Modern, performanslı ve kullanımı ekonomik, 4×4 son kuşak 1.5 dCİ 110 hp dizel motorla donatılan Dacia Duster modeli bu günler haber kanalımıza konuk ediyoruz, bu yazımızda siz değerli takipçilerimize Duster 4X4 ile yaşamış olduğumuz izlenimleri paylaşacağız

Duster Test_Duster 4x4 Test_Dacia Duster Test_Yeni Duster_Duster Offroad

Dacia, kalite açısından Renault Grubu’nun uzmanlığından istifade ederken, Renault-Nissan Ortaklığı’nın detaylı süreçlerinden ve standartlarından da faydalanıyor. Yeni Dacia Duster Romanya’daki Pitesti tesisinde üretiliyor. Yeni Duster, Renault-Nissan motorlarının güvenilirliğinden faydalanıyor. Bunlar arasında 2012’de bir milyondan fazla satış gerçekleştiren 1.5 dCi de var. Yeni Dacia Duster aynı zamanda 4×4 araçlar konusunda Nissan deneyiminden istifade ediyor. Özellikle de aktarma kutusu ve diferansiyel kilitli arka aks konusunda.

Dış Tasarım

Yenilenen Dacia Duster’ın ön yüzü geçirdiği makyajla artık daha yenilikçi ve şık görünümlü, her yol koşuluna uygun bir otomobil olduğunu vurgulayacak biçimde iyileştirilen Duster’ın bakışı da farklılaştı. Yeniden tasarlanan iki adet krom kaplı şerit ile yeniden dizayn edilmiş bir ızgara ile şekillendirilmiş. Söz konusu ızgaranın artık yeni, aşağıya yerleştirilmiş hava giriş kanalı ve gündüz farlarına sahip çift optikli farları ile aracın görüntüsünü ve sağlamlığını vurguluyor diğer yandan da sağlam maceracı özelliğini güçlendiriyor. Duster’ın kaslı çamurlukları ve köşeli tasarımı aracın güçlü görünmesini sağlarken “DUSTER” yazılı tavan barları otomobilin SUV karakterini vurguluyor. Arkada ise, ufak ama etkili değişiklikler yapılmış yeni aydınlatma grubu ön kısımdaki tasarım özelliklerini tamamlıyor; özellikle de krom kullanımı ile. Krom kaplı bir egzoz çıkış borusu ve 4×4 versiyonları için yeni “4WD” yazısı, araçtaki stil değişikliklerini tamamlıyor ve aracın kişiliğini güçlendiriyor.

Duster Test_Duster 4x4 Test_Dacia Duster Test_4x4 Duster_Duster Offroad_Duster Test Haber

İç Tasarım

Yeni Duster’ın ön paneli tamamen yeniden tasarlanmış yeni konsol, ön bölümün sunduğu sağlamlık duygusunu arttırıyor. Yumuşak ve sert plastik malzemeden tasarlanan konsulde kullanılan butonlar eski versiyon modele göre değişiklik; mesela elektrikli cam kumandaları kapılarda yer alıyor (ön ve arka). Sürücü tarafındaki kumanda ise tek dokunuş fonksiyonu ile donatılmış. Deri direksiyon simidi üzerinden kumanda edilen hız sabitleyici ve sınırlayıcı kontrolleri orta konsolda ve direksiyon simidinde (hız ayarı) yer alıyor.

Dacia MEDIA NAV kullanımı son derece kolay bir navigasyon ve multimedya sistemi (opsiyonel). 7 inçlik büyük ekranda, menüdeki fonksiyonlar arasında geçişler yapılabilmesi için kullanımı kolay bir başlangıç sayfası bulunuyor: Radyo, ortam, telefon, harita, navigasyon ve ayarlar. Dacia MEDIA NAV’a Bluetooth® bağlantısı ve 2D ve 3D (Kuş bakışı) görüntülü navigsyon da dahil. Telefon ve MP3 çalar gibi kişisel ekipmanların rahat bir biçimde bağlanabilmesi için ön panelde USB ve jak bağlantı noktaları bulunuyor.Yenilenen toprido alt kısımda bulunan sürüş modları butonlarında üç seçenek bulunuyor, 2WD, auto ve lock 4WD, 2WD seçeneği ön tekerlekler ile yola tutunan araç, auto seçeneğindeyse ön lastiklerde güç kaybı yaşandığında gerekli gücü arka tekerleklere aktarıyor, lock 4WD seçeneği ise aracın offroad sürüşlerinde sürekli 50-50 dengeli güç dağılımı ile size eşlik ediyor.

Duster Test_Duster 4x4 Test_Dacia Duster Test_4x4 Duster_Duster Offroad

Performans

Renault’nun en çok tercih edilen 1.5 dCi motoru güvenilirliği ve performansı sayesinde tüketicinin beğenisini topluyor. Bu motor, son derece verimli altı ileri vites kutusu sayesinde üstün sürüş özellikleri ve hızlanma sunuyor. Eco Mode fonksiyonu ve Vites Değiştirme Göstergesi ile azaltılmış yakıt tüketimi Eco Mode sürücülere yakıt tüketimlerini azaltmada yardımcı oluyor. Sistem devreye sokulduğunda belirli sürüş ayarlarına kilitleniyor ve motor performansı ile hem sürücülerin hem de yolcuların konfor düzeylerini göz önünde bulundurarak iç mekan sıcaklık düzeyini sınırlıyor. Eco Mode sayesinde sürüş tarzına ve yol koşullarına bağlı olarak CO2 emisyonları %10’a kadar azaltılabiliyor. Vites Değiştirme Göstergesi sürücüyü vites değiştirmek için en uygun an konusunda bilgilendiriyor ve böylece yakıt tüketimini azaltıyor. Elektronik Denge Programı (ESP) Yeni Dacia Duster’da standart olarak yer alıyor. Söz konusu sistem en zorlu koşullarda dahi engellerden kaçarken, virajlarda yol tutuşu kaybedilirken ve kaygan yüzeylerde seyrederken otomobili rotasında tutmaya yardımcı oluyor. Standart olarak sunulan Acil Fren Destek Sistemi (AFU) de ABS’yi tamamlıyor.

O içinde bulunduğu SUV sınıfın bir üyesi olsa bile, gerek iç hacim olarak, gerekse dıştan baktığınızda gayet büyük gözüken ve hissettiren Duster, Euro5, 109 hp beygir güçlü motora sahip aracımızın performans değerlerini yorumlarsak; 0’dan 100 km’ye 12,9 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 168 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, 1461 litre 109 Hp 1750 dakika devir de 240 Nm tork üreten yeni nesil Euro5 motor, 6 ileri yokuş kalkış destekli şanzımanla kombine edilmiş. Bu kuvvet değerlerine rağmen gidişi gayet tatminkar itiraf etmeliyim açıkcası motor sesi de çok tatlı. Ayağınızı gaza dokundurduğunuz andan itibaren araç güzel bir şekilde yola koyuluyor. Duster yokuş kalkış desteği sayesinde, yokuşlarda kesinlikle geriye kaçırma yapmamakta. Boyutlarını da düşünürsek keyifli dakikalar yaşayabiliyorsunuz. Ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan dCİ sistem şehir içinde 100 km’de 5.2 Lt ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. 240 Nm tork üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Şehir içinde 5.7 litre, şehir dışında ise 5.0 litre tüketirken yeni nesil Euro5 motorun sessiz çalışma karakteri de ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanımı gerçekten rahat olan Duster’in frenleri de bir o kadar başarılı. Pedala yaptığını en ufak darbeyi bile hissediyorsunuz ve araç anında yavaşlıyor. Süspansiyonlar konforlu ve stabil bir sürüşe olanak sağlıyor. Yolun engebelerini de elinden geldiği kadar absorbe edebiliyor. Şehir içi trafiği ve otoyol da 110-120 km süratlerde klimamız tam açık şekilde gerçekleştirdiğimiz sürüşlerde otomobil ortalama 6 lt/100 km gibi bir değer elde ettik. Trafiksiz ve daha düşük süratlerde bu ortalama 5 litre düzeylerine kolaylıkla inecektir.

Duster Test_Duster 4x4 Test_Dacia Duster Test_4x4 Duster_Duster Offroad_Duster Test Haber_Otomobiltutkunu

Duster aracın SUV stili, off-road becerileri ve eşsiz fiyatı aynı zamanda etkileyici bir off-road aracı. Duster günlük hayatta sunduğu pratiklik ile de ön plana çıkıyor. Aracın çok geniş bir kabini ve bagaj hacmi var. Duster’ın kullanım masrafları da çok düşük; yakıt tüketim düzeyleri az olan Renault-Nissan İttifakı motoru 1.5 dCİ 110 Hp  ve düşük satış sonrası bakım maliyetleri ile ön plana çıkıyor.

Dacia Duster 4×4 Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1.5 dCİ 110 BG

Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 109 bg

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 240 Nm

Son hız: 168 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 12,9 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5,7 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,0 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 5,2 lt/100 km

CO2 emisyonu : 135 gr/km

Duster Test_Duster 4x4 Test_Dacia Duster Test_Duster_Duster Offroad

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya