Bu haftaki test köşemizin konuğu, BMW X serisinin “ X3 1.6 sDrive20i” versiyonu, sevgili okurlarım. Bu otomobilin bizleri ilgilendiren en büyük özelliği ise 1.6 lt’lik 170 Bg güç ve 250 Nm’lik tork üreten, 4×4 olmayıp arka tekerleklerden itişi, vergi ve yakıt avantajına sahip bir motor ile donatılmış olması.

BMW X3 1.6 sDrive20i Test

BMW’nin yenilenen modeli görsel olarak üçüncü jenerasyonda kendini biraz daha yeniliyor ve fark ettirdiğini söyleyebiliriz. X3 artık çok daha prestijli, şık ve popülaritesini öne çıkarıyor. Tasarımındaki X5 benzerlikleri artan modelin artık çok daha dikkat çekici görünüyor. Yeni BMW X3’ün yeni nesil 1.6 litre verimli motoru, çekici tasarımı ve iyi işler çıkaran xDrive çekiş sistemi ile bu sınıfın en güçlü modellerinden biri olmayı başarmış.

Segmentinin en çok tercih edilen otomobili, yenilenen ön ve arka tampon yapısı, yeni ön ve arka led far tasarımları, yeni dış renk ve iç döşeme seçeneklerini, 170 beygir gücündeki 1.592 cc’lik TwinPower Turbo motor seçeneği ile BMW sürüş keyfini daha da geniş bir kitleye yayıyor.Makyajla birlikte ön yüzü neredeyse tamamen yenilenen BMW X3’te büyüyen böbrek ızgaralarla birleşen farlar ilk bakışta dikkati çeken değişiklikler arasında. Tampon tasarımı çok büyük değişikliklere uğramazken, biraz daha şişkin bir hal aldığını görebiliyoruz. Farların içerisinde yer alan yuvarlak LED gündüz farları tasarımının yenilendiğini de söylemek mümkün.4657 mm uzunluk, 1881 mm genişlik ve 1678 mm yükseklik ölçülerine sahip aracın bagaj hacmi ise 550 litre. Koltuklar yatırıldığında bagaj hacmi 1600 litreye kadar çıkıyor.

BMW X3 1.6 Test

Otomobilimiz “Exclusive ve xLine” donanıma sahipti. Ve otomobilin iç kısmında kullanılan renk kombinasyonu o kadar başarılı ve uyumlu ki, kapıları açtığınız anda içiniz ferahlıyor. Koltuk döşemelerinde kullanılan bej renk, kapı içlerinde ve torpidoda devam ediyor. Buna ek olarak göğüslükte kullanılan ahşap kaplamanın kalitesi, tonu ve parlaklığı lüks hissini pekiştirirken, köşe detaylarda kullanılan krom kaplamalar çok başarılı. Otomobilin iç aksamında kullanılan plastik kusursuz, kapı içlerinde dahi yumuşak plastik mevcut. Ve kullanılan tüm kontrol elemanları kaliteyi hissettiriyor.

BMW X3 malzeme kalitesi anlamında aracın dört bölümünde kullanılan her detay şıklık teması üzerine işlenmiş. Yüksek kalitedeki malzeme tercihleri ile donatılmış premium marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı. Kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında iç dizaynı hayranlık uyandırıyor. Kalite ve şıklık test otomobilimizin iç mekanına hakim diyebilirim. Ergonomik koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılan BMW X3’te vücudu çok iyi saran ön koltuklar rahat ergonomik açıdan çok başarılı, arka koltuklar hayli rahat bir diz mesafesine sahip. Arka koltuklarında ise üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir ve diz mesafesi açısından çok uzun boylu kişiler bile çok rahatça haraket edebilmektedir. Bu açıdan çok iyi düşünülmüş.

BMW X3 1.6 sDrive20i Test_BorusanOto

SÜRÜŞ

Markanın bünyesindeki 520’de de kullanılan yeni 1.6 litrelik dört silindirli benzinli motora sahip 170 hp beygir güçlü motoru bulunan BMW X3’ün performans değerlerini değerlendirirsek; 0’dan 100 km’ye 9.3 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 204 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, yeni 1592 litre 170 beygir 250 nm tork üreten motor, 8 ileri steptronik otomatik vites ve ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 7.0 Lt. ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. Seri kullanım gerektiği durumlarda gaz pedalına dokunmanız yeterli, araç hiç bekleme yaşamadan hızlanan X3 bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza 204 km/s ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Motorun ve şanzımanın mükemmel uyumundan sonra, otomobilin sürüş dinamikleri devreye giriyor. BMW markasının her modelinde bizlere sunduğu sürüş modları, X3’te de sunulmakta. Peki bunlar neler? Eco Pro, Comfort, Sport modları, bir tuş ile elimizin altında bulunuyor.

ECO PRO: Bu modd tamamen tasarruf amaçlı sürüşü kapsıyor, Eco Pro modu, verimli bir sürüş tarzı elde etmeniz için geliştirilmiş. Sürüş deneyimi düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde, sistem harekete geçer ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmanıza olanak sağlıyor. Hangi tasarruf potansiyellerinin uygulamaya konacağına sürücü olarak siz karar verirsiniz. Eco Pro ipuçlarının uygulanması, yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını mümkün kılıyor. Araç içi bilgisayardaki ilave menzil, o anda aracınızı fazladan kaç kilometre daha sürebileceğinizi size tam olarak gösteriyor. COMFORT: Konsoldaki tuş ile yönettiğimiz sürüş modlarından bir diğeri ise Comfort modu. Bu moda geçtiğimiz anda gaz tepkilerine biraz canlanma, direksiyonda hissiyat artışı hissediyoruz, Eco Pro moduna göre, bilindik BMW sürüş hissini daha fazla yaşatan Comfort modu, konforla ekonomiyi birarada sunuyor. SPORT: İşte, biz otomobil tutkunları için en zevkli moda geldik, gaz tepkileri keskinleşiyor, şanzıman daha yüksek devirlerde vites büyütmeye başlıyor, aynı anda direksiyon tepkilerindeki tokluğu hissediyorsunuz.

Sonuç olarak; BMW mühendislerinin, bu otomobili, ülkemizdeki vergi şartlarının ağırlığını hafifletip bir nebze olsun satışlarını daha da artırmak için geliştirdikleri ortada. Bence X3’ü seçenekleriniz arasında muhakkak bulundurmanızda fayda var.

BMW X3 1.6 sDrive20i Test Drive

BMW X3 1.6 sDrive20i Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1592

Güç (devir/dak) 5000-6000/170 Hp (bg)

Tork (Nm) 250 (devir/dak) 1500-4700

Azami hız km/sa 204

0-100 km/sa 9.3

Yakıt tüketimi:Şehir dışı (lt/100 km) 6.0, Şehir içi (lt/100 km) 8.8

Karma: Ortalama (lt/100 km) 7.0

CO2 emisyonu (gr/km) 164

BMW X3 1.6 sDrive20i Test_Otomobiltutkunu

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya