Bu haftaki test konuğumuz, Renault’nun başarılı kompakt temsilcisi Megane’nın 4. Nesil sedan versiyonu: Megane sedan 1.6 130 Hp Icon. Bir önceki nesilde, Fluence adıyla pazarda gerçekten çok başarılı olan otomobil, yeni nesliyle Megane ismine geri dönmüş.


renault-megane-sedan-test_meganesedan_yeni-megane-sedan

Tasarım:

Eğer otomobillere çok meraklı değilseniz ya da çok dikkatli gözleriniz yoksa; yeni Megane sedanı kolayca Talisman sanabilirsiniz. Önden ve arkadan bakıldığında Talisman’la neredeyse aynı olan Megane sedan, profilden bakıldığında C sütununun tasarımıyla ve çok küçük detaylarla ayrılıyor ağabeyinden. Fluence, orta sınıfa yaklaşan boyutları ve yüksek verimliliği ile, özellikle filoların gözdesiydi; yeni Megane sedan ise, filo otomobili olmak için biraz fazla gösterişli ve karizmatik duruyor. Sınıfını zorlayan boyutlarını gizleyen derli toplu tasarımı, hem çok şık hem de çok dinamik. Megane hatchback ve Talisman’da yakaladığı etkileyici tasarım dilini Megane sedana da aktardan Renault, iddialı olduğu ve Fluence ile gerçekten hatırı sayılır bir ticari başarı yakaladığı kompakt sınıfta, bu kez karizma ve sportiflik kartını oynamaya karar vermiş görünüyor. Araçla ilgili tek eleştirim, bagaj kapağında tutamak ve açma düğmesi olmaması.

renault-megane-sedan-test

Sportiflik ve karizma etkisini iç mekânda da hemen hissediyorsunuz. Talisman’dan kopyalanmış –çok da iyi yapılmış- iç mekânda, büyük ekranlı konsol, kişiselleştirilebilir gösterge tablosu gibi modern oyuncaklar, ağabey Talisman’dan aynen aktarılmış. Burada da, tıpkı Talisman’daki gibi bir handikap var: Klimayı kapatmak ya da müzik sistemine kumanda etmek için çevirmeli basit bir iki düğme yerine, ekrandan menülere dalmak çok da pratik değil. Radyoyu kapatmak için aracı durdurmam ve menüler arasında sörf yapmam gerekti. Eğer hareket halindeyken bunu yapsaydım sürüş güvenliğini tehlikeye atardım. Nihayet eklenen şerit değiştirme sinyali (3 kez yanıp sönen) maalesef hâlâ kullanışsız: Rakiplerde, kolu hafifçe çekip bıraktığınızda, sinyal çalışıp sinyal kolu kendiliğinden orta konuma dönerken, Megane’da tam sinyal verir gibi kolu çekmek ve sonra eski pozisyonuna yine elle getirmek gerekiyor. Bunlar küçük detaylar, ancak tasarımı ve malzeme kalitesiyle iddialı bir giriş yapan yepyeni bir otomobilde bu tür detaylara daha fazla özen gösterilmeli bence. İç mekândaki malzeme kalitesiyse, en azından görsel olarak başarılı. Emsal gösterilen pek çok Alman rakibinden daha gösterişli ve kaliteli görünüyor iç mekân.

megane-sedan-test

Sürüş:

1.6 litre dCi motor, 130 Hp güç ve 320 Nm tork üretiyor. 6 ileri düz vites sayesinde, tüm bu güç ve tork, kayıpsız şekilde tekerleklere iletiliyor. Bu da sürüş sırasında keyfimi artıran şeylerden biri oldu. Otoban sürüşünde; 6. Viteste 120 km/s hızla giderken, vites küçültmeden gaza hafifçe basmak, birkaç saniye içinde 140-150 km/s gibi hızları görmenizi sağlıyor. Etkileyici çekişe ek olarak; çok iddialı olmayan ancak sınıfı için gayet yeterli hassasiyet sunan direksiyon da sürüş keyfini artırıyor. Normalde asla böyle şeyler yapmam ama; bu bir test olduğu için otobanın uygun kesimlerinde 180 km/s’yi denedim; Megane’ın hem bu hıza çıkma konusunda ki, hem de bu hızdaki rahatlığı dikkat çekiciydi. En ufak bir tedirginlik yaratmadan ilerleyen otomobil, hızlandığı kadar da başarılı yavaşlıyor. Sert frenlerde dengesini koruyor ve pedal hassasiyeti de başarılı. Testin bir bölümünde, Kartepe’nin virajlı yollarındaydık; ki bu tür parkurlar, sık sık vitesle oynamayı ve sürekli büyük direksiyon hareketlerini gerektirdiği için benim en sevdiğim parkurlardır, belirgin hiçbir zayıflık göstermedi Megane sedan. Virajları rahatlıkla dönen otomobil, önden çekişli bir otomobilden beklenen önden kayma eğilimini de başarıyla alt etmiş. Süspansiyon, yol tutuş ve denge konusunda bekleneni vermek adına gerekliği sertliğe sahip olsa da, bu sertlik konfordan fazla çalmamış. Yine de ben daha küçük jant ve daha geniş yanaklı lastiklerle çok daha fazla konforlu bir versiyonu tercih ederdim. Konfor konusunda eleştirebileceğim en belirgin nokta, kabine sızan lastik / yol gürültüsünün fazlalığı. Sınıf ortalamalarının çok üzerinde olmasa da, birkaç tık daha iyisini bu gösterişli kompakta daha çok yakıştırırdım.

Sonuç:

Selef model Fluence, filoların gözdesiydi, kompakt sınıfta hatırı sayılır ticari başarısının bir kısmını da filo satışlarına borçluydu. Yeni Megane sedan –daha önce de söylediğim gibi- filo otomobili olmak için biraz fazla gösterişli ve sportif. Sanırım önümüzdeki birkaç yıl içinde, büyük şirketlerde, şu ankinden çok daha karizmatik ve gösterişli filolar göreceğiz.

renault-megane-sedan-test_meganesedan_otomobiltutkunu

Megane sedan 1.6 130 Hp Icon  Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1598 litre 4 silindir/16V

Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 130 bg

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 320 Nm

Son hız: 198 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 10 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,7 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,6 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4,0 lt/100 km

CO2 emisyonu : 104 gr/km

Yazı: Gökçer F. Alp

renault-megane-sedan-test_otomobiltutkunu