Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz dikkat çekici tasarımı ve üstün dinamik performansıyla segmentinde fark yaratmaya hazırlanan Toyota Yaris Cross oldu.

Dış Tasarım
Güçlü ve kendine has tasarımıyla dikkat çeken Yaris Cross, ilk bakışta yüksek sürüş pozisyonunu ve dinamik tasarımını vurgulayan bir tasarıma sahip olduğunu gösteriyor. Elmastan ilham alan gövde tasarımıyla, keskin ve güçlü hatları bir araya getiren Yaris Cross’un ön bölümü, Toyota SUV’larında gördüğümüz imza niteliğindeki tasarım unsurlarını taşıyor. Ön ve alt panjurdaki üst üste konumlanmış ikiz kenar ızgara tasarımı, Yaris Cross modelinde de kendisini gösteriyor. Yaris Cross’un dış tasarımında dikkat çeken diğer unsurlar arasında LED ön farlar, LED ön sis farları, 17 inç’e kadar tercih edilebilen alüminyum alaşım jantlar, panoramik cam tavan, LED arka farlar ve sıralı efektli arka sinyal lambaları oldu.

İç Tasarım
Toyota markasının SUV tasarım diliyle tasarlanan Yaris Cross, aynı zamanda “Rahat, Hızlı, Akıllı” tasarım temasıyla birlikte üretilmiş olduğu araca ilk binişte fark ediliyor. Konforlu ve büyük bir yaşam alanı sunan Yaris Cross aracın içerisindeki teknolojik kabin, her şeye kolay ulaşılacak şekilde tasarlanmış. Sürüş modu dahil olmak üzere tüm bu kontroller vites kolunun hemen önüne konumlandırılarak pratik bir kullanım hedeflenmiş. Yüksek oturma pozisyonu sürücüye daha iyi bir görüş açısı sağlarken koltuk ve direksiyon tasarımı, konfor ve araç ile güçlü bir bağlantı oluşturacak şekilde yapılmış. Bununla birlikte 18 inç büyüklüğe kadar tercih edilebilen jantlar ise aracın güçlü SUV duruşunun altını çiziyor. Yaris Cross, Yaris hatchback ile karşılaştırıldığında 1,595 mm ile 95 mm daha yüksek, 1,765 mm ile 20 mm daha geniş ve 4,180 mm ile 240 mm daha uzun ölçülere sahip. 2,560 mm ile aynı aks aralığına sahip yeni model, 170 mm ile 25 mm daha fazla sürüş yüksekliği sayesinde eşsiz SUV görünümünü daha ileriye taşıyor. Koltuklar normal konumundayken 397 litre bagaj hacmine sahip Yaris Cross, arka koltuklar katlandığında 1,097 litre hacim sunuyor.

Performans
Yaris Cross, düşük tüketim yakıt tüketimine sahip 1.5 litre benzinli motor CVT şanzıman ile kombine edilmiş 4800 d/d’da 153 Nm torku kullanıma sunuyor. CVT şanzıman, sürüş koşullarına bağlı olarak vites oranını sürekli ve kademesiz olarak düşük hızdan yüksek hız aralığına sarsıntısızca değiştirebiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.2 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 180 km/s hıza çıkabiliyor. Sonuç olarak: yeni nesil benzinli otomatik vites kombinasyonu ile hem bayan hem de şehir içi trafikte keyifli SUV araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip yıllarca sorunsuzca hiç eskimeyecek tasarımı ile size eşlik edecek SUV bir araç diyebilirim, ilk fırsatta size en yakın Toyota bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.