Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Renault Clio Sport Tourer, dikkatle tasarlanmış akıcı silueti sayesinde aslında hatchback versiyon ile aynı dinamik özellikleri taşıyor fakat bir yandan da kendine has bir kimliğe sahip. Sport Tourer versiyonu aslında Clio Hatchback’in bir uzantısı değil, kendi başına ayrı bir model olarak tasarlanan Renault Clio Sport Tourer’in sunduğu pratiklik ve çok yönlülük ile bu stile kesinlikle sahip modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Yeni nesil Clio ST, yeni tasarım dilini hassas çizgileri, rafine edilmiş zengin hatları ve zamana karşı koyan görüntüsüyle vurgulayarak rakiplerinden ayrılıyor. Daha elit ve ağırbaşlı bir hem iş hem de ailenizle uzun sayehatlerde size eşlik edebilecek görünüme kavuşan Clio ST, dinamik ve etkileyici yeni dış tasarımı ile göz dolduruyor. Otomobilin ön tarafınında C şekilli gündüz farlarını da içeren full-LED far imzası ile Marka’nın tasarım kimliğini vurgulamayı sürdürüyor. Aracın ön kısmında üzerinde Renault logosu yer alan ızgara tamamıyla yeniden tasarlanmış ayrıca alt kısmı otomobile daha modern bir hava katmak amacıyla genişletilmiş. Araç, uzun kaputu ve geniş omuz hattıyla geriye doğru akıcı bir yapıya sahip; arkada ise aracın düz yapılı bagaj kapağı bagajın hacmine vurgu yapılmış. Tıpkı hatchback versiyonunda olduğu gibi gizlenmiş entegre arka kapı kolları ile birlikte sportif bir görünüme sahip arka kapı kolları C sütunlarına gizlenmiş durumda. Arka park sensörlerine sahip difüzörün koyu siyah kaplanmış olması ise otomobilin güçlü duruşunu destekliyor. Araçta kullanılan yeni tasarıma sahip jantlar da hem görünüm hem de aerodinami açısından önemli rol oynuyor.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumladığımızda güçlü duygular hissettiren görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel temiz ve net yol görüşü sürücü kabininde kullanılan iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, direksiyon, havalandırma delikleri, gösterge paneli ve ses sistemi gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Yeni ara yüz sürücü ile teknoloji arasındaki ilişkiyi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış. Yenilenen Clio ST’de, Touch donanım seviyesinden itibaren, kullanıcının akıllı telefonunu araçla eşleştirdiğinde kullanılabilen basit ve akıllı sistem R&Go® devreye giriyor. Bu pratik sistem, kullanıcının telefon, multimedya ve araç verileri dahil olmak üzere bilgilere araç ekranından ulaşmasına olanak tanıyor. Icon versiyonunda standart donanım olarak yer alan kapsamlı multimedya sistemi Media Nav Evolution, barındırdığı özelliklerin zenginliğiyle göz dolduruyor: navigasyon, bluetooth telefon sistemi ve geri görüş kamerası ekranına ek olarak sürüş performansını ve yakıt tüketimini optimize edecek Driving Eco2 işlevi. Sabit bir cam tavana sahip olan model araç iç mekanının daha aydınlık olmasına katkı sağlıyor. Cam tavanın sunduğu ferahlık ile güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim aracınızın içinde sizinle beraber seyahat ediyor. Bunun yanı sıra geniş iç mekanı ve eğlenceli multimedya çözümleri ile her kesimden gönlünü fethederek, dinamizmi yaşatan bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor.ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç kısmında yıllarca size eşlik edecek tasarım detaylarına sahip olduğunu fark ettiriyor.

Performans
Renault Clio Sport Tourer test otomobilimizde 1197 cc’lik yeni nesil 1.2 benzinli turbo motor 120 hp güç ve 205 Nm tork üretiyor. 1.2 litrelik benzinli motor otomatik (EDC) şanzımanla kombine edilmiş. 4 silindirli motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 7 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.7 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sahip olduğu 1.2 litrelik 4 silindirli benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Renault Clio ST’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak; Clio ST pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile günlük iş hayatınızda size eşlik edebilecek, uzun yaz tatilleri ve ailecek hafta sonları gezmeleriniz için de sizleri bekliyor. Yeni bir otomobil alacak okuyucularımın listelerine Clio ST modelini de eklemelerini önemle belirtiyorum.

Renault Clio Sport Tourer 1.2 Turbo EDC 120bg Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1197 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 5000 dev/dak’da 120 bg
Maks. tork/devir 2000 dev/dak’da 205 Nm
Azami hız 192 km/sa
0-100 Hızlanma 9.2 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 6.8 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.5 lt/100km
Karma: 5.4 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 120