Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz Renault’nun yeni tasarım kodlarını taşıyan Koleos güçlü ve kaslı hatları ile sağlamlık ve macera tutkusunu temsil ediyor. Bir SUV’dan beklenen kalite ve keyif sunan özelliklere sahip. Markanın diğer SUV araçları Kadjar ve Captur’ün ardından Yeni Koleos’un pazara sunulmasıyla Renault marka araç modelleri müşterilerine eksiksiz bir SUV serisi sunuyor. Bu haberimizde Yeni Koleos ile test sürüşü esnasında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Renault Koleos Test 2018

Tasarım: Görsellik, kişisel beğeniyle ilgili bir durumdur aslında; birinin beğendiğini diğeri beğenmeyebilir elbette. Ancak söz konusu Koleos olunca, en azından, otomobilin bugüne kadar üretilmiş en sportif ve gösterişli tasarıma sahip, SUV segmentinde kendisine hayran bıraktıran Renault olduğu konusunda herkes birleşecektir sanırım. Akıcı çizgilere sahip gövdede, zaman zaman bir deniz dalgasını andıran beklenmedik yaylar ve “kas”lar, otomobile son derece şık, tok ve çekici bir hava katmış. Renault’un güncel marka karakteristikleri arasında yerini almaya başlayan “akmış” farlar ve bagaj kapağının ortasına kadar uzayan ışık şeritleri, otomobile müthiş bir özgünlük katmış. Daha ilk görüldüğü anda yüksek kalite hissi veren çekici tasarım, bugüne dek gördüğümüz Renault’lardan çok farklı, yepyeni bir ürün gamıyla tanışacağımızı müjdeliyor.

Renault Koleos Test_Koleos Test

Dış tasarımdaki asil hava iç mekanda da aynen devam ediyor. Gerek görsel, gerekse dokunsal olarak çok kaliteli hissettiren iç mekan, özellikle konsolun üst kısmını kaplayan dokunmatik büyük ekran sayesinde çok da teknolojik görünüyor. Çok az kullanılan ahşap süslemede mat cila ve renk doygunluğu düşük malzeme kullanılmış olması kalite hissini iyice yükseltiyor. Gözlerini bağlayıp Koleos’a bindireceğiniz biri, otomobilin içinde gözlerini açtığında bir Renault’da olduğunu tahmin edemezse şaşırmamak lâzım. Renault, tasarım dersine çok iyi çalışmış ve Koleos ile SUV segmentinde gerçekten asalet, dinamizm ve ilericiliği birleştiren mükemmel bir görünümü yakalamış. Otomobil, yeşillik içinde bir villanın önünde, ya da şehrin bol ışıltılı lüks caddelerinde yabancı durmuyor, ortama kesinlikle çok yakışıyor.

Renault Koleos Test_Koleos Test_Renault LED

Sonuç olarak özetlersek; Renault tasarım ve kalite hissi konusunda bugüne kadarki en iyi SUV otomobilini üretmiş diyebilirim, burası kesin. Otomobil gerek fotoğraflarda, gerekse yolda çok cezbedici görünüyor. İç mekânda da yüksek kalite hissi hâkim. İlk fırsatta size en yakın bir Renault araç satış bayisine gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.

Renault Koleos 1.6 dCi X-Tronic 130 bg Teknik Özellikler
Motor Hacmi 1598 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 130 bg
Maks. tork/devir 1750 dev 320 Nm
Azami hız 205 km/sa
0-100 Hızlanma 10.8 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.6 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,3 lt/100km
Karma: 5.4 lt/100km
Ağırlık: 1674 kg

Renault Koleos Test 2018_Koleos Test