Yeni Renault Clio, bu gün detaylandıracağımız araç oldu, Renault Türkiye davetlisi olarak katıldığımız yeni çevreci tutumlu motorları ve yenilenen tasarımını deneyimlemek adına bu defa rotamız Hatay & Antakya oldu, yeni Clio lansmanında bu değerli şehrimizi lansman sayesinde daha çok tanıma fırsatı elde ettik. Hem dış hem iç hem yeni nesil benzinli motorlara kavuşan yeni Clio’yu detaylandıralım.

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş yapmış olduğu değerlendirmede: “B segmenti toplam pazardan aldığı yüzde 25 pay ile B segmenti Türkiye’nin 2. büyük segmenti, B HB alt segmenti ise yüzde 13,5 pay ile 3. büyük alt segmenti olma özelliği taşıyor. Clio, B HB segmentinden elde ettiği yüzde 46 pay ve en yakın rakibinden yaklaşık 4 kat fazla satış rakamı* ile bu segmentin lideri konumunda yer alıyor. Türkiye’nin en çok satılan 2. modeli olan Clio’nun 5. nesli olan Yeni Clio’yu müşterilerimizle buluşturuyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Yeni Clio’nun Türkiye’de OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilmesi ve dünyaya ülkemizden ihraç edilmesi bizim için ayrıca gurur vesilesi. Yeni Clio, yenilenen kaslı tasarımı, yüksek teknolojileri, kalitesi ve bir üst segmente ait özellikleri ile segmentinin referans modeli olmayı sürdürecektir. “Clio’ların en iyisi” Yeni Clio ile segment liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Dış Tasarım
Yeni Clio her açıdan hissedilebilen cesur ve ilerici tasarımıyla dikkat çekiyor. Markanın diğer üst segment model ikonik çizgisinden ilham alan yeni tasarım, aynı zamanda belirgin çizgileri ve pürüzsüz yüzeyi arasındaki zıtlıktan doğan görsel bir uyum yaratıyor. Yenilenen Renault Clio’nun ön yüzü geçirdiği makyajla artık daha yenilikçi ve şık görünümlü, her yol koşuluna uygun bir otomobil olduğunu vurgulayacak biçimde iyileştirilen Clio’nun bakışı da farklılaştı. Bir önceki Clio4 modelinden daha köşeli ve daha heybetli bir tasarıma bürünen model de hem şehir içi sürüş hem de şehir dışı sürüş kabiliyetlerinden ödün vermeden sunulabileceğini kanıtlayan çizgiler yeni nesil B-HB tasarımında öncü olmayı hedefliyor. Yan taraftan arabanın arkasına doğru hafifçe daralan bir tavan, daha uzun kasa yapı mesafesi ile modelin geriye meyilli silueti yeni tasarımda da muhafaza edilmiş ve yan kısmında fark edilen detaylar krom eklenmiş. Arka kısım ise Led farlar sizi kendine çekiyor, özellikle gece geç karşısına izle der gibi size bakıyor. Tasarımı yenilenen arka tampon ilave edilen krom detaylarla daha kaliteli ve modern bir görünüm sunarken ön tampondaki sensörlerde olduğu gibi arka tampon sensörleri de optimize edildi. Yine yenileme operasyonu kapsamında ön ve arka stop grupları LED teknolojisiyle modernize edilmiş olduğunu fark ediyoruz.

İç Tasarım
Yenilenen Renault markasının B-HB segmentindeki beşinci modeli Clio, kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. Tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları. Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri, Qi kablosuz şarj sistemi dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor.

Performans ve detaylar
Yeni Clio’nun 72 hp ile 130 hp arasında benzinli motor ürün gamına sahip modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. Yeni Clio’nun karoserisi, aerodinamizmini ve sportif görünümünü artırmak için 48 milimetre alçaltıldı (yükseklik 1440 mm). 17 inç tekerlekler (versiyona göre) ise aracın dinamik duruşuna katkı sağlıyor. Lansman süresince yeni Clio hakkında edindiğimiz bilgilerin detaylarını daha sonra aracı test için aldığımızda detaylandıracağız.
”İçinde ilkleri barındıran yeni Clio’da ilk farkettiğimiz araç tam bir değişim geçirmiş, sürücü odaklı akıllı kokpit, yüksek orta konsol, iç tasarımında daha fazla yumuşak dokulu malzemeler, iç tasarımında kişiselleştirme seçenekleri”