Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz premium segmentte yer alan rakiplerinin aksine, daha sportif, daha elit ve daha etkileyici bir tasarımla geliştirilen sınıfında fark yaratacak kadar iddialı aynı zamanda modernize edilmiş karakteriyle öne çıkan ve kısa zaman önce yenilenen Mercedes Benz GLA 200 AMG oldu, bu haberimizde Crossover SUV sınıfında yer alan Mercedes Benz GLA 200 AMG benzinli modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Mercedes Benz GLA 200 güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan GLA 200 AMG test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarıma sahip yüksek performanslı Led destekli far daha geniş ışık dağılımı, gündüze benzer ışık rengi sayesinde gece sürüşlerinizde gündüz beyazlığı ve fark edilen gündüz lambaları, iki parçalı ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunarken, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detayları, ön kısımda çok uzaklardan bile fark edilen marka logosu, yeni nesil ön far tasarımına, dörtgen formlu sis farlarına, kaslı motor kaputu ve tampon tasarımına sahip. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. Yan kısımlarında kapı altlarında ve çamurluk kenarlarında bulunan siyah plastik kaplamalar aracın görünümüne katkıda bulunuyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. Siyah renkli tavan, yan aynalar ve siyah ortasında marka logolu jantlar aracı bulunduğu ortamda fark edilmesine katkıda bulunuyor. Mercedes Benz GLA 200 AMG modelini ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Hassas dokunuşlar, siyah cam tavan ve yan camlar, akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Mercedes Benz GLA’nın pazarın en çekici ve en şık Crossover SUV modeli yapıyor.

İç Tasarım
Merdeces Benz GLA 200 AMG’nin kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey premium kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü bilgi ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Geleneksel Mercedes Bnez işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz, AMG donanım olan test aracımızın iç tasarımında koyu renkler hakim, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan elektrikli perde iki kademeli açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Mercedes Benz GLA 200’de 1595 cc’lik turbo benzinli motor kullanılmış, 4 silindir teknolojisine sahip motor 5300 d/d’de 156 HP güç üretirken, 1750-4000 d/d’de 250 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu,yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 7G-DCT şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Mercedes Benz GLA 200 AMG test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 7 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 7 ileri vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise GLA 200 AMG iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Sonuç olarak dizel otomatik premium Crossover SUV bir araç almak istiyorsanız, listenin ilk sıralarında 2019 Mercedes Benz GLA olmalı, veya olmamalı, bunun kararını siz belirleyeceksiniz, bakışlar her zaman GLA 200 AMG’nin üzerindedir ve bu model gerçek anlamda farklı ve diğerlerinden ayırt edilebilir tasarıma sahip. Akıcı çizgileri, lüks iç tasarımı ve üst sınıf premium Mercedes Bnez markası sürücüsünü ayrıcalıklı bir konuma taşır karşılaştırma yaparsanız ki çok zor olacak karşılaştırma yapmayın bence ilk fırsatta Mercedes Benz satış bayilerinden birisine giderek aracı yakından incelemenizi tavsiye ederim.

Mercedes Benz GLA 200 AMG Teknik Özellikler
Motor: Silindir hacmi (cm3) 1595
Güç (devir/dak) 5300/156 Hp (bg)
Tork (Nm) 250 (devir/dak) 1750-4000
Azami hız km/sa 215
0-100 km/sa 8.1
Yakıt tüketimi
Şehir dışı (lt/100 km) 5.7
Şehir içi (lt/100 km) 8.1
Ortalama (lt/100 km) 6.6
CO2 emisyonu (gr/km) 151