Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz hafif ticari araç kategorisinde dizayn ve fonksiyonelliği bir arada sunan dış tasarımında kısa zaman önce tamamen güncellenen özellikleriyle bir çok hafif ticari araç tutkunu kişilerin beğenisini yeniden kazanan yeni Berlingo oldu, yaratıcı teknolojisi ile günümüz beklentilerine en iyi yanıtı veren Citroen Berlingo’yu detaylandıralım

Dış Tasarım
Yeni Berlingo güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan Berlingo, ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık güçlü ön tasarım diğer Citroen modellerinde olduğu gibi dikkat çekici tasarımında bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: Yeni Citroen Berlingo’nun ön bölümünde tasarımı güçlendiren ve marka kimliğine vurgu yapan detaylar bulunuyor: daha yüksek konumlu kısa kaput, markanın imzası niteliğinde iki bölümlü farlara sahip ön panel ve daha fazla alan ve aydınlık sağlayan geniş ön cam. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm marka logosu ve ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Test aracımızın gündüz LED farlarla oluşan sert ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor.. Kısa ve kavisli motor kaputu ön bölüme hakim olan dinamizmi tamamlıyor. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. Markanın imzası niteliğinde olan LED destekli stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarında konumlandırılmış.

İç Tasarım
PSA’nın İspanya’da bulunan Vigo ve Portekiz’de bulunan Mangualde tesislerinde üretilen Yeni Citroen Berlingo önceki nesillerin başarısının ardındaki güçlü yönlere dayanıyor ve bünyesinde barındırdığı çözümlerle segmentinin en kullanışlı ve pratik aracı olma noktasında çıtayı daha da yükseltiyor. Yeni Berlingo, Citroen Advanced Comfort programının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellikli detay sürücü ve beraberindeki yolcuların son derece aydınlık ve ferah bir alanda konforlu bir yolculuk etmesi anlamına geliyor. Kaliteli malzemelerle bezenen ve büyük bir özenle şekillendirilen yeni kokpite sahip iç mekânda geniş, aydınlık ve ferah bir yaşam alanı sunuluyor. Dokunma hissi uyandıran yumuşak malzemeler kalite algısını yükseltirken, saklama alanları dahil zekice uygulanan çözümlerle kabin içi pratiklik ve fonksiyonellik destekleniyor. Dış tasarım gibi iç mekânda da farklı renk uygulama seçenekleri sunuluyor. Sınıfının en geniş kapı açıklığını sunan ve elektrikli camlarla donatılan sürgülü yan kapılar bunlardan sadece biri. Geniş bagaj kapağı 775 litre ile yerini aldığı nesilden 100 litre daha büyük olan Yeni Berlingo’nun bagajına kolay bir erişim sağlıyor ve büyük nesnelerin rahatlıkla yüklenmesine imkân tanıyor. Zekice uygulanan detay çözümlerle önceki Berlingo nesillerinin efsanevi fonksiyonellik özelliklerini koruyarak daha da geliştiriyor. Elektrikli cam tavan aracın bütün havasını değiştiriyor, daha lüks daha ferah yolculuklar için ideal gece sürüşlerinde ise aracın iç aydınlatması boylamasına bütün tavanı kaplıyor, farklı dünyaların kapısını aralıyor desek yeridir. Çok yönlü koltuklar aracın modüler yapısını destekliyor. Geniş ve ferah iç mekânın farklı noktalarına dağıtılan toplam 186 litre kapasiteli 28 adet bölme ve saklama alanı küçük eşyaların kabin içinde yaratabileceği karmaşayı ortadan kaldırıyor.

Performans
Citroen Berlingo’da 1499 cc’lik 4 silindir yüksek basınçlı yeni nesil turbo dizel motor 3750 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik motor 6 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10.8 saniyede gerçekleştirip maksimum 181 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli Euro6.2 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 6 ileri manuel vitesi ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 6 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 5 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Sonuç; Citroen Berlingo; Citroen markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği temel ihtiyaçları dışında hafta sonu gezmelerini ve hobi amaçlı kullanımları karşılayan bir hafif ticari araç ve daha fazlası diyebilirim.

Citroen Berlingo 1.5 Blue HDi 130 hp Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1499 litre Euro6.2 turbo dizel motor
Çıkış/bg/devir : 3750 dev/dak’da 130 HP
Tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm
Son hız: 181 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 10.8 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.7 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.3 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 4.6 lt/100 km
CO2 emisyonu : 116 gr/km