Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model, yaratıcı teknolojisi ile günümüz beklentilerine en iyi yanıtı veren Citroën C4 Cactus oldu. Dizayn ve fonksiyonelliği bir arada sunan dış tasarımında kısa zaman önce yenilikler ve makyaj’la güncellenen Airbump özelliğiyle bir çok otomobil tutkunu kişilerin beğenisini yeniden kazanan kompakt hatchback modeli yeni C4 Cactus ile yine sınırları zorlamayı ve şaşırtmayı başarıyor.

Dış Tasarım
Otomobil tutkunlarını şaşırtmaya devam eden daha fazla tasarım, daha fazla konfor, daha kullanışlı teknoloji felsefesine sahip Citroen markasının kompakt hatchback çizgisinin geleceğinin gerçek bir dışa vurumu olan fonksiyonelliği ve estetiği bir arada sunmasının yanı sıra güçlü ve çekici tasarımı ile beğenilen C4 Cactus dikkat çekici tasarımında bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapı ve pastel renkli aracın fark edilmesine katkıda bulunan kaplamalar. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm marka logosu ve ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Test aracımızın gündüz LED farlarla oluşan sert ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor.. Uzun ve kavisli motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlıyor. Bir Citroen ayrıcalığı olarak karşımıza çıkan, otomobili çepeçevre saran ve ilk defa Citroen tarafından geliştirilen içi hava dolu kapsüllerden oluşan Airbump ön tampon ve yan kapıların orta kısmında yer alıyordu güncellenen yeni C4 Cactus’te ise ön tampon alt ve yan kapıların alt kısımlarında bizi karşılıyor. Airbump hem de şehir içi kullanımlarda oluşabilecek ufak darbelerden de aracı koruyor. Citroen’nin yaratıcı teknolojisinin bir ürünü olan bu yaratıcı tasarım şehir içi sürüşünü daha rahatlatıcı bir tecrübeye dönüştürüyor. Airbump’da kullanılan TPU (termoplastik polüretan), adlı özel malzeme renk atmama özelliği de taşıyor. Tüm zorlu kullanım testlerinden geçen Airbump’lar özel bir bakıma ihtiyaçları olmadığı gibi aracın bakım ve onarım maliyetlerinin de düşmesine katkıda bulunuyor. Airbump teknolojisi aracın hasar görmesini engelliyor ve bu sayede araçta değer kaybı yaşanmıyor. Test aracımızın arka kısmını detaylandırırsak 3D efektli LED stop grubu, tasarımı ve teknolojisi ile özgün bir görünüme sahip. Dikkat çekici stop grubu markanın diğer yeni modellerinde olduğu gibi aracın anında tanınmasını sağlamanın yanı sıra yeni C4 Cactus’ün genişliğini de vurguluyor. Stop grubu, gövde rengindeki yeni bagaj kapağına uzanarak canlılık ve genişlik algısı katıyor. Gövde rengindeki tampon, bagaj kapağındaki akışkan kıvrımlar yeni modelin pürüzsüz ve sade görünüşünü güçlendiriyor.

İç Tasarım
Citroën C4 Cactus otomotiv tasarımında fonksiyonelliğin öne çıktığı yeni bir dönemin habercisi olarak dikkat çekiyor. İç mekanda ise rafinelik, gerçekten benzersiz ve tatmin edici sürüş pozisyonuyla ifade ediliyor. C4 Cactus, farklı tasarım anlayışını daha fazla konfor ve daha yararlı teknolojiler ile bir araya getiriyor. Kanepe tarzı koltuk yapısı, şık bir valizden esinlenerek tasarlanan deri kayış şeklindeki kapı kolları ve menteşeler, C4 Cactus’e hiç bir rakibinde olmayan özel bir tasarım üstünlüğü sağlıyor. Aynı tasarım öğeleri torpidonun üst kısmındaki kabartmalarda da bulunuyor. C4 Cactus sanat eserlerini andıran özel torpido bölümünü oluşturabilmek için otomobil tarihinde başka bir ilke daha imza atıyor. C4 Cactus ön yolcu koltuğu güneşliğe yerleştirilen hava yastığı ile dünyada bir ilki gerçekleştirerek hava yastığı boşluğu olmadan tasarlanmış şık bir torpido bölümüne sahip oluyor. Kanepe tarzı ön koltuklar ve kol dayaması rahat sürüşü sağlıyor, tüm araç sürüş ve konfor fonksiyonları (klima, medya, navigasyon, telefon ve sürüş yardımcıları ) 7 inç’lik dokunmatik bir ekran ile kumanda ediliyor. 7 inç dokunmatik ekranda geri görüş kamerası mevcut. Ekranda ortaya çıkan renkli referans noktaları ile otomobilin arkadaki engellere olan mesafesini gösteriyor ve bu kapsamlı görüntü manevraları kolaylaştırıyor.

Performans
Citroen C4 Cactus’te 1199 cc’lik 3 silindir yüksek basınçlı yeni nesil turbo direkt enjeksiyonlu benzinli motor 5500 d/d’de 110 hp güç ve 1500 d/d’de 205 Nm tork üretiyor. 1.2 litrelik PureTech özellikli motor 6 kademeli EAT6 otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10.9 saniyede gerçekleştirip maksimum 188 km/s hıza çıkabiliyor, 3 silindirli Euro6 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 6 ileri otomatik vitesi ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 7 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 5 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.2 litrelik 3 silindirli benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri ve MTV Motorlu taşıtlar vergi diliminde alt basamaklarda olan C4 Cactus’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Süspansiyon konusu bu sınıfta diğer araçlardan ayrılıyor, C4 Cactüs süspansiyon konusunda uzmanlığıyla rakipsiz olan, tamamen Citroën tarafından geliştirilmiş olan süspansiyon sistemine sahip olan test aracımız kademeli hidrolik destekli süspansiyon sistemi özelliği sayesinde uçan halı konforu. Sürüş esnasında yol’dan gelebilecek sarsıntıları azaltan bu sistem sarsıntısız süspansiyon konforunu bir adım ileri taşıyor. Sonuç; Citroen C4 Cactus dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Citroen markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 110 Hp EAT6 Özellikler
Motor özellikleri 3 silindir
Motor Hacmi 1199 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 5500 dev/dak’da 110 bg
Maks. tork/devir 1500 dev/dak’da 205 Nm
Azami hız 188 km/sa
0-100 Hızlanma 10.9 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 6.4 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.6 lt/100km
Karma: 5.3 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 119