Opel’in B segmentinde en çok satan ve ilgi gören modellerinden olan Corsa’nın dizel modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, geçtiğimiz yıl yenilenen Corsa’nın 5.Nesil (Corsa E) jenerasyonunu bu yazımızda detaylandıracağız.

Opel Corsa Dizel Test 2015

Yeni Corsa’da daha geniş öz ızgarası, çıkıntılı arka lambaları, güçlü omuz çizgisi ile 4. nesline göre daha iddialı bir hava kazandırıyor. Dış tasarımında LED far teknolojisine yer verirken, daha keskin hatlar ve geniş ön ızgara tasarımı modele daha iddialı bir hava kazandırıyor. Arka kısmında ise yatay çizgiler görsel olarak otomobili geniş tutuyor ve sportif detaylarla eskiye göre daha hareketli bir tasarım tercihi, yenilenen modern iç ve dış tasarımı ile dikkat çekiyor.

Yeni Corsa’nın kabini, gösterge paneli yatay çizgiler boyunca tasarlanmış sürücü kontrol merkezinin etrafında düzenlenmiş, kendini aratan kumanda elemanı yok, her şey sürücü etrafında, bu tasarım sürüş odaklı ve sürücünün araç hakimiyetini daha fazla hissettiriyor. İç mekan malzemesi kalitesi sınıf stanadartının üzerinde , yan destekli koltuklar rahatlık sunarken, city sürüş seçenekli direksiyon ise araç sürmenin rahatlığını sunuyor. Ön panelde piano black kaplamalar, dokumatik 7 inçlik IntelliLink multimedya sistemi ile araç bilgilerini elde edebiliyorsunuz.

Opel Corsa 1.3 CDTI Ecotec 75 HP aracımızın performans değerlerini yorumlarsak; 1237 kg ağırlığa sahip Corsa 0’dan 100 km’ye 14.8 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 164 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, yeni 1.3 litre 75 hp 190 nm tork üreten yeni nesil turbo dizel Opel Corsa Yakıt Tuketimimotor, 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş, ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 3.9 Lt ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. 190 Nm tork üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Şehir içinde 4.0 litre, şehir dışında ise 3.6 litre tüketirken yeni nesil dizel motorun sessiz çalışma karakteri de ayrı bir özellik kazandırıyor. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Gayet tok bir karakter sergileyen motor düşük yakıt tüketimine sahip.

Corsa markanın B sınıfında amiral gemisi olarak yenilenen tasarımı ile piyasaya giriş yaptı. Hem sportif hem göze hoş gelen görünümü, gayet dolu donanımı, konfor özellikleri, az yakıt tüketimi ile dikkat çeken model, bu sınıf araç kullanıcıları için iyi bir seçenek.

Opel Corsa 1.3 lt. CDTI Ecotec 75 HP Teknik Özellikler

Motor özellikleri 4 silindir

Motor Hacmi 1248 cm³

Maks. çıkış/bg/devir 3750 dev/dak’da 75 bg

Maks. tork/devir 2000 dev/dak’da 190 Nm

Azami hız 164 km/sa

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.6 lt/100km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.3 lt/100km

Karma: 3.8 lt/100km

CO2 Emisyon değerleri: 100

Opel Corsa Dizel Test 2015