Haber kanalımıza konuk ettiğimiz otomobil tutkunları için her zaman bir sınıfın yaratıcısı olmuş her zaman çizgiyi belirleyen modeller sunan Seat markasından Leon modelini konuk ettik, konuğumuzun en büyük özelliği kalbi yani motoru ACT teknolojisi ile donatılmış benzinli ünite 150 hp güç sunuyor. Bu yazımızda 1.5 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S ile yaşamış olduğumuz izlenimler paylaşacağız.

Dış Tasarım
Seat Leon FR güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Otomobilin dış rengi göz alıcı “Mystery Mavi” olarak karşımıza çıkıyor. Gündüz ve gece her koşulda kendini belli eden bu renk zaten lansman ve katalog rengi olarakta kullanılmış marka tarafından. Alışılagelen Seat tasarım dili, trapezoit şeklindeki radyatör ızgarası ve farların özgün üçgen şekli gibi pek çok unsur, Leon’da olduğu gibi Seat markasının tipik ikonlarını oluşturuyor. Bununla birlikte her ayrıntı Leon için özenle geliştirilerek yeni bir seviyeye çıkarılmış. Leon’un tasarımındaki her ayrıntıya yansıtılmış belirgin hatlar güçlü Seat karakterini ortaya koyuyor. Geniş ve yüksek radyatör ızgarası kendine güveni ortaya koyarken keskin şekilli full LED farlar ve belirgin hava girişleri aracın dinamik referansları konusunda şüpheye yer bırakmayacak şekilde tasarlanmış. Bu görünüş aynı zamanda modele sağlamlık ve güvenilirlik sağlayan geniş ve kaslı bir duruş veriyor. Otomobilin yan profili dinamizm ve performans vaadini açık bir şekilde yansıtıyor. Jilet keskinliğinde yarıçaplarla belirgin çizgiler, yalnızca tasarımcının incelikli duygusunu değil, Seat’ın kalıp üreticilerinin ve üretim uzmanlarının ustalığını da gösteriyor. Kompakt yapısı ve mükemmel fonksiyonelliğiyle Leon FR, gündelik kullanım için mükemmel bir seçenek.

İç Tasarım
Seat Leon FR’ın iç tasarımı, otomobile girer girmez temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir otomobilin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, iç mekan tasarımına gerçekten önem verildiğini görebilirsiniz. Gözlerinizi veya ellerinizi ayırmak istemeyeceğiniz son derece iyi bir işçilikle hazırlanmış üstün malzemeler kullanılan yaşam alanı hem geniş, hem konforlu. Ana unsurlar arasında isteğe bağlı alçaltılmış oturma pozisyonu ve açıkça görülebilen aracın ön tarafı yer almakta. Kokpit, net bir şekilde sürücüye odaklanan yatay bir çizgiye sahip. Kontrol elemanları bir araya toplanmış, öte yandan büyüklüğü 8 inçe kadar yükselebilen bilgi-eğlence ekranı başta olmak üzere göstergeler de bir göz atınca görülebilecek mesafede konumlandırılmış. Leon FR test aracımızda bulunan BeatsAudio ses sistemi tek kelime ile mükemmel, yolculuklarınızı sonlanmasını istemeyeceksiniz diyebilirim. Aracın tavanında bulunan cam tavan iki kademeli açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz. Tüm bu akıllı teknolojiler şehir içi yolculuklarınızda en iyi yol arkadaşınız yapıyor.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz verimliliği dinamik performans ile buluşturan aktif silindir teknolojisi’ne sahip 150 beygir gücündeki Leon ACT teknolojisi, motor hacimlerindeki küçülmeyle birlikte sağlanan verim artışını ifade eden “downsizing” akımının en son ve teknolojik açıdan en ileri temsilcisi olarak kabul ediliyor. 4 silindire sahip yeni nesil 1.5 litre hacimli EcoTSI motor ve DSG şanzıman ile birlikte sunulan ACT motor, sürüş sırasında aracın hızı saatte 130 kilometre altında, motor devri 1.250 ile 4 bin d/d arasında ve 250 Nm’lik torkun, 100 Nm’den daha azı talep edildiğinde devreye giriyor. ACT teknolojisi, bu durumda 4 silindirin, ikisini kapatarak, aracın 2 silindirle yol almasını sağlıyor. 11 milisaniyede neredeyse fark edilmeyecek ve son derece hızlı bir şekilde gerçekleşen bu işlem, tek bir motor ile iki farklı kullanım tarzına hitap ediyor. Sakin ve düşük hızlı sürüşlerde, iki silindirle olağanüstü düşük yakıt tüketimi ve yeterli bir performans sunarken, yüksek performans tercih edildiği durumda ise, 11 milisaniye içinde sarsıntısız ve hissedilmeden 4 silindire dönerek hızlanma ve dinamizmi getiriyor. Start/Stop sistemi ve fren geri kazanım sistemi ile donatılan Leon, 100 kilometrede ortalama 5.9 litre yakıt tüketiyor. Bu değerleriyle dizel versiyonuyla karşılaştırılabilecek yakıt verimliliğe sahip Leon 1.5 EcoTSI ACT 150 hp, performansıyla da öne çıkıyor. Araç, 0’dan 100 kilometre hıza 8.3 saniyede ulaşabilirken, saatte azami 213 kilometreye çıkabiliyor. Genel olarak Seat Leon 1.5 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S çok başarılı bir otomobil olduğunu fark ettiriyor. Ayrıca Seat kalitesini her köşesinde belli ediyor. Hiç bir işçilik ve malzeme kusuru yok, sürüş izlenimlerim neticesinde diyebilirim ki Leon ACT gerek yakıt tüketimi, gerek sağlamlığı, gerek rahatlığı ile bir aile için bu fiyatlardaki en iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. İlk fırsatta size en yakın SEAT bayisine giderek incelemenizde fayda var.

SEAT Leon FR 1.5 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1498 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 5000 dev/dak’da 150 bg
Maks. tork/devir 1500/3500 dev/dak’da 250 Nm
Azami hız 213 km/sa
0-100 Hızlanma 8.3 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 6.8 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5.9 lt/100km
Karma: 6.3 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 133