Haber kanalımıza bu günlerde Ford markasının MPV sınıfında yer alan, özellikle geniş ailelerin ve iç hacmi geniş olan araçları tercih eden kullanıcıların ilgisini çeken Grand C-Max modelinin 1.5 EcoBoost Titanium donanımlı aracını bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik. Bu yazımızda Ford Grand C-Max ile kullanım esnasında gözlemlediklerimizi siz takipçilerimizle paylaşacağız.

Ford Grand C-Max Test_EcoBoost

  • Dış Tasarım

Gösterişli dış tasarıma sahip Ford Grand C-Max test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarıma sahip trapezoid ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunarken, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detaylı logosu, yeni nesil ön far tasarımına, dörtgen formlu sis farlarına, kaslı motor kaputu ve tampon tasarımına sahip. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor ve “Grand C-Max’ın en sportif görünen aile otomobili” imajını pekiştiriyor. Her açıdan kolay erişim sunan Grand C-Max’ta benzersiz arka kayar kapılar, araca binmesini ve araçtan inmesini kolaylaştırıyor. Ford Grand C-MAX’in bagaj kapağını açıp kapatmak artık elleriniz doluyken de çok kolay. Araç anahtarı yanınızda olduğu sürece arka tamponun alt kısmına doğru yapacağınız bir ayak hareketi ile bagaj kapağını kolaylıkla açıp kapatabilirsiniz.

Ford Grand C-Max Test
Ford Grand C-Max Test

İç Tasarım

Modelinin iç tasarımına baktığımızda tüm özellikleri ile arzu duyarak kullanmak istenilen bir otomobil. Grand C-Max’ın referans olarak gösterilen sürüş keyfi, yeni nesil direksiyon ve yürüyen aksam ile bir üst seviyeye taşınıyor. Her bir neslinde kendi segmentinde standartları belirlediğini, premium güvenlik donanımlarını geliştirme konusunda ulaşılan bu yenilenme sürecinde elde edilen bilgiler ve üst sınıflardaki teknolojileri orta sınıfta da sunarak, segmenti içinde benzersiz olmayı sürdürüyor. Üstün konforu ve şık tasarımı ile kullanıcıların ilk tercihi olmaya aday. Sürücü odaklı tasarıma sahip olan Grand C-Max araç merkez konsolda bulunan gösterge tablosu ve diğer elemanlar sürücünün doğrudan erişim alanı içerisinde bulunması amacıyla sürücüye doğru çevrilmiş olduğu hissediliyor.

Ford-Grand-C-Max-Test_EcoBoost-Test

 

Grand C-Max yaşam alanı konusunda da iddialı. Yaşam alanı geniş ve aile beklentilerini karşılıyor. Koltukların kalitesi ve iniş-binişler son derece iyi ve tercih edilecek düzeyde. İç mekan rahatlığı, kalitesi, güvenliği, dinamik özellikleri ve verimliliği ile ön plana çıkıyor. Cam tavan ve arka cam perdeleri yolcuları güneşten tamamen koruyor. Aracın işlevsel arka bölmesi, yüklemelerin türüne göre modüler bir şekilde düzenlenebiliyor. Esnek 7 koltuklu Yeni Ford Grand C-MAX’te 2. sıranın orta koltuğu kolaylıkla dış koltuğun içine katlanarak, 2. sıradan 3. sıraya bir koridor oluşmasına imkân veriyor. 2+2+2 oturma düzeninden 7 kişilik düzene saniyeler içinde geçebiliyorsunuz. Yedi koltuğu ile iki ilave yolcuya içinde zevkle seyahat edebilecekleri geniş bir alan ve üst düzeyde bir rahatlık sunuyor.

Ford-Grand-C-Max-Test_EcoBoost-Test
Ford-Grand-C-Max-Test_EcoBoost-Test

Performans
Ford Grand C-Max 1.5L EcoBoost test aracımızda kullanılan 1.5 litrelik benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 6000 d/d’de 182 hp güç, 1600/5000 d/d’de 240 Nm tork üretiyor. 6 kademeli PowerShift tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten Grand C-Max, 10.05 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 200 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip amortisör süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve benzinli olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 6 kademeli PowerShift otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Ford Grand C-Max iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforu sunuyor. Sonuç olarak; Ford Grand C-Max, seçkin ve güçlü tasarımlı, şehre tutkun, geniş ailelerin tercih sıralamasında ilk sıralarda olması gereken bir model ve dahası diyebilirim, detaylı incelemeniz için ilk fırsatta markanın yetkili satıcılarına uğramanızda fayda var.

Ford Grand CMax Test_EcoBoost

 

Ford Grand C-Max 1.5L EcoBoost 182 PS 6 İleri Otomatik Teknik Özellikler

Motor: 1,5L Motor Hacmi: 1499 cc

Maksimum Güç: 182 hp 6000 d/d

Maksimum Tork: 240 Nm 1600/5000 d/d

Maksimum Hız: 200

0-100 km/s Hızlanma 10.1s

Yakıt Tüketimi Şehir İçi:9.3 lt Şehir Dışı:6.2 lt Karma:7.4 lt

Yakıt kapasitesi: 60 litre

171 g/km karbondioksit emisyonu

Ford-Grand-C-Max-Test
Ford-Grand-C-Max-Test