İstanbul Otomobil Sporları Kulübü tarafından ISG Airport Hotel, Ford, Fiat ve İstanbul Ticaret Odası katkıları ile organize edilen 33.İstanbul Rallisi nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu.

 

 

10 Haziran pazar günü 09:30’da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan start alarak Göçbeyli (ISG), Yeşilvadi ve Oruçoğlu etaplarını üçer kez geçen ekipler, 130,8 km.si özel etap olmak üzere toplam 332,55 km boyunca ter döktüler. Servis alanı olarak yine Sabiha Gökçen Havaalanı’nı kullanıldığı zorlu 33. İstanbul Rallisi saat 19.00’dan itibaren yine aynı noktadaki finiş podyumunda son buldu.

İzmirli pilot Alican Topak yarışla ilgili düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 3. Yarışı 33.İstanbul Rallisi’nde Sınıf 9’da son etap şanssızlığıyla kaybettiğimiz Liderlik.

İstanbul rallisi bitti, bizde öyle..  Sprint şeklinde tek gün yapılan yarış ve  332,55 km toplam olmak üzere bunun 130,8 km’si özel etapta geçti.

İlk toprak rallimizde “asfaltçı” olan Alican Topak, toprak olarak ilk yarışım için iyi bir tempo yakalaşmıştı. Yeni co-pilotu Soner Çevik’le harika bir uyum sağladı ve bitirmeye gideriz dediğimiz yarışta hedef birdenbire ilk 3’te olmak oldu. Tek sorun bu sporun mekanik bir spor olmasından kaynaklandı…

23.21 km’lik ilk etap olan ISG etabında 3. pozisyonda hızlı bir giriş yapmışken arkamdaki en yakın araca 1 dk 1 saniye gibi bir avantaj sağlamıştım. Sonrasında pozisyonumu hep koruyarak bu şekilde devam ettim. Benim gözümde etaplar çok zevkli ancak araç için çok kırıcı, bizim için ise çok yorucu oldu. Bu sebepten tempoyu çok fazla arttıramadık. Tabi söylemeden geçemeyeceğim bir şey; Aracın her tarafını kapatmamıza rağmen araç içinde  yinede toz toprak içinde kaldık. Bi ara nefes almakta zorlandığımı hissettim. Soner’in gözüne toz geldi. Lens kullanması sebebiyle bir gözünü toz kapladı ve o gözü uzun süre  göremedi. Aracın altında bir kaç delik daha açınca içeride Soner’in deyimiyle içeride “mangal tütmeye” başladı.

Çok zaman önümüzü görmekte zorlandık içerideki toz yüzünden. ilk lup’da önümüzdeki araçların tozunu 3 çıkışta da yakaladık ve tozunda ilerlemek zorunda kaldık. Hedef öncelikli olarak bitirmek olduğundan öndeki aracın tozuna girip bir yerden uçma riskine girmektense ayağımızı biraz çektik gazdan. İlk loop sonunda 1.liğe giden Yiğit Timur – Efe Ersoy kardeşlerimiz şanzımanında arıza çıkması nedeniyle devam edemediler ve kendimizi  2. pozisyona yükselmiş bi şekilde bulduk.  2. loop ise daha iyi geçti bizim açımızdan. Tempomuzu koruduk, 2. pozisyonda devam ettik.

3. loop ilk etapta önümüzde 1. olarak giden Ümit Can Özdemir kardeşimiz yol kenarında görebildiğimiz kadarıyla bi sorun yaşayıp kaldıgını gördük ve 1.ciliğe oturduk. 3. lup 2. etap’ıda sağ salim bitirdikten sonra normal etapta giderken aracın teklemesi ve hemen ardından stop etmesi başımızdan aşağı kaynar sular dökülmesine sebep oldu. Çalıştırmak için çok çabaladık. Başardık. Soner direksiyona geçip bildiği kadarıyla mekanik tecrübesininden faydalanıp aracı bi şekilde yürür hale getirdi. Bir süre daha o şekilde devam ettik normal etap içerisinde. Teklemeler tekrar başladığında Soner o sıra aracı sürerken benim benzin pompasına yumruklar atıp aracın tekrardan yürümesini sağlamam aracın yolda kalmamak için son çırpınışları falan her şey in-car kameramızın açık kalmasıyla kayıtlarımıza girmiş.

Tüm bunlara rağmen son etabımıza 1 km kala aracımız stop etti ve yol kenarında yarışa veda etmek zorunda kaldık. Macera ise bununla bitmedi. Aracın altından dumanlar çıkmaya başladı yangın söndürücüyle müdehale edip dumanları kestik. Ve Lider olarak ilerlediğimiz ve en yakın rakibimizle aramızda 1:46 saniye olan yarışımızı son etab öncesi orda noktalamak zorunda kaldık.

Bu yarıştan aklımda kalan pist yarışçısı olan ben, rakiplerime göre hiç toprak tecrübem olmadığı halde, ilk toprak rallimde böylesine etap derceleriyle podyum görme şansım olacaktı. Bunun için Co-Pilot’um Soner Çevik’in de büyük katkısı olduğu bir gerçek…  Podyum yapan tüm rakiplerimizi gönülden tebrik ediyoruz.

Bosphorus Rally ‘de Tuzcuoğlu Holding bünyesinde Türkiye Pazarına yeni girecek olan Rhino’s Energy Drink sponsorluğunda hedef yine bu tempoyu korumak olacak.

Türkiye Ralli Şampiyonası, 06-08 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ve aynı zamanda Avrupa Ralli Şampiyonası’na da puan veren Bosphorus Rally ile devam edecek.