‘Değerler nasıl materyale çevrilir ve günümüz dünyasında lüks ne anlama geliyor?’ Volvo tasarımcıları, yakında tanıtılacak tamamen elektrikli amiral gemisi SUV Volvo EX90’ın iç tasarımını şekillendirirken bu soruların yanıtlarını aradı.

SUV Volvo EX90’ın iç tasarımı yeni lüksün anlamını tanımlarken ve günümüz dünyasıyla uyum içinde kalırken; İskandinav tasarımının sadelik, rahatlık ve doğal kaynaklar gibi temel niteliklerine sıkı sıkıya bağlıdır.

Beygir gücü ve hızlanma gibi  ölçütlerin yerini şarj süresi ve menzili gibi yeni ölçütlere bırakmasıyla, otomotiv lüksünde de yeni bir değerler zinciri oluştu. Göz alabildiğince gösteriş artık zengin bir iç mekanın tek göstergesi olarak nitelendirilmiyor.

SUV Volvo EX90’ın iç tasarımını anlatırken “Değerlerimizle örtüşen malzemeler seçtik,” diye söze başlayan Kıdemli Tasarım Müdürü Cecilia Stark devam ediyor: “Bu seçimler, bilinen moda otomotiv lüks tanımına yenilik katıyor ve İskandinav temellerimizi ifade ediyor. Volvo EX90 ile müşteri rahatlığını bir tasarım başlangıç noktası olarak görüyoruz.”

Bu yaklaşımı Volvo EX90’ın içindeki somut öğelere uyguladığında, marka sektördeki en hoş ve zarif otomobil iç mekanlarından birini elde ediyor. İç mekan tasarımı aynı zamanda, markanın 2040 yılına kadar tamamen döngüsel ve iklim açısından nötr bir marka olmak gibi sürdürülebilirlik hedeflerini de yansıtıyor.

Orman ahşabı ve yün karışımları

Şirket, Volvo EX90’ın içinde Nordico adını verdiği ilerici bir malzeme kullanıyor.

Nordico, İskandinav değerlerinin çağdaş bir ifadesi ve birinci sınıf iç tasarım için yeni bir standart belirliyor.

PET şişe gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan tekstillerin yanı sıra İsveç ve Finlandiya’da sorumlu bir yaklaşımla yetiştirilen ormanlardan biyolojik olarak elde edilen malzemelerden üretilen Nordico, ilerici ve teknik olarak gelişmiş bir malzeme.

Volvo EX90’ın iç mekanında FSC™ sertifikalı ahşap paneller bulunuyor. Sıcak bir ışıkla arkadan aydınlatılan bu paneller, hem İskandinav ev konforunu hem de onun doğasını çağrıştırıyor.

Volvo EX90 ayrıca hayvan hakları, çevresel ve sosyal konularda katı sürdürülebilirlik standartlarına göre onaylanmış bir kumaş olan yün karışımı koltuk döşemesi seçeneği de sunuyor.

Volvo EX90 bunun yanı sıra, markanın döngüsel hedeflerine uygun olarak, birincil kaynakları daha az kullanmak üzere daha fazla geri dönüştürülmüş plastik içeriyor. Volvo EX90, geri dönüştürülmüş PET şişeler dışında yaklaşık 50 kilogram geri dönüştürülmüş plastik ve biyolojik bazlı malzemelerden oluşuyor. Bu, Volvo Cars’ın ürün grubundaki en yüksek fosil bazlı olmayan malzeme miktarı ve gelecek için yeni standartlar oluşturuyor.

Yer döşemeleri de döngüsel yaklaşımı benimsiyor ve kısmen rejenere poliamidden oluşuyor.

Kişisel ve farklı bir ortam

Malzeme kavramının ötesine geçen Volvo EX90, iç dekorasyon ve döşemelerin dış renklerle uyumlu olduğu yedi farklı ‘ortam’ arasından seçim yaparak kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir atmosfer ve görünüm oluşturma fırsatı da sunuyor.

Tasarımcılar tarafından özel olarak oluşturulan her seçenek, farklı bir karakter ve kullanıcının zevkine uygun farklı bir ambiyans sunuyor. Bunların her biri İskandinav yaşam tarzı ve bölgeyi çevreleyen doğal güzelliklerle ortak yaşam ilişkisinden esinleniyor.

“Volvo EX90’ın iç tasarımı ve kompozisyonu, onlarca yıllık yineleme ve yeniliğe dayanarak gelişmeye devam ediyor.” sözleriyle tasarımı ifade eden Cecilia Stark “İç tasarımı, kullanıcılarımızdan gelen bildirimlere, kurum içi yeniliklere ve yeni sorumlu kaynak bulma fırsatlarına dayalı yoğun bir öğrenme süreci olarak görüyoruz.”

Tamamen elektrikli yeni Volvo EX90, 9 Kasım’da tanıtılacak.