Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz önden arkaya kadar sahip olduğu ileri teknoloji özellikleri ve tasarım diliyle, tüm duyuları harekete geçiren teknolojik premium SUV, DS 3 Crossback oldu. Bu haberimizde konfor, teknoloji, huzur ve zarafet açısından çıtayı oldukça yükselterek markaya yeni bir yükseliş kazandıran DS 3 Crossback’i detaylandıracağız.

Dış Tasarım
DS 3 Crossback güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Keşfedilmemiş noktaları ortaya çıkararak kurallarıDS 3 Crossback Test_DS Store_DS 3 Crossback yeniden yazıyor. Yenilikçi ve avant-garde tarzının yanı sıra bu çerçevedeki bir otomobil için benzeri görülmemiş bir teknoloji seviyesine sahip olması nedeniyle, çağdaş otomotiv pazarında bir öncü olarak öne çıkıyor. Model aynı zamanda oldukça etkili olan kendi kişiliğini ortaya koyarak markanın tasarım ruhuna tümüyle uyum sağlıyor. Önde detaylı bir şekilde biçimlendirilmiş DS WINGS ızgarası, DS E-TENSE konsept otomobilinden esinlenilen LED gündüz farları ve DS MATRIX LED VISION uzun farları, kapsamlı teknolojik özellikleri sergilerken karizmatik bir duruş ortaya koyuyor. Kaputun sağlamlığı ve segmentinin en büyüğü olan 690 mm’lik jantları, bir SUV’a yakışır şekilde ön ve arkadan görüldüğü gibi yol üzerinde güçlü bir görünüm sağlıyor. DS 3 Crossback’in üst düzey özellikleri; görünmez pencere fitilleri, gizli kapı kolları ve antensiz şık tavan çizgisi gibi modeli benzersiz kılan sayısız detaylarla vurgulanıyor. Arka kısımda ise stop lambalarını birleştiren şık bir süs çıtası ve tampona entegre iki adet krom egzoz çıkışı ile tasarım vurgulanıyor. Muhteşem gizli kapı kolları, DS 3 Crossback, kategorisinde gizli kapı kollarına sahip ilk modeldir. İlk olarak 2018 yazı başında DS X E-TENSE otomobilinde sunulan bu özel teknoloji, otomobilin şık tasarımını korurken hafif avant-garde bir hava da yaratır. Yalnızca kullanıcılar ihtiyaç duyduğunda görünen kollar, diğer zamanlarda gizli kalır (otomobil hareket halindeyken veya park halindeyken). Dahası, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi (ADML PROXIMITY) ile kapıların kilidini açmak ve dört kapı kolunun otomatik olarak ortaya çıkmasını sağlamak için otomobile doğru yürümeniz yeterlidir (1,5 metre mesafeden). Siz uzaklaştığınızda kollar geri çekiliyor ve otomobil onaylayan ‘bip’ sesiyle tekrar kilitleniyor bu çok dikkat çekici özellik onu görenleri bir daha kendine baktırıyor.

DS 3 Crossback Test
DS3 Crossback

İç Tasarım
DS 3 Crossback’ın iç tasarımı, otomobile girer girmez eşsiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir otomobilin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, iç mekan tasarımına gerçekten önem verildiğini görebilirsiniz. Gözlerinizi veya ellerinizi ayırmak istemeyeceğiniz son derece iyi bir işçilikle hazırlanmış üstün malzemeler kullanılan yaşam alanı hem geniş, hem konforlu. Ana unsurlar arasında isteğe bağlı alçaltılmış oturma pozisyonu ve açıkça görülebilen aracın ön tarafı yer almakta. DS OPERA donanım aracımız DS Automobiles burada, ünlü Garnier opera binasının prestijinden ilham alarak, saat kayışı tasarımlı koltuklar ile bazalt siyahı Art nappa deri kullanmış. Zarif ve üst düzey konsolda; vites seçim kolu, düğme grubu, anahtarsız çalıştırma düğmesi ve sürüş modu seçimi tuşu bulunuyor. Test aracımızda bulunan Focal Electra® imzalı ses sistemi tek kelime ile mükemmel olağanüstü bir ses deneyimi için 12 hoparlör ve 515 W gücünde amplifikatör ile donatılmış bu sistem, yolcu bölmesinde ideal bir şekilde yayılmış ve yerleştirilmiş hoparlörler sunar. Örneğin arka tweeter hoparlörler, dengeli bir ses verilmesine yardımcı olmak üzere köpekbalığı yüzgeçlerinin içine yerleştirilmiştir. DS 3 Crossback, en iyi sahnelere layık benzersiz bir akustik tasarıma sahip yolculuklarınızı sonlanmasını istemeyeceksiniz diyebilirim. Büyük ve iyi tasarlanmış yolcu bölmesi, çeşitli depolama seçenekleri, kablosuz cep telefonu şarj noktası, bardak tutacakları ve kayar bir kol dayanağı sunuyor. Dirsek mesafesi, tavan yüksekliği ve diz mesafesi açısından ön ve arka genişlik mükemmel. Katlanan arka koltuklar, 350 litrelik bagaj hacmini 1050 litreye çıkarmanızı sağlar ve kompakt görünüşüne rağmen aracın geniş bir yükleme alanı sunuyor.

DS 3 Crossback Test_DS Store_DS 3 Crossback Haber_DS 3 Crossback Test_DS Store_DS 3 Crossback Fotograf

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz harika bir yol tutuşu sağlayan DS 3 Crossback, mükemmel ayarlanmış süspansiyon ve virajlarda kontrollü olarak yana yatma  karakteri ile sürüş keyfi için tam puan kazanıyor. Direksiyonda olduğunuz sırada, otomobilde bulduğunuz üstün özellikler ve her yönden üstün bir sürüş ile kendinizi piyasadaki daha üst segment bir otomobildeymiş gibi hissediyorsunuz. Dönüşlerde veya arka arkaya gelen keskin virajlarda, gövde hareketleri sınırlıdır ve ağırlık transferleri iyi kontrol ediliyor. Hem performans hem de konfor için tasarlanan bu otomobil 8 ileri oranlı elektronik kontrollü bir tam otomatik şanzımanla (EAT8) eşleştirilmiş. DS 3 Crossback test otomobilimiz ′de 1198 cc’lik yeni nesil 3 silindirli PureTech 130 motor görev yapıyor, 5500 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 230 Nm tork üretiyor. 1.2 litrelik benzinli motor EAT8 şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştirip maksimum 196 km/s hıza çıkabiliyor, PureTech desteğe sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 8 ileri otomatik vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 7.3 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 5.8 litre değerlere ulaştık şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. DS 3 Crossback’ta çok fazla detay ve çok fazla güvenlik elemanlar mevcut yazmakla bitiremiyeceğim sizlere tavsiyem ilk fırsatta size en yakın DS automobile bayisine DS Store İstanbul giderek aracı yakından incelemeniz ve mümkünse test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.

DS 3 CROSSBACK PureTech 130 Otomatik 1.2 cc Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1198 cc turbo benzinli motor         
çıkış/bg/devir : 5500 dev/dak’da 130 HP
tork/devir : 1750 dev/dak’da 230 Nm
Vites kutusu: 8 ileri EAT8 Tam Otomatik
Son hız: 196 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 9.2 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 6.0 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.5 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 5.0 lt/100 km
CO2 emisyonu : 117 gr/km

“SUV severlerin merakla beklediği DS 3 Crossback konusuna açıklama getirelim. DS Automobiles Groupe PSA’nın lüks otomotiv bölümü diyebiliriz, bu şekilde sorularınızın DS Automobiles yorumlar, DS Automobiles kimin, DS Automobiles fiyat, DS Automobiles nedir, DS Automobiles hangi ülkenin, DS Automobiles Türkiye, DS 3, DS 3 Crossback cevabını vermiş bulunuyoruz”