Dacia, kısa bir süre önce yeni marka kimliğini benimseyerek tarihinde tamamen yeni bir sayfa açtı. Bu dönüşüm ile birlikte tüm ürün gamının logosu yenilenirken, yeni logoyla eşzamanlı olarak yeni tasarım öğeleri, yeni marka kimliğine sahip sinyalizasyon ile donatılmış yetkili satıcı ağı ve yeni renkler kullandı, bunun ilk örneklerinden bir tanesi yeni logo’ya sahip Sandero modelini detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Dacia Sandero Test aracımızın dış tasarımına bakıldığında tamamen yenilenen ön yüzü sayesinde yeni Sandero, atletik ve iddialı bir yorumla eski nesline kıyasla çok daha modern bir görünüme kavuşmuş olarak karşımıza çıktı. Ön ve arka tarafta bulunan logo modelin yenilikçi tasarımını çok uzaklardan bile fark edilmesini sağlıyor. Yeni logo dışında tüm detaylara ufak dokunuşların yapıldığı Sandero, yeni marka kimliğini tanımlayan Y şeklindeki ışık imzalı LED farlar ve krom görünümlü ön ızgara ile fark yaratıyor. Bu tasarım arka farlarda da görülüyor. LED teknolojisi, enerji tasarrufunun yanında daha iyi bir görüş sunuyor. Yeni logo Sandero’nun arka kısmında ekleyebileceğim, arka cam üzerinde bulunan spoiler ve yanlarında bulunan siyah kaplamalar çok şık duruyor, bagaj kapağının ortasında bulunan marka yazısı ve sol alt kısımda bulunan siyah karakterli model yazısı aracın arka görünüşünü kuvvetlendiriyor, arka tamponun yapısı ve park sensörleri Sandero’yu merak edilen bir otomobil seviyesine getiriyor.

İç Tasarım
Dacia Sandero İlk bakışta yeni ‘DACIA’ logosunun yer aldığı aydınlatmalı kumandalara sahip direksiyon tasarımı öne çıkıyor. Gösterge panelindeki 3,5 inçlik TFT ekrandan sürüş bilgileri takip edilebiliyor. Sandero’nun iç mekandaki kalite algısını iyileştirmek için ön panel boyunca uzanan tekstil bir şerit bulunuyor. Gösterge paneli veya bilgi ekranı gibi sürüş bileşenleri bu şeridin üzerinde yer alıyor. Erişimi kolay dijital klima ve sürüş destek kumandaları ise ergonomik bir şekilde bu şeridin altına dizildi. Aynı kumaş, ön kapı panellerinde de kullanılıyor ve koltuk döşemeleriyle uyum sağlıyor. Şık havalandırma kanalları, bu tasarım bütünlüğünü tamamlıyor. 8 inç dokunmatik multimedya ekranı ve hemen yanında konumlandırılan USB girişi, telefonu şarj etmek ya da veri bağlantısı için kullanılıyor. Pratik kullanımın yanında alan tasarrufu yaparak ekstra ferahlık getiren elektronik park freni seçeneğine sahip olan Sandero’nun ön panelinde ayrıca 12V şarj soketi mevcut. İç tasarımda son olarak ekleyeceğim, ön ve arka koltuklar yapısı itibar ile Sandero’da bulunan koltuklar çok rahat çok ortopedik ve uzun yolculuklarda ergonomisi sayesinde vücudu rahatlatıyor ve uzun süreli yolculuklarınızı sonlandırdığınızda aslında yorulmadığınızı fark ediyorsunuz.

Performans
Dacia Sandero test aracımız 999cc’lik yani 1.0 TCe 90 bg motor tipiyle sunuluyor, daha düşük ağırlık için alüminyum motor bloğu kullanılan yeni TCe 90 bg motor, üç silindirli ve direkt benzin enjeksiyonuna sahip. X-Tronic tam otomatik şanzımanla kombine edilen Sandero’nun motoru TCe 90 bg, maksimum 142 Nm tork değeri sunarken, sürüş performansıyla düşük yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu bir arada elde ediyor. Yeni TCe 90 hp güç üreten motor aynı zamanda verimliliği artıran, yakıt tüketimini iyileştiren ve CO2 emisyonlarını azaltan teknik yenilikler de içeriyor. Değişken supap zamanlaması, değişken hacimli yağ pompası ve çok sayıda yüksek verimli donanım, performansı artırmaya ve yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. Entegre egzoz manifoldu, partikül filtresi ve merkezi enjektör, CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı oluyor. TCe 90 hp’lik motor tüm teknolojilerle, en iyi sürüş deneyimini ve mümkün olan en iyi performans-yakıt oranını sağlıyor. Maksimum hız olarak 169 km, 0-100 km hızlanmasını ise 13.4 saniye de tamamlıyor, yakıt tüketimi ise karma olarak şehir içi ağırlıklı 7 litre civarı diyebiliriz. Sonuç olarak; Her koşula uygun güçlü ve yenilikçi teknolojilerle donatılmış modelinin üzerine inşa edilen Dacia efsanesi, yeni bir sayfa ile yoluna devam ediyor. Estetik anlamda çıtayı daha da yukarı taşıyan Dacia, her zaman olduğu gibi erişilebilir fiyatlarıyla pazardaki en akıllı seçim olarak kalmaya devam ediyor.  İlk fırsatta Dacia Jogger’i size en yakın Dacia bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.