Dünyanın en büyük gelişim gösteren markası olan ve son dönemlerde pazara sunduğu yeni modellerinin tasarımlarıyla bütün dikkatleri üzerine toplayan ve dünyanın en hızlı büyüyen otomobil markası Hyundai’nin i30 modelini bu günler de haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Hyundai i30 ile test sürüşünde edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Hyundai i30 Test_yeni i30
Yeni jenerasyon i30’un dış tasarımı, markanın gelişmiş akıcı tasarım felsefesini gözler önüne sererken aynı zamanda duygulara hitap etmesi ve dururken bile sergilediği dinamik yapısıyla öne çıkıyor. Hyundai’nin yeni i30’daki tasarım başarısı sadece dış görünümle değil, kabin içindeki çizgileriyle de dikkatleri üzerine topluyor. Sportif özellikleri ve dinamik boyutları sayesinde güven veren bir görünüme kavuşan Yeni i30 cesur duruşu ile rakiplerinden ayrılıyor.

Markanın yeni tasarım felsefesi ışığında güncellenerek daha estetik hale getirilen i30, güçlü bir ön dizayna sahip. Markanın karakteristik geniş hava girişli ızgarası ve yeniden tasarlanan tampon, otomobilin en dikkat çekici yeniliği olarak sunuluyor. Ayrıca yeni led farlar ve yeni tip sis lambaları da aracın sportif öğelerini oluşturan diğer yenilikler. Yeni i30, önceki araca göre daha uzun ve daha geniş boyutlara sahip bir otomobil. Kabin içi kullanışlılığından hiç taviz vermeden daha sportif ölçülere kavuşan yeni i30, 4300 mm ile önceki modele göre 20 mm daha uzun, 5 mm daha geniş (1780 mm) ve ve 10 mm daha alçak (1470 mm). İlk nesil i30 modelinin, C-segmentinin en uzun dingil mesafelerinden biri olan 2650 mm’lik dingil mesafesi, yeni nesil i30’da da aynen korunuyor. Ancak boyutları ve yenilenen kullanım alanı sayesinde hem ön hem de arka yolcular için daha geniş bir iç hacim sunuluyor.

Hyundai i30 Test_Hyundai_i30 Test

Yenilenen i30, iç mekanda da bir takım değişiklikleri beraberinde getiriyor. Rakiplerinden ayrışan sportif ve dinamik bir duruşa, ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan özelliklere ve akıllı Park asistanı (APA), dikey park özelliğiyle birlikte kullanıcısına büyük kolaylık sağlıyor. Özellikle alışveriş merkezlerinde ve ev ve işyeri gibi bina otopark alanlarında park etmek, i30 ile artık çok daha kolay. Sistem direksiyon kontrolünü ele alırken sürücüye gaz, fren pedalı ve vitesi kullanarak bilgi ekranındaki uyarıları yerine getirmek kalıyor. Araç geri vitese takıldığında ise bagaj kapağındaki logo açılarak altında gizli olan geniş açılı arka görüş kamerasıyla engeller net olarak iç dikiz aynasındaki ekrandan görülebiliyor. Yeni nesil i30’un sürücülerini cezbedecek yeni özellikleri arasında anahtarsız giriş ve çalıştırma, 10 ayrı yöne otomatik hareket edebilen elektrikli sürücü koltuğu, elektronik park freni ve hız sabitleyici, çift bölgeli klima, arka koltuk yolcuları için havalandırma kanalı ve panoramik cam tavan yer alıyor. Elite donanım seviyesinde ise tüm bunlara ek olarak Panoramik cam tavan, geri görüş kamerası, dikiz aynası üzerinde geri görüş ekranı, koyu krom ön ızgara, aluminyum pedallar, anahtarsız giriş ve motor çalıştırma sistemi, elektrikli sürücü koltuğu ve deri kumaş kombinasyonlu koltuk döşemeleri bulunuyor.

Hyundai i30′da 1591 cc’lik yeni nesil GDI benzinli motor 6300 d/d’de 135 hp güç ve 4850 d/d’de 164 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik benzinli motor 7 kademeli DCT adı verilen şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Hyundai i30, 0-100 km/s hızlanmasını 10,7 saniyede Hyundai i30 Test_Otomobiltutkunugerçekletiririp maksimum 192 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de GDI teknolojisine sahip motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 7,5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.8 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Hyundai i30’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Yeni sunulan 7 ileri DCT, geleneksel altı ileri, tork konvertörlü otomatik şanzımanın yerini alıyor. Bu şanzımanla beraber i30, daha fazla yakıt verimliliği sunuyor. Yeni nesil i30’un tam bağımsız mükemmel süspansiyon sisteminde önde McPherson kovanları arkada ise çok kollu bağlantı kullanılıyor. Hem ön hem de arka süspansiyon, geometrik olarak optimize edilen ve genişleyen iz mesafesinden faydalanıyor ve çok daha iyi hâkimiyet ile yol tutuş sunuyor. Gazlı tip teleskopik amortisörlere sahip Yeni i30’da önde 16 inç, arkada ise 14 inç’lik diskler bulunuyor.

Sonuç olarak, yeni Hyundai i30 modeli ben beğendim, model aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, Hyundai kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Hyundai i30 Test

Hyundai i30 1.6 GDI Benzinli 7 ileri DCT Teknik Özellikler
Motor: Silindir hacmi (cm3) 1591
Güç (devir/dak) 6300/135 Hp (bg)
Tork (Nm) 164 (devir/dak) 4850
Azami hız km/sa 192
0-100 km/sa 10.7
Yakıt tüketimi
Şehir dışı (lt/100 km) 4.8
Şehir içi (lt/100 km) 7.5
Ortalama (lt/100 km) 5.8
CO2 emisyonu (gr/km) 136

Hyundai i30 Test_Hyundai_i30 Test_Otomobiltutkunu
Fotoğraflar: Beycan Korkmaz