Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz model, yenilenen tasarımı, sürüş destek sistemleri ve konforun yanı sıra düşük yakıt tüketimiyle de önceki nesillerinden ayrılan VW markasından Golf oldu. Yeni Golf, daha güvenli, daha konforlu ve boyutları itibariyle bir önceki nesle göre daha farklı olmasına karşın, asıl önemli detayları teknolojisinde olduğunu belirtebilirim, bu haberimizde yeni Golf’ü detaylandıracağız.


Volkswagen GOLF Comfortline DSG Test

Dış Tasarım

Gündüz ve gece her koşulda kendini belli eden bu renk zaten lansman ve katalog rengi olarakta kullanılmış VW tarafından. Test aracımız Comfortline donanım seviyesine sahip olmasına rağmen bi-xenon farlar ve 17” boyuntundaki “Dijon” isimli jant opsiyonuna sahipti. Jantlar tasarımı ve piano black detaylarıyla çok hoş gözüküyor. Araçta bulunan yeni nesil LED gündüz farları ön tasarımda en dikkat çekici detaylar arasında. Bi–Xenon farların ise tasarımı bambaşka bir otomobil kimliğine sokuyor otomobili. Dinamik arka sinyal lambaları enfes olmuş, Ön tasarım daha önceki seleflerinden çok kopmamasına rağmen biraz daha keskin hatlara sahip olmakla beraber halk arabası teriminden biraz daha uzaklaşarak Premium sınıf bir görüntü sunuyor. Ön panjurdaki krom çizgi ve farın içinde devamı çok hoş bir detay. Yan kısma geçtiğimizde ise ön tarafta üçgen bir parça cam kullanımı ve aynaların gövdeye sabit tasarımı dikkat çekiyor. Aynaların katlandığı pozisyondaki görüntüsü de gayet keskin. Kapı kollarının hemen altından ön kısma kadar akarak gelen çizgiler otomobile akıcılık katıyor. Ön sütunun eğimi sayesinde ön cam görüş açısı çok geniş tutulmuş durumda. Arka tarafa geçtiğimiz zaman hatların biraz daha sertleştiğini söylemek gerekli. Özellikle stoplarda ve bagaj kapağındaki çizgi hattı ile bu sertlik belli edilmiş. Otomobil genel bakıldığında gerçekten hoş bir tasarıma sahip ve ciddi anlamda daha önceki nesillere göre daha kaliteli duruyor karşımızda. Tabii ki beğenmeyenler çıkacaktır çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz ama opsiyon listesindeki eklentilerle beraber bu otomobilin görünüşü gerçekten çok başarılı.

Volkswagen GOLF 1.6 TDI 115 PS Comfortline DSG Test

İç Tasarım

İç mekana geçişimiz kapımızın tok bir şekilde açılmasıyla başlıyor, takıntılı bir adam olarak kapıların tok açılması ve ciddi anlamda hafif olması çok hoşuma gitti. Bir ayrıntı vermek istiyorum otomobili çok dik bir yokuşa park ettiğimde ben inemeyeceğim galiba diye düşünürken kapıyı açtığımda üstüme kapanmadı, açtığım açıda bekledi, çok hoşuma gitti açıkcası. Koltuklara oturmanızla beraber sizi sarması gayet iyi ve uzun süreli yapılan sürüşlerde kesinlikle yormuyor. Kumaş kalitesi gayet güzel ve görüntüsü hoş. Ama insan “Highline” donanımında sunulan koltukları aramıyor değil. Sürüş konumu ve sahip olduğunuz sürüş açısı gayet başarılı. Şehir içi ve otoyol kullanımlarında herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Otomobilin içinde ki ambiyans aydınlatması, ön konsolda kullanılan piano black malzemeler, kullanılan plastik aksam oldukça kaliteli bir hava yaratıyor. Direksiyon simidinin tasarımı çok başarılı ve ele tam oturuyor, üzerinde biraz fazla tuş var ve alışmanız zaman istiyor. Ön konsolun sürücü odaklı tasarımı güzel bir detay. Klima elemanlarının kullanımı gayet rahat ve havalandırma sistemi anında otomobilin havasını değiştiriyor. Multimedya sistemi “MQB” platformunun bir getiri olarak otomobil ile ilgili tüm bilgileri, ayarları karşımıza getiriyor ve kullanımı gerçekten kolay. Elinizi uzattığınız anda animasyon olarak açılması ise çok güzel bir detay. Kadran gayet rahat okunuyor ve tasarımı kaliteli, ayrıca insanın gözünü yormuyor. Yol bilgisayarı ise çok başarılı, direksiyondan kontrol ederek sürüşünüz ile ilgili ve otomobil ile ilgili bilgilere ulaşmak çok kolay. Motor sesi ve yol gürültüsü almıyor otomobil yalıtım olarak çok başarılı.

Volkswagen GOLF 1.6 TDI Comfortline DSG Test_Otomobiltutkunu

Performans

Otomobilde bulunan 1.6 litrelik dizel motora hiç yabancı değiliz, performansı gayet tatminkar olan bu motorda makul tüketim seviyeleri bulunmakta. Şehir içi trafik kullanımda klima’nın etkisiyle 5 litre civarında tüketen motor otoyol kullanımlarında 4 litre ve altına iniyor kolayca. Yüksek süratlerde ise tüketim tatminkar düzeyde olmakta. Burda ufak bir eleştiride bulunmak istiyorum, rakiplerin dizel ünitelerinin artık çok daha güçlü durumdalar tabii Golf’ün DSG sistemi ve aktarmadaki başarısı aradaki farkı kapatsada artık VW firmasından daha güçlü bir motor bekliyoruz. Süspansiyon sistemi darbeleri ve yol yüzünü gayet güzel şekilde absorbe edebiliyor. Konforun doruklarındasınız koltuğunuzda giderken. Frenleme kısmında ise hiçbir sorun bulunmamakta, fren pedalı ayağınızın her darbesine cevap veriyor. Otomobilin sürüş karakteri üzerine biraz yorum katmak gerekirse, araç bol virajlı yollarda önden kayma eğiminde olduğu hissi düşünülüyor ama bu düşünce tamamen sürücünün sürüş stili ile alakalı, aracın sahip olduğu ve hemen kullanıma sunduğu 250 Nm’lik tork’un ne kadarını kullanacağını siz belirleyeceksiniz, sonuçta yarış otomobili değil ve yarışmak için üretilmemiş o nedenle yolun karakterine göre hızınızı ayarladığınız zaman kesinlikle kullanıcısı ile bütünleşen bir model olduğunu ifade edebilirim. Test aracımızın sahip olduğu 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman DSG sistemi sayesinde vitesleri normal kullanımda o kadar hızlı ve temiz değiştirdiğini ancak devir saatinin ibresinin hareketinden anlaşılıyor. Yakıt tüketimi biraz daha düşük 4.5 litre civarında bence şuan sınıfında kesinlikle rakipsiz. Spor kullanımda ise vites aralıkları daha kısalıyor ve aracın sahip olduğu 115 hp ve 250 Nm tork ile keyifli sürüş meydana çıkıyor. Bu sayede araç, motor gücünü daha verimli kullanabilirken, daha yüksek performansı daha düşük yakıt tüketimi ve düşük karbondioksit salınımı gerçekleştirerek hem sürücü hem de yolcularına güvenli bir yolculuk imkanı sağlamaktadır.

Volkswagen GOLF TDI Comfortline DSG Test_Otomobiltutkunu

Sonuç: Bir efsane ile karşı karşıya 2 gün geçirdik. Diğer nesillerinden çok farklı bir otomobil Golf. Artık Premium sınıfa oynayan bir otomobil konumunda ve içine oturduğunuz anda hissiyat doluyorsunuz. Kalite, güven, konfor, lüks size eşlik ediyor. Son günlerde fiyatlar ne kadar yükselmiş olsa da! Ve Golf modeli yüksek bir etikete sahip iken bu sefer parasını hak ediyor diyorum. Efsane model uzun emekler verilen “MQB” platformu ile zirvesini yaşıyor ve sahiplerine yaşatıyor.

Yeni GOLF 1.6 TDI 115 PS Comfortline DSG Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1598

Güç (devir/dak) 3250-4000/115 Hp (bg)

Tork (Nm) 250 (devir/dak) 1500-3200

Azami hız km/sa 198

0-100 km/sa 10.5

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 3.8

Şehir içi (lt/100 km) 4.1

Ortalama (lt/100 km) 3.9

CO2 emisyonu (gr/km) 102

Volkswagen GOLF 1.6 TDI 115 PS Comfortline DSG Test_Otomobiltutkunu