Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Mercedes Benz Vito Tourer Select oldu.

Markanın iddialı olduğu modellerden biri olan, Vito bir efsane olarak hayatına devam ediyor, halkımızın bu kadar sahiplenmesinin ardında yatan özellikler Vito’nun sürüş kolaylığı ve her türlü zeminde kolayca sürülebilmesi, iç hacminin çok geniş ve köşelerinin birbirlerinden epey uzak olması sayesinde günümüzün en çok tercih edilen hafif ticari araç segmentinde başarısını devam ettiriyor. 9 kişilik yolcu kapasitesi ile yolcularına şık ve konforlu bir ortam sunuyor.

Dış Tasarım
Mercedes-Benz hafif ticari sınıfında büyük önem taşıyan Vito modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hızla yükselen marka imajına katkıda bulunan Vito modern ve şık görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap edecek. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik ön panjuru, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan farları ve otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor. Ayrıca yeni led farlar ve yeni ön tasarımı aracın tasarım öğelerini oluşturan diğer yenilikler. LED stop lambaları da aracın dinamik yapısını güçlendiren unsurlar. Tourer modele özgü tavan barları ve jantlar ise aracın değişen görsel parçalarından bir diğeri. Anahtardan kumanda edilen otomatik yan sürgülü kapı ayrıca ön torpido ve yan sağ sol kapı direklerinde bulunan butonlar sayesinde iniş binişlerde rahatlık sunuyor.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de premium tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel temiz ve net yol görüşü sürücü kabininde kullanılan iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, direksiyon, havalandırma delikleri, gösterge paneli ve radyo gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Arkaya kadar uzanan büyük camlar ve tavan sunroofları Vito’nun iç mekanının aydınlık olmasını sağlıyor. Binek araç modellerinden anımsadığımız 3 kollu direksiyon bir ticari araç için oldukça sportif görünüyor üzerinde bulunan ayar butonlarının karmaşık olmaması kullanımı çok keyifli hale getiriyor, ayrıca vites değişim kulakçıkları sayesinde spor sürüş sunuyor olması gerçek anlamda sürüş keyfini yükseltiyor, oldukça zengin ekipmanlardan oluşan güvenlik donanımı Vito’nun üstün güvenlik anlayışının kusursuz bir yansıması olarak belirginleşiyor. İç mekanın şık deri döşemeleri koltuk aralarındaki eşya gözleri aydınlatmalı yolcu aynaları ile yolcu konforunu üst düzeye çıkarırken sürücü konforundan da ödün vermiyor, anlaşılan o ki Vito Tourer Select konforlu olması için üretilmiş bir model ve o kendisini üretenleri bu konuda kesinlikle mahcup etmiyor.

Performans
Mercedes-Benz Vito Tourer Select test aracımızın motor kaputunun altında bu sınıftaki araçlara göre oldukça güçlü sayılabilecek bir motor görev yapıyor. Kullanıcısına sıra dışı bir araçla karşı karşıya olduğunu hissettiren 2.2 çift turbo beslemeli motorun kendi özelliğine has, 440 Nm torku ile Vito, beklenilenin üzerinde bir performans sağlaması ve gücünü arka tekerlere neredeyse kesintisiz bir şekilde ileten 7 ileri 7G-Tronic Plus şanzıman donanımlı Vito aracımızın vites aralıkları milisaniyeler içerisinde sessizce vites geçişleri ile sürüş konforunu arttırken, uzun yollarda Vito’da standart olan ESP sayesinde ulaşılan her hızda maksimum güvenlikli sürüş yaşanılıyor. 2143 cc çift kademeli turbo beslemeli yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 3800 dev/dak’da 190 bg güç üreterek, segmentinde referans model olma konumunda. 440 Nm’lık azami torka sahip olan yeni Vito Tourer Select bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 9.2 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 206 km/saat ile sınırlı. 440 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması araca yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 5.8 litre, şehir içi 6.6 litre, şehir dışı 5.3 yakıt tüketim değerlerine sahip. Yeni Vito’da bulunan yeni nesil 2.2 cc’lik Common Rail turbo dizel motor, 7 ileri 7G-Tronic otomatik şanzımanla adepte edilmiş, araç gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki verirken tüm devirlerde yüksek hassasiyet sergiliyor, çabuk hızlanma, hassas ve yumuşak vites değişimi ile sürüş kalitesini daha da yukarıya taşımakla kalmayan yeni 7 ileri vitesli otomatik şanzıman aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerleri de sunuyor. Yeni sunulan 7 ileri 7-Tronic, bu şanzımanla beraber yeni Vito daha fazla yakıt verimliliği sunuyor.

Sonuç olarak, Mercedes-Benz ailesinin hafif ticari araç segmentinde şık ve kaliteli asil duruş sergileyen Vito modeli gerçek anlamda kullanıcısını tatmin edecek ve yıllarca hem şehir içi hem şehir dışı kullanıma uygun hale getirilmiş güvenlikli bir araç olduğunu belli ediyor. İlk fırsatta sizlere en yakın bir Mercedes-Benz bayisine gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.

Mercedes-Benz Vito Tourer Select 119 CDI Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 2143

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 190 / 3800

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 440 / 1400-2400

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 6.6

Şehir dışı (lt/100 km) 5.3

Ortalama (lt/100 km) 5.8

Depo hacmi (lt) 70

0-100 Km Hızlanması: 9.2 Sn.

Maksimum Hız : 206 km

CO2 emisyonu, g/km: 153 gr.


mouse ile üzerine gelince