Müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için Avrupa’da tasarlanan, geliştirilen, test edilen ve yine Avrupa’da üretilen, ideal bir kombinasyona sahip olan Hyundai markasının kısa zaman önce yenilenen İ30 dizel otomatik kombinasyona sahip Elite Smart+Plus donanım paketli modelini bu günler de haber kanalımıza konuk ediyoruz. Bu haberimizde mükemmel kalite, erişilebilir teknoloji ve ilgi çekici bir tasarım sunan modeli detaylandıracağız.

Hyundai Yeni İ30 Elite Plus Smart Test Dizel Otomatik Otomobiltutkunu_Hyundai_i30 Test

Dış Tasarım
Yeni Nesil i30, Hyundai’nin yeni tasarım dilini hassas çizgileri, rafine edilmiş zengin hatları ve zamana karşı koyan görüntüsüyle vurgulayarak rakiplerinden ayrılıyor. Daha elit ve ağırbaşlı bir görünüme kavuşan Yeni i30, kısa yapıya sahip ön ve arka tampon çıkıntıları, uzun motor kapağı, ve bu şık tasarımı destekleyen konik bir çatı silueti ile son derece sportif bir görünüm sergiliyor. Yeni i30, LED arka lambaları, sportif görünümü destekleyen tamponları ve diğer bileşenleriyle sofistike şık bir karakter çizgisine sahip. Siyah arka spoyler ise hem aerodinamiği artırıyor hem de sportifliği vurgulamaya devam ediyor. Sürtünme katsayısı sadece 0.30 olan Yeni i30, aerodinamik performans için ön tamponun her iki tarafındaki hava perdelerinden destek alıyor. Bu yeni eklentiler sayesinde hava akışını artarken aynı zamanda tekerlek yuvasında oluşan türbülans da azaltılıyor. Yan profilden baktığımızda ilk fark edilen krom detaylar, aracın cam çevresinde aracın güçlü duruşuna katkıda bulunuyor. Araçta kullanılan yeni tasarıma sahip 10 kollu 17 inç jantlar da hem görünüm hem de aerodinami açısından önemli rol oynuyor. Projektör tipi ön sis lambaları da ön tamponun alt kısımlarında yer alan hava perdelerine entegre edilirken hemen yanındaki dik konumlandırılan LED lambalar ise gündüz farları.

Hyundai Yeni İ30 Elite Plus Smart Test Dizel Otomatik Otomobiltutkunu

İç Tasarım
Hyundai i30’un kabini en az dış tasarımı kadar iddialı. İlk bakışta bile otomobilin daha etkili ve daha modern bir yapıya büründüğünü anlamak zor olmuyor. Önceki modele göre daha şık bir izlenim sunan Yeni i30, ferahlık hissi veren yatay düzeniyle de oldukça temiz ve sezgisel bir iç mekana sahip. Yüksek kaliteli iç malzemeler, sade ve sofistike atmosferi şık bir biçimde kombine ediyor. Gösterge tablosundaki gelişim ise yepyeni bir otomobil hissiayatını destekleyen noktalardan biri. Daha okunaklı ve yeni teknolojiyi yakından takip eden Yeni i30 ayrıca çok fonksiyonlu üç kollu direksiyonuyla da konfor ve sportiflik açısından zirveye doğru tırmanmaya devam ediyor. Tüm fonksiyonların ergonomik olarak konumlandırılmış olmasının haricinde butonların rahat kontrolleriyle kolay ve sezgisel olarak çalışmasını sağlanıyor. Dijital havalandırma sisteminin kontrolü ise kokpitin tam ortasında yer alıyor.

Hyundai Yeni i30 Elite Plus Smart Test Dizel Otomatik Otomobiltutkunu_Hyundai i30 DCT Test

Yeni i30, sürüş sırasında kullanıcılarına bir takım akıllı telefon operasyonu da sunuyor. Telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunan Yeni i30, Apple CarPlay, Android Auto bağlantı özellikleri ile bir takım teknoloji yenilikleri sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, Otomatik Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, Aktif Şerit Takip Sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Yeni Nesil i30’da sürüş keyfini artırmak için Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Algılama Sistemi de kullanılıyor. Sportif dış tasarımı için iç mekan genişliğinden ödün vermeyen i30, segment lideri kabin genişliği ile tüm yolcuların rahatça yolculuk yapmalarını sağlıyor. Açılabilen panoramik cam tavanıyla ferahlık hissi artırılırken aynı zamanda iç mekana daha fazla temiz hava girişi de sağlanmış oluyor. Ayrıca geliştirilmiş perde sistemiyle, yüksek hızlarda oluşan rüzgar sesinin minimum seviyelerde olması sağlanıyor. Sürüş esnasında konforu artıran bir donanım olan kol dayama, oturma pozisyonuna göre ileri geri doğru hareket edebiliyor. Yeni Nesil i30’un 395 litrelik geniş bagaj kapasitesi, koltuklar düz olarak yatırıldığında maksimum 1.301 litreye ulaşıyor.

Hyundai Yeni İ30 Elite Plus Smart Test Dizel Otomatik Otomobiltutkunu_Hyundai i30 DCT Test

Performans
Çek Cumhuriyeti’nin Nošovice kentinde üretilen yeni İ30 test aracımızda 1582 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 136 hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 7 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede gerçekleştirip maksimum 200 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli Euro6 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin Hyundai Yeni i30 Elite Plus Smart Test Dizel Otomatik_Hyundai i30 Test Otomobiltutkunukullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 1.6 litre turbo dizel üniteyle sunulan otomobil, tüketimi yüzde 20’ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen 7 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik şanzımanla hayat buluyor, 7 ileri DCT teknolojisine sahip vitesi ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yüksek gücü ve düşük yakıt tüketimiyle dikkat çeken bu kombinasyon, kuru tip DCT şanzımanda maksimum olarak 300 Nm tork değerine sahip. Hem çekiş hem de ara hızlanmalarıyla performanslı kullanıma da olanak sağlayan dizel ünite, normal kullanımdaysa maksimum yakıt ekonomisi sağlıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan Yeni i30, DCT şanzımanla beraber iki farklı moda sahip. İsteğe bağlı olarak bir tuş aracılığıyla değiştirilen sürüş modu “Normal” “Eco” ve “Sport” olarak araca farklı bir kimlik kazandırıyor. Direksiyon tepkilerini ve vites geçiş sürelerini otomatik olarak değiştiren i30, ayrıca direksiyonun arkasına konulan Artı/Eksi kulakçıklarla da manuel sürüş zevki sunuyor.

Hyundai Yeni İ30 Elite Plus Smart Test_Otomobiltutkunu_Hyundai i30 Photo

Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 6.5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 5.2 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yeni İ30’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Yeni i30, yüzde 53 güçlendirilmiş ultra dayanıklı çelik bir gövdeye kavuştu. Bu yeni gövdeyle beraber eskisinden 28 kg daha hafif olan i30 ayrıca yüzde 20 daha sert ve rijit bir şasiye sahip. Bu teknik verilere ek olarak, yüzde 10 daha hisli işleyiş gösteren yeni nesil elektrik destekli direksiyon sistemi, bir önceki modelle karşılaştırıldığında da 15 milisaniye daha hızlı tepkiler veriyor. Eskisine göre daha iyi yol tutuş kabiliyetine sahip olan otomobil, yeni bir şasiye de ev sahipliği yapıyor. Sürüşe katkıda bulunmak için süspansiyon sistemi geliştirilen Yeni i30, performans odaklı amortisörlere ve helezonlara sahip. Ayrıca çok noktadan bağlantılı arka süspansiyon da standart olarak sunuluyor. Motor gücü ve düşük yakıt tüketimi kadar önemli olan bir diğer konu ise fren sistemi. Hyundai mühendisleri her türlü koşulda maksimum fren performansı için önlerde 288 mm’lik yeni tip diskleri kullanılmış. Sonuç; Yeni İ30 dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Hyundai markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Hyundai Yeni İ30 Elite Plus Smart Test Dizel Otomatik Otomobiltutkunu_Hyundai i30 Test

Hyundai Yeni İ30 1.6 CRDi  Elite Plus + Smart Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1582 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 136 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 300 Nm
Azami hız 200 km/sa
0-100 Hızlanma 10.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.4 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.9 lt/100km
Karma:4.1 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 109

Hyundai Yeni İ30 CRDi Elite Plus Smart Test Dizel Otomatik Otomobiltutkunu