Merhabalar otomobil tutkunları kısa bir aradan sonra yeni bir test konuğu ile karşınızdayız. Bu haftaki konuğumuz Peugeot 2008 Crossover, Peugeot kullanımı kolay, heyecan veren ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunan ilk kompakt şehir SUV modelini test ediyoruz, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza aracın merak ettiğimiz detaylarını sunacağız, haydi incelemeye başlayalım.

Sürekli değişim halinde olan ve gittikçe kentleşen bir dünyada, yeni bir müşteri kitlesi ortaya çıkıyor. Hareketli bir yaşam tarzına sahip olan bu müşteriler dinamizm ile besleniyorlar. Aktif ve farklı profillere sahip olan bu müşteri kesimi bütün kıtalarda mevcut olup, kendi imajlarına uygun ürünler arıyorlar. Bu saptamadan yola çıkan Peugeot, eşsiz bir sürüş deneyimi, güçlü tasarım ve kullanım avantajlarını bir araya getirmeyi amaçlayan, sahibine prestij ve değer kazandıran Peugeot’nun dinamik kompakt SUV’u B segmentinde zengin ve farklı bir deneyim sunacak.

Peugeot2008Test_Otomobiltutkunu

Dış Tasarım

2008’in ön yüzü markanın tasarım kodlarını benimsiyor. Her türlü fazlalıktan arındırılmış ve birbirlerine en yakın şekilde birleştirilmiş bölümlerden oluşuyor. Özenle işlenen kaput 2008’in koruyucu kasasının sağlamlık ve hafiflik özelliğini vurguluyor. Gövde içinde biçimlendirilen dinamik görünüşlü ön panjur, hem ince hem de seçkin, ayrıca güçlü ifadesi ile bakışları üzerinde topluyor. Keskin farlar karoser ile işbirliği yaparak adeta bir aslanın gözbebeğiymiş hissini veriyorlar ve ön yüzle bütünleşerek, ona daha özgün, teknolojik ve eşsiz bir karakter kazandırıyor. Otomobilin karakterine özgü bakışı, LED’li gündüz farları ile vurgulanıyor. Kaput ve çamurluklar aracın koruma ve sağlamlık düzeyini tamamlıyorlar, buna rağmen tam bir hafiflik hissi vermeye devam ediyorlar.

Yüksek konumlanan 2008 “Mud&Snow” tipi lastikler ve 17’’ özel tasarım jantlar üzerine duruyor. Kemerli çamurlukların özel formu bir yandan 2008’e zemine oturuyormuş görüntüsü verirken, aynı zamanda araca duygusal bir görünüm kazandırıyor. Siyah renkli tamponlar ve marşpiyeler, ön ve arka kızaklar ve paslanmaz çelikten yan çıtalarla tamamlanarak kaportayı koruyorlar. Arka bölüm ise sağlamlık ve dinamizmi şık bir şekilde bir araya getiriyor. Düşük yükleme eşikli bagaj hacminin üzerinde RCZ’ten esinlenilmiş dinamik bombeli bir tavan yer alıyor. Geniş bagaj kapısı karosere sağlam şekilde kenetlenen lambalarla çevrili. Bu lambalar yuvaları içinde hareketli üç pençe şeklinde LED’lerle aydınlatılmış şekilde sanki havada asılıymış gibi duruyorlar. Tavanın dinamik ve şık hareketi aynı zamanda profili de biçimlendiriyor. Tavanın dalga biçimi arka koltukların tam üzerinden doğarak sanki metal içinde yontuluymuş gibi özel bir dekoru sahneye koyuyor. Şık tavan barları 2008’in dinamizm ve keyif çağrışımlarını tamamlıyorlar.

Peugeot2008Test_Peugeot 2008 Test_Crossover

İç Tasarım

Otomobil kapısını açtığınız andan itibaren sizi konforlu bir sürüşe davet ediyor. Bu otomobil için söyleyeceğim en büyük özellik konforu oldu.  Peugeot markasının yeni tasarım anlayışının tüm öğeleri ve klasik Fransız kültürünü taşıyor.

Otomobilin koltukları çok rahat! Gerçekte bu sınıf bir otomobile göre çok rahatlar ve vücudunuz güzel tutuyorlar. Aracın görüş açıları gayet güzel, yan aynalar gayet büyük, dikiz aynasının açısını ve boyutu yeterli. Ön direklerin biraz kalın olması açıyı olumsuz etkilese de hemen dibinde bulunan kelebek camlar bu farkı kapatıyor. Ön camın yapısı otomobilin içini ferah tutuyor. Atletik tasarım, küçük direksiyon simidi ve göz hizasında konumlanan gösterge ekranı ile yeni sürüş deneyimi, referans sürüş özellikleri ile birleşen üst düzey konfor, malzeme ve detay işçilik kalitesi modelde bir arada sunuluyor. Torpido panelinden başlayan yarı yüksek orta konsol, yapısı sayesinde sürücü bölümündeki alanı serbest bırakan uçak tipi el frenini sürücünün hizmetine sunuyor. Zarif ve sağlam konsol, üst versiyonlarda dikişli deri ile kaplanıyor.

Peugeot i-Cockpit derinlik ve yükseklik ayarlı çok fonksiyonlu küçük direksiyon simidi, direksiyon sistemine özellikle değinmek istiyorum. Otomobilin direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor.  Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Direksiyon simidinin biraz küçük tasarlandığını itiraf etmeliyim ama malzeme kalitesi çok üst düzey. Ses yalıtımı başarılı. Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda yalıtım gayet iyi, motor sesini de yüksek devirlerde alıyorsunuz malum dizel bir motora sahip 208, ama ben rahatsız olmadım. Rahatsız olacaklar için ise otomobil gerçekten kaliteli ve kullanımı olay bir multi-medya sistemi ile gayet iyi çalan bir ses sistemi sunuyor.

Peugeot2008Test_Otomobiltutkunu_Peugeot 2008 Test

“SMEG” adı verilen multi-medya sistemi dokunmatik ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Kullanımı gerçekten basit ve dokunmatiği başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir, ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooh bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Otomobilin süspansiyon sistemi yolda karşısına çıkan her şeyi absorbe etmekte başarılı, konfor konusunda iddaalı bir araçla karşı karşıyayız. Aynı zaman da yol tutuşundan ödün vermiyor ve virajlarda gayet stabil. Fren pedalına ayağınız gittiğiniz zaman ise asfalt sevgisi ile ünlü Fransız bir otomobili kendini gösteriyor, frenler gerçekten güven kaynağı ve otomobili anında yere yapıştırıyor. Her koltukta oturan yolcunun, ön ve arka tavan ışıkları sayesinde yerini kolayca belirleyebileceği çok sayıda pratik eşya yerleştirme alanı buluyor: ön kapı cepleri, torpido gözü, vites kolunun yanındaki tekne ve bardaklık , konsolun kapalı bölmesi, ön sırtlıklardaki cepler…. Toplamda, saklama hacmi 24 litreye ulaşıyor. Böylece, anahtarlar, akıllı telefonlar ve diğer günlük kullanılan eşyalar 2008’in kabininde her zamana yerlerini buluyor.

Grip Control Çekiş Sistemi

Patenti PSA Grubuna ait olan bu sistem, zayıf tutunma koşullarında takviyeli bir çekiş sayesinde 2008’in kullanım alanının genişletilmesini sağlıyor. Otomobilde zaten mevcut olan elektronik aksamlardan yararlanan Grip Control çekiş sistemi 16 cm’lik cömert zemin yüksekliği ile mat vernikli farklı tasarımlı jantlar üzerine monte edilen Çamur&Kar tipi lastiklerle birleşiyor.

Çok yönlü ve esnek sistem, ön tekerlekler üzerinde etki ederek karşılaşılan zemine uyum sağlıyor ancak kontrolü sürekli olarak sürücüye bırakıyor. Nitekim sürücü her an bu akıllı donanımın Standart moda göre çalışmasına karar verebiliyor ya da orta konsolda bulunan düğme ile kullanmak istediği modu seçebiliyor : Kar, Arazi, Kum, ESP Off.

Peugeot2008Test

Performans

Peugeot 2008 Crossover test aracımızda kullanılan 1,5 litrelik 4 silindirli dizel motorun görev yaptığı test aracımız 4000 d/d’de 116 hp güç, 1750 d/d’de 230 Nm tork üretiyor. 5 kademeli manuel şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 2008, 11.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 181 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı,4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 6 kademeli manuel şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yalnız motorun 4 silindirli olduğu için otoban sürüşlerinde özellikle düşük yakıt seviyesini yakalamak çok rahat.

Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Peugeot 2008 Crossover iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforuda sunuyor. Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve Grip Control çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü vegüvenli bir otomobil olduğunu da söylemeliyim.

Sonuç olarak; Peugeot 2008, seçkin ve güçlü tasarımlı, şehre tutkun, fakat aynı zamanda şehirden kaçışları da seven, genç kentlilere yönelik, otomobil keyfi ile çevreye saygıyı uzlaştıran, atak ve çok yönlü bir SUV diyebiliriz.

Peugeot2008Test_Peugeot 2008 Test

Peugeot 2008 Crossover Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1.6 L e-HDi 1560cc, manuel S&S 4 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 92 bg

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 230 Nm

Son hız: 181 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 11,2 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,7 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,6 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4,0 lt/100 km

CO2 emisyonu : 103 gr/km

Peugeot2008Test_Peugeot 2008 Crossover

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya