şaşırtan. Abisi Golf’ün izinden giden ve sınıfının kalite çıtasını belirleyen bir model karşımızda. Teknolojik, tutumlu, sportif, konforlu ve kaliteli… Fiyat etiketinin yüksek olması sizi korkutmasın bir B sınıfı otomobil olarak size hizmet etmeyecek bir otomobil sahibi olabilirsiniz, test yazımdan sonra tüm okuyucularımın en yakın VW bayisine gidip makyaj ötesi bir operasyon geçirmiş Polo ile bir test sürüşü yapacaklarına eminim.

Volkswagen Polo 1.4 TDI DSG Comfortline Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1422 3 silindir 12 V dizel TDI CR motor
Maks. çıkış/bg/devir : 3000 – 3750 75 HP
Maks. tork/devir : 1500-2000 dev/dak’da 210 Nm
Son hız: 173 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 12,9 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,4 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,2 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 3,6 lt/100 km
CO2 emisyonu : 94 gr/km

Volkswagen_Polo_1.4_TDI_DSG Test_POLO Test_VW POLO Test_OtomobiltutkunuYazı ve Fotoğraflar: Emirhan DERELİ