Haber kanalımıza konuk ettiğimiz modelin tasarımcılarının en büyük iddialarından bir tanesi PACE! stratejik planı doğrultusunda Avrupa’da düşük emisyon konusunda lider olmayı hedefleyen Opel markasının SUV modeli Crossland X oldu, nedir en büyük yeniliği derseniz motoru diyebiliriz, yeni satışa sunulan 1.5 litre Turbo dizel motor ve 6 ileri otomatik vites en büyük özelliği olarak karşımıza geliyor, haydi biraz daha detaylandıralım.

Dış Tasarım
Opel Crossland X güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan Crossland X test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarıma sahip full adaptif Led destekli far ve gündüz lambaları, ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunarken, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detayları, ön kısımda logosu, yeni nesil ön far tasarımına, dörtgen formlu sis farlarına, kaslı motor kaputu ve tampon tasarımına sahip. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. 180º görüş sağlayan kamera sistemi ile otomobilde bulunan küçük bir kamera aracın dokunmatik ekranında bölünmüş bir ekran görüntüsü oluşturup, aracın arkasında 180 derecelik alanı tarayarak kör noktada kalan araçları, bisikletleri veya yayaları görmeyi sağlıyor. Gece sürüşlerinde ise kullanıcına çok faydalı olan bir özellik full adaptif LED farlarda bulunan viraj aydınlatması, bu özellik gece sürüşlerinizde kullanıcısı için +güven veriyor. Yeni Opel Crossland X modelini ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Krom dokunuşlar, siyah cam tavan ve akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Opel Crossland X’ın pazarın en çekici ve en şık B-Crossover modeli yapıyor.

İç Tasarım
Yeni Opel Crossland X’in kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Geleneksel Opel işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz, ön torpido üzerinde sürücü göz hizasında bulunan head up display ile de gözünüzü yoldan ayırmadan araç bilgilerini görebiliyorsunuz, ilk binişte merak uyandıran ergonomik tasarımlı koltukları ısıtma ve soğuk havalarda büyük rahatlık sunan direksiyon ısıtması keyif veriyor, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan elektrikli perde ile açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz. Crossland X’in 410 litrelik bagaj hacmi ise etkileyici.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz yeni Opel Crossland X’te 15 lt’lik turbo dizel motor kullanılmış, en güncel Euro 6.2 emisyon sınırlamalarını tamamen karşılayan motor, kilometre başı ortalama 105 gr. emisyon değerine sahip dizel motoru 3750 devirde 120 Hp güç üretirken, 1750 d/d’de 300 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 6 ileri şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 0-100 km/s hızlanmasını 11,5 saniyede gerçekleştiriyor. Dizel-otomatik seçeneği ile Crossland X’in tüketim değerleri şehir içinde 4,4 l/100km, şehir dışında 3,8 l/100 km ve ortalama 4,0 l/100 km. Sonuç olarak ise Opel Crossland X dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş, iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim, Opel kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir şehirli B-SUV ve daha fazlası diyebilirim.
Opel Crossland X 1.5 120 Hp Turbo dizel 6 ileri otomatik vites Teknik Özellikler
Motor: Silindir hacmi (cm3) 1.5
Güç (devir/dak) 3750/120 Hp (bg)
Tork (Nm) 1750 (devir/dak) 300
Azami hız km/sa 187
0-100 km/sa 11.5
Yakıt tüketimi
Şehir dışı (lt/100 km) 3.8
Ortalama (lt/100 km) 4.0
CO2 emisyonu (gr/km) 105