Haber kanalımıza bu hafta konuk ettiğimiz model, heyecan verici tasarımla üstün sürüş dinamiklerini birleştiren ve daha fazla güç, daha az emisyon misyonunu üstlenmiş 2.0 lt motor seçeneği ve 190 beygir gücündeki Yeni BMW X1 xDrive20d konuk oldu. Bu haberimizde BMW X1 modeli test süresince edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız. BMW’nin kompakt spor aktivite otomobili X1 akıllı dört çeker sistemi xDrive için öncelikle otomobil severleri eşsiz bir sürüş keyfi yaşamaya davet ediyor diyebiliriz.

bmw-x1-test

Dış Tasarım

Sağlam oranlar, güçlü duruş ve dinamik çizgiler, yeni BMW X1’e hükmedici bir duruş kazandırıyor. Daha geniş ve etkili BMW çift böbrek hava giriş ızgaraları, üç bölmeli alt hava girişi ve ikiz yuvarlak farlar ile altlarındaki sis lambalarının oluşturduğu karakteristik görünüm ön tasarımda öne çıkan özellikler. Ön ve arka kısımdaki stil sahibi gövde altı koruma elemanları ile tekerlek çerçevesinin kare konturu, BMW X1 test aracımızın sağlam görünümünü vurguluyor. Atletik etki tavan çizgisi, göz alıcı karakter çizgileri ve pencere yüzeyleri ile tamamlanmış. Her iki arka pencerede de siyah hava kanatları X1’e ayırt edici sportif bir stil kazandırmış. İki bölümlü yatay L biçimli stop lambalarının düz çerçevesi ile güçlü, geniş çamurluk davlumbazları, yeni BMW X1’in güçlü duruşunu sergilerken X Line modeline özgü 18 inç, bicolor, çift kollu tasarıma sahip hafif alaşım jantlar, dış tasarımın sportif görünümünü tamamlıyor.

bmw-x1-xdrive20d-test

İç Tasarım

Premium otomobil markası BMW’nin kompakt spor aktivite otomobili X1, modelin iç tasarımını yorumlarsak kabin tasarımında çok daha geniş oranlara, BMW X modellerinin gövde tasarımına, mükemmel bir işlevselliğe ve sürücü ve ön yolcu için yükseltilmiş oturma pozisyonuna sahip otomobil, spor aktivite Aracı genlerinin çok daha yoğun birbmw-x1-xdrive20d-test-borusanoto karışımını sunuyor. BMW Twinpower Turbo teknolojisi ve BMW xDrive akıllı dört çeker sistemi içeren tamamen yeni motor nesli, olağanüstü bir sürüş keyfi ve verimlilik sağlıyor. Yenilikçi bir dizi donanım özelliği ve akıllı bağlantının yanı sıra yüksek kaliteli malzemeleri ve olağanüstü kaplamasıyla dikkat çeken modern premium kabinin atmosferi de önceki modeline kıyasla yeni BMW X1’in çok daha iyi olduğunu ifade edebilirim. Yeni BMW X1 test aracımızda bulunan panoramik cam tavan ve run-flat lastiklerin yanı sıra elektrikli katlanır, ısıtmalı, park destek ve hafıza işlevlerine sahip bir dış dikiz aynası, arka park mesafe kontrolü alarmı, anahtarsız çalıştırma, elektrik ayarlı, hafıza işlevli sürücü ve ön yolcu koltuğu, arka havalandırmalara sahip çift bölgeli otomatik klima, yüksek çözünürlüklü renkli ekran, iDrive işletim sistemi, çok işlevli spor direksiyon, iç tasarım aydınlatma paketi, elektronik el freni, sürüş deneyimi kontrolü ve acil durum çağrısı gibi  özellikleri barındırıyor sunar. Yeni BMW X1’in öne çıkan bir diğer özelliği ise yüksek düzeydeki iç tasarım konforudur. Yatırma özellikli sırt dayaması ile arka koltuk sırası, geniş panoramik cam tavan ve değiştirilebilir aydınlatma paketi, oldukça keyifli bir yaşam alan hissi yaratıyor. Test aracımızın diğer bir konfigürasyon özelliği ise sürüşle ilgili bilgileri doğrudan ön cama yansıtan BMW Head-up Display özelliğidir. Bir navigasyon sistemi, 8,8 inç ekran ve bir dokunmatik butonla birlikte navigation plus paketinin bir parçası olarak sunulur. Mevcut olan diğer opsiyonlar arasında dinamik amortisör kontrolü, LED farlar, sürüş asistanı paketi, Harman Kardon surround ses sistemi, otomatik bagaj kapağı işlevi, geri görüş kamerası gibi özellikleri ve hayran kaldığımız kahverengi dakota koltuklar, ahşap ön kaplamalar.

bmw-x1-xdrive20d

Performans

BMW X1 test aracımız 2.0 litre çift turbo beslemeli dizel motor 4000 d/d’de 190 HP güç ve 1750/2500 d/d’de 400 Nm tork üretiyor.  8 ileri otomatik şanzımana sahip, manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı bmw-x1-xdrive20d-test-otomobiltutkunusunuyor, BMW X1 xDrive20d’ın hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 8 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor. BMW X1 xDrive20d test aracımızdaki diğer bir önemli özellik olan, sürüş modları, nedir bu sistem ve nasıl çalışır, orta konsülde vites mekanizmasının yanında bulunan Eco Comfort Sport butonlara basarak değişken sürüş modları seçeneklerini seçerek size en iyi sürüş hissinin verilmesini sağlayacak ayarları bilgisayar yardımı ile yeniden kullanıcısına sunuyor olması sürüş kalitenizi arttıran ve keyif veren bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Eğer sürüş modunu normal konumda tutarsanız bu durumda sistem seçimini yolun durumuna göre kendisi yapıyor. 8 kademeli şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten X1, 7.6 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 220 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 8 kademeli şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yalnız motorun 4 silindirli olduğu için otoban sürüşlerinde özellikle düşük yakıt seviyesini yakalamak çok rahat. 400 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla (ECO) BMW X1 xDrive20d’nin yakıt tüketimi karma olarak 4.8 – 5 litre,  yakıt tüketim değerlerine sahip. Yeni nesil BMW  TwinPower Turbo dört silindirli dizel motor gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki verirken tüm devirlerde yüksek hassasiyet sergiliyor. Çabuk hızlanma, hassas ve yumuşak vites değişimi ile sürüş kalitesini daha da yukarıya taşımakla ısrarcı yeni 8 ileri vitesli otomatik şanzıman aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ve 129 CO2 (g/km) emisyon değerleri de sunuyor.

x1-bmw-test

BMW X1 xDrive20d Teknik Özellikler

╸ 190 bg (140 kW) güce ve 400 Nm torka sahip BMW  TwinPower Turbo dört silindirli dizel motor

╸ 0–100km/sa arası hızlanma: 7,6sn;  azami hız: 220km/sa

╸ Ortalama yakıt tüketimi: 4,8–5,0litre/100 km1

╸ Ortalama CO2 emisyonu: 127–132g/km1

bmw-x1-test_otomobiltutkunu