Mercedes Benz A sedan bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, test aracımız dizel ve AMG donanım özelliklerini taşıyor.

Dış Tasarım
Mercedes-Benz A sedan, sadece dışı değil teknolojisi ile de farkını ortaya koyuyor. Şık tasarımı ve modern iç yapısı ile A sedan her detayında farklı olduğunu hissettiriyor. Mercedes Yeni A Sedan, Mercedes Me Connect teknolojisinin bir sonraki adımı olan MBUX – Mercedes-Benz User Experience (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) sistemi ile ön plana çıkıyor. Bu küçüklüğümüzde seyrettiğimiz bilim kurgu filmleri kadar eğlenceli ve bir o kadar da ileri teknolojinin otomobille buluşması anlamına geliyor. Otomobil sesle size birçok konuda yardımcı oluyor. Örneğin eliniz direksiyondayken ‘Hey Mercedes bu gün hava nasıl?’ dediğinizde size ‘Bu gün İstanbul’da hava 26 derece ve bulutlu’ diye cevap veriyor. Veya yine ses komutu ile klima ayarı, radyo frekans ayarı gibi birçok fonksiyonu yerine getiriyor. A sedan’nin yenilenirken sportif ve dinamizm odaklı dış tasarımı duyuları harekete geçiren bir görünüm sunması sağlanmış. Aşağıya doğru kıvrılan motor kaputu ve krom süslemelerle meşale formlu gündüz farlarına sahip ince tasarımlı LED ön farlarıyla yenilikçi ön tasarım, dinamik ve son derece çekici bir görünüm sunuyor. Tasarımı modernize edilen ve markanın imzası niteliğindeki ön ızgara ‘Yıldız’a ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Merkezi gümüş yatay çıta ile ikiye bölünen ve elmas görünümlü süslemeleriyle kalite algısını daha da artıran ön ızgara da dâhil olmak üzere ön tasarımı otomobilin sportif ve dinamik duruşunu tamamlıyor.

İç Tasarım
Mercedes-Benz A sedan, tamamen yeni bir alan hissi ile kompakt sınıfta bir iç mekân devrimi yaparak yeni A-sedan’ın iç mekân tasarımı ile lüks ve modern kavramlarını yeniden tanımlıyor. Devrim niteliğindeki iç mekân mimarisine yenilikçi ön konsol ve gösterge paneli yaklaşımı damgasını vuruyor. Yüksek kaliteli malzemeler ve yenilikçi detayların buluştuğu geniş iç mekâna ferahlık hissi katan dışarıya doğru açılabilen cam tavanın yanı sıra, aydınlatmalı iç mekan kaplamaları da premium hissini artırıyor. Mercedes-Benz bir ilke imza atıyor ve gösterge panelinde bir siperliğe yer vermiyor. Böylece gösterge panelinin ana gövdesinin çizgisi kesintiye uğramadan bir kapıdan diğerine uzanıyor. Kokpiti domine eden yenilikçi geniş ekran tamamen açıkta dururken türbin görünümlü havalandırma ızgaraları sportif tasarımı destekliyor. İç tasarımda akıllı telefonlar için kablosuz şarj seçeneğine sahip fonksiyonel saklama gözü gibi alanlar ek konfor ve kolaylık sağlıyor.

Performans
Mercedes-Benz test aracımız A 180d’de 4 silindirli 1.461 cc hacminde dizel motor kullanılıyor. Motor alt devirlerden itibaren elde edilen tork sayesinde canlı ve ekonomik bir motor elde edilmiş. 4000 d/d’da 156 HP güç ve 85 / 4000Nm tork sunan motor 7 ileri otomatik şanzımanla sunuluyor. Otomobilin maksimum hızı 202 km/s ve 0-100 km/s hızlanma değeri 10.5 saniye. 4.2 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi de otomobilin ekonomik kullanımının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Mercedes-Benz A-Serisi Sedan teknik özellikleri 

Şanzıman 7G-DCT
Silindir Hacmi 1461 cc

Maksimum güç (BG/kW) 116/85

Devir/Dakika 5.500 4.000

Maksimum tork (Nm) 250 260

Devir/Dakika 1.620 1.750-2.750

Karma koşullarda yakıt tüketimi (lt/100 km) 4,3 – 4,1

CO2-Emisyonu karma koşullarda (gr/km) 113 – 107.

Hızlanma (sn) 0-100 km/sa 10,6

Maksimum hız (km/sa) 206


mouse ile üzerine gelince