Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz kompakt B SUV segmentine son derece atak ve taze bir yaklaşım getiren Stonic küçük hacimli MTV avantajlı motoru ile üstün yakıt tüketimi 7 ileri DCT ile kombine edilen 1.0 T-GDI motor seçeneği sunan Stonic’i detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Stonic güçlü ve kendinden emin duruşunun yanı sıra eğlenceli görünümü ile de dikkat çekiyor. Önden bakıldığında güçlü, dinamik ve iyi dengelenmiş bir görünüm sergiliyor. Peter Schreyer yönetiminde Avrupalı kullanıcıların beklentilerine uygun olarak Frankfurt – Almanya ve Namyang – Kore tasarım stüdyolarının yakın işbirliği ile tasarlanan Yeni Stonic’in ön ızgarasında, KIA’nın ‘kaplan burnu’ tasarımının hakimiyeti kendini açıkça belli ediyor. Ön ızgara da dahil tüm detayları ile Stonic, KIA’nın güncel tasarım felsefesine sadık bir görünüm sergiliyor. Göz dolduran hacimli çamurlukları ile kendini fark ettiren Stonic, KIA’nın büyük hacimli SUV modellerinin tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor. Arka kısım ise Led farlar sizi kendine çekiyor, özellikle gece geç karşısına izle der gibi size bakıyor. Arka tamponda bulunan krom detaylarla daha kaliteli ve modern bir görünüm sunarken ön tampondaki sensörlerde olduğu gibi arka tampon sensörleri ve arka stop grupları LED teknolojisiyle modernize edilmiş. ”Stonic ne demek diye aklınızdan geçirirseniz cevabı; Hızlı (speedy) ve vurgu (tonic) kelimelerinin birleşiminden gelen Stonic ismi aynı zamanda, müzikal ölçekte ilk ve son nota anlamına da gelen ‘yeni’, ‘taze’ ve ‘çeviklik’ manalarını da içeriyor.”

İç Tasarım
Kia markasının B-SUV segmentindeki popüler modeli Stonic, kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. Tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları. Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor.

Performans
Kia Stonic′de 998 cc’lik yeni nesil turbo destekli motor 6000 d/d’de 120 hp güç ve 4000 d/d’de 171,5 Nm tork üretiyor. 998 litrelik benzinli motor 7 kademeli DCT şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Kia Stonic, 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede gerçekletiririp maksimum 185 km/s hıza çıkabiliyor, 3 silindirli motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 6 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 5 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 998 litrelik 3 silindirli turbo benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen SUV Stonic’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak, Kia Stonic SUV otomobili ben beğendim aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, Kia kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Kia Stonic 1.0L T-GDi 7 ileri DCT Teknik Özellikler
Motor özellikleri 3 silindir
Motor Hacmi 998 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 6000 dev/dak’da 120 bg
Maks. tork/devir 1500/4000 dev/dak’da 171 Nm
Azami hız 185 km/sa
0-100 Hızlanma 10.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.9 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.9 lt/100km
Karma:5.2 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 120