Bu günler de haber kanalımıza konuk ettiğimiz model, Tofaş fabrikasında üretilen ve hafif ticari araç segmentinde yeni bir sayfa açan, ticaretin ritmini değiştiren Fiat Fiorino oldu, bu haberimiz de yenilikleriyle daha teknolojik bir yapıya kavuşan Fiat Fiorino, hem sınıfındaki tek dizel otomatik seçeneğiyle dikkat çekiyor hem de 1.3 litre 75 HP’lik dizel motoru sayesinde daha fazla performans ve ideal yakıt tüketimi dengesi sağlıyor.


Fiat Fiorino Premio Test_Hafif Ticari Arac_HTA_MultiJet_Fiorino Test_Otomobiltutkunu

Dış Tasarım

Markalar hafif ticari modellerinde binek araç konforunu en üst seviye de tüketiciye yaşatmak adına araçlarını göz alıcı bir hale getiriyorlar, Fiat Fiorino, marka yenilenen modelinde hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan tasarımı araca farklı bir duygu hissini geri getirerek marka için önemli bir değişikliğe imza atmış. Genel olarak yeni Fiat Fiorino’ya baktığımızda, dış tasarım olarak yeniden çizilmiş ön yüzü ve değişmeyen boyutları ile bir yandan kompakt yapısını korurken, aynı zamanda mekaniğe daha yakın konumda biçimlendirilen hem kullanışlı hem de rahat tarzı ile Fiat markası’nın yeni tasarım çizgilerini sergiliyor. Yenilenen dış tasarım detayları, parlak siyah görünümüyle “Piano Black” öğeler barındıran 16” alaşım jantlar ve yan koruma çıtalarından kapı kollarına, tavan raylarından dikiz aynalarına kadar, yüksek kaliteyi, şıklığı ve dinamizmi bir arada sunuyor. Türkiye şartları baz alınarak bakılırsa gayet iyi. Türkiye’nin yol şartlarına uygun.

Fiat Fiorino Test_Hafif Ticari Arac_HTA_Premio_MultiJet

İç Tasarım

Fiat Fiorino ürün gamı yeni Premio versiyonuyla zenginleşti. Fiorino’nun en önemli yeniliklerinin başında 5” dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, bluetooth telefon bağlantısı ve entegre navigasyon geliyor. Yeni Fiorino Premio tüm bu teknolojik özellikleri, yeni koltuk döşemeleri, ön koltuk ısıtmaları, kırmızı şeritli direksiyon ve piano black kaplamalar sayesinde hafif ticari araç sınıfında değil de binek araç sınıfında olduğunu hissediyorsunuz. Fiat Fiorino ürün gamı yeni Premio versiyonuyla zenginleşti. Aracın iç kısmına geçtiğimde ise beni çok rahat ve temiz bir iç yaşam alanı karşılıyor, Yenilenen Fiorino’nun en önemli yeniliklerinin başında 5” dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, bluetooth telefon bağlantısı ve entegre navigasyon geliyor.

Fiat Fiorino Test_Hafif Ticari Arac_HTA

Ön gösterge kısmında ise yenilikçi bir çok detay var, en belirgin olanı Türkçe karakterli yol bilgisayarı, bilgisayar size anlık verileri tek tuşa basmanız sayesinde Türkçe yazı ile sunuyor, anlık tüketim değerleri ve benzer uygunlar rahatlıkla net ve anlaşılır. Konsolun orta üst kısmında bilgi, müzik, navigasyon gibi özellikleri içinde barındıran Fiorino’nun en önemli yeniliklerinin başında 5” dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, bluetooth telefon bağlantısı ve entegre navigasyon geliyor, alt kısımda ise klima ünitesi bizi karşılıyor, hemen alt kısmında ise USB girişi, ön torpido kısmında bulunan piano black kaplamaları ile ön konsolun görsel kalitesi daha üst seviyelere taşınmış. Ön koltuk kol dayaması uzun yolculuklarınızda rahatlık sağlıyor, uzun yolculuklar yapmayı düşünen aileler için otomobilin arka kısmında orta koltukta oturan yolcu için tasarlanmış üçüncü bir kafa dayamasının oluşundan kesinlikle çok memnun kalacaklardır.

Fiat Fiorino Test_Hafif Ticari Arac_HTA_Premio_MultiJet_Fiorino Test_Otomobiltutkunu

Performans

Fiat Fiorino 1.3 MultiJet dizel motoru ile sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunuyor. 75 PS’lik güce sahip motorun sunduğu yüksek tork ve Euro 5+ normlarını karşılayan 1.3 litrelik MultiJet motor daha fazla performans ve yakıt tasarrufu sistemine sahip. 5 ileri Comfortmatic otomatik vites seçeneğine sahip, 75 hp gücündeki motor 1750 d/d aralığında 190 Nm tork üretiyor.0-100 km/s hızlanmasını 13,4 saniyede gerçekletirip 155 km/s hıza çıkabiliyor. Hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 5 ileri otomatik şanzumanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcısına yaşatıyor. Ortalama 4.3 litre/100 km’lik yakıt tüketimi ile çok ekonomik aynı zamanda geniş aileler ve ticari düşünenler için ise hayli geniş bagaj hacmi ile sınıfında tercih edilesi bir araç olduğunu hissettiriyor. Fiorino’da iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Fiat Fiorino Test

Sonuç olarak: Fiat Fiorino’nun, daha fazla performans ve ideal yakıt tüketimi dengesi sağlayan 1.3 litre 75 HP’lik dizel motoru ortalama 4,3 lt/100 km yakıt tüketim değeri sunuyor Ayrıca 190 Nm’lik tork değeriyle tam yüklü durumlarda ve her yol koşulunda Fiat Fiorino’ya daha atak bir sürüşü de garanti ediyor.

  • Fiat Fiorino 1.3 75HP MultiJet Premio Teknik Özellikler
  • Motor: 1248 cc Euro5+
  • Maksimum Güç: 75 hp 4000 d/d
  • Maksimum Tork: 190 Nm 1750 d/d
  • Azami Hız: 155
  • Yakıt Tüketimi: Karma: 4.3 lt
  • Fiat Fiorino Test_Hafif Ticari Arac_HTA_Premio_MultiJet_Fiorino Test