Teknolojik özellikleri, sofistike tasarımı ve yüksek off-road yetenekleriyle SUV tarzı mükemmel bir sürüş konforu yaşatan ve çok amaçlı bir 4×4 olarak tercih edilebilen aynı zamanda pick-up segmentinde adından söz ettiren Toyota markasının Hilux modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli takipçilerime Hilux Hi-Cruiser ile yaşamış olduğumuz izlenimleri paylaşacağız.

toyota-hilux-test-4x4-offroad

Dış Tasarım

Pick-Up dünyasına baktığımızda markaların diğer sınıflarında bulunan bir çok özellikli modellerinin esintilerini Pick-Up sınıfında ki modeline uyguladıklarını görüyoruz, teknolojisi ve sürüş dinamiklerinin yanısıra, Off-Road ve günlük kullanımı için son derece ideal bir tasarıma sahip. Toyota’nın “Keen Look- Keskin Bakış” tasarım dilini yansıtan ızgara ve farlar, güçlü bir görünüme sahip sis farlarını barındıran tampon ve “Under Priority- Öncelikli” tasarım felsefesiyle oluşturulan alt ızgara, Yeni Hilux’a şık ve güçlü bir görünüm kazandırdı. Profilde yer alan çizgiler güçlü duruşunu desteklerken, hem önde hem de arkadaki tamponlar araca daha iyi off-road yetenekleri kazandıracak şekilde tasarlandı. Yeni Hilux’ın akıcı dış tasarımı, yeni çelik arka tampon ve stop grubuyla tamamlanıyor. Yeni Toyota Hilux, teknolojik özelliklerinin yanı sıra tasarım konusunda da büyük bir gelişim kaydetti. Önceki jenerasyona göre 70 mm daha uzun (5,330 mm), 20 mm daha geniş (1,855 mm) ve 35 mm daha alçak (1,815 mm) olan Yeni Hilux, her neslinde olduğu gibi yine eşsiz bir tasarıma sahip. Her noktada pratikliği artırılan yeni Hilux daha fazla taşıma kapasitesiyle de dikkat çekiyor. Toyota Hilux test aracımızın yüzde 20 oranında artırılmış burulma direncine sahip şasi yapısıyla daha iyi yol tutuş, sürüş konforu ve çarpışma güvenliği sağlıyor. Süspansiyon bağlantı parçalarının güçlendirilmesiyle beraber, çekme kapasitesi 3.2 tona çıkarılarak önemli bir iyileştirme yapılmış.

toyota-hilux-test

İç tasarım

Yeni Hilux tamamen yenilenen kabininde bir SUV’un donanım seviyesini ve kalitesini sunuyor. İç mekan genişliği konusunda kesinlikle Hilux çok ferah bir hacim sunmakta ve koltukların oturuş pozisyonu gayet başarılı, görüş mesafeleri yeterli yani oturduğunuz konumdan araca rahatlıkla sahip çıkabiliyorsunuz. Orta konsolda, 7 inç’lik tablet tarzı dokunmatik multimedya ekran yer alıyor. Premium seviyesinde kolayca kullanılabilen bu dokunmatik ekran, daha rahat kullanım için ön koltuklara daha yakın olacak şekilde konumlandırılmış. Sürücünün önünde yer alan yeni hız ve devir saati göstergelerinin ortasında ise renkli 4.2 inç’lik TFT çok fonksiyonlu bir ekran bulunuyor. Direksiyondan da kolayca yönetilebilen bu ekran, en gerekli sürüş bilgilerini sürücüye yansıtıyor. Yeni teleskopik ayarlı direksiyon kolonu ise her sürücünün ideal sürüş pozisyonunu yakalamasını sağlıyor. Toyota Hilux test aracımızın kabin tasarımı, bir otomobil rahatlığı getirirken, baş ve diz mesafesi artırılan Hilux’ın arka koltukları da daha konforlu olacak şekilde geliştirilmiş. İç trimlere geldiğimizde klasik Toyota sağlamlığı, dizaynı ve ürünleri karşımıza çıkıyor tabi kullanılan malzemeler bir tık daha sert ve kalite olarak aşağıda. Zaten bir arazi aracından binek otomobil malzeme kalitesi beklemek biraz ağır olacaktır. Direksiyon gayet sportif ve konforlu olmakla beraber yol bilgisayarı kontrolü olsun media sistemi kontrolü olsun gayet başarılı. Ana ünitede sunulan USB girişi ve AUX bağlantısı ile ses sistemi gayet yeterli bir şekilde çalıyor. Off Road maceralarından sonra bir ağacın altında dinlenirken keyifle müzik dinleyebilirsiniz.

hilux-test-4x4-offroad-hicruiser

Performans

Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Toyota Hilux test aracımızda hem asfalt zeminde hem de arazide sergilediği performansı, kusursuz yapım kalitesi ve yakıt ekonomisi değerleriyle, özellikle güvenlik konusunda son derece güvenli sürüş hissi sunan Hilux, planlı fren uygulamalarıyla dik yokuşlarda sürüş hızlarını sabit tutarak, herhangi bir talihsizlikle karşılaşmadan inişin gerçekleştirilmesini mümkün kılmasıyla hayranlık uyandırıyor. Hilux hi-cruiser test aracımızda standart olarak sunulan yokuş iniş desteği, yokuş kalkış destek sistemi, dört tekerlekten çekiş ve yeni 6 ileri Süper ECT (Elektronik kontrollü şanzıman) otomatik vites kutusuyla donatılmış. Ayrıca tüm Hilux modellerinde, ECO ve POWER olmak üzere iki farklı sürüş modunda tercih yapılabiliyor. Kum, kar ya da çamurlu araziler de patinaj yapan tekerleklere fren uygulayarak kilitli defransiyel kontrolünün de dahil olduğu güvenlik sistemleri son derece güvenli sürüş donanımları test aracımızda standart olarak sunuluyor . Ayrıca tüm Hilux modellerinde, ECO ve POWER olmak üzere iki farklı sürüş modunda tercih yapılabiliyor. Otomatik yokuş iniş asistanı: Orta konsolun alt kısmında yokuş iniş destek sistemi tuşuna basarak aktif hale gelen sistem, rampa inişleriniz esnasında aktif olur ve hızınızı 7 km de sınırlayarak güvenli sürüş sağlarken aracın kayarak devrilme riskini azaltıyor. Genel olarak büyük 4×4 Pick-Up’larla anılan virajlardaki sallanma ve yalpalama hareketini en aza indiren Hilux’un asfalt zemindeki yol tutuşu da öne çıkan diğer özellikler oldu. Gücü otomatik olarak 6 vites ile destekleyen model daha seri, daha sarsıntısız ve daha tasarruflu vites geçişleri sağlıyor. Sağlam ve güçlü bir şaseye sahip olan Hilux kullanım kolaylığı ve pratikliği daha da arttıran bir dizi yeni mühendistlik çözümleri de bünyesinde barındırıyor.

hilux-test_4x4_offroad_hicruiser_toyotahilux_otomobiltutkunu

Toyota Hilux test aracımızda bulunan 2755 cc’lik yeni nesil dizel motor 177 hp güç ve 1600-2400 d/d’de 450 Nm tork üretiyor. 2.7 litrelik dizel motor 6 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10,8 saniyede gerçekletirip maksimum 175 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu Euro5 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 6 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 10.9 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 7.1 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak; Beklendiğinden fazlasını sunan 4×4 Pick-Up! Özellikle etiket fiyatını ve size sunduklarını karşılaştırdığınız zaman çok mantıklı, ilk fırsatta Toyota Hilux’ü en yakın Toyota bayisine giderek incelemenizde fayda var.

Hilux 4x4 Test_Offroad_ToyotaHilux

Toyota Hilux 2.8L D-4D 177PS 6 İleri Otomatik 4×4 Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 2755 cc

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 177 / 3700

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 450 / 1600-2400

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 10.9 Şehir dışı (lt/100 km) 7.1

Ortalama (lt/100 km) 8.5

Depo hacmi (lt) 80

Maksimum Hız : 175 km

0-100 km hızlanması: 10.8

toyota-hilux-test