Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz VW markasının B segmentinde en çok tercih edilen 6. nesil POLO oldu. Makyajın ötesinde değişime uğrayan 6. neslinin son hali ile karşımızda olan VW Polo 1.0 TSI DSG Highline, başlıkta da belirttiğim gibi makyajın ötesinde değişimler gerçekleştirmiş. VW ciddi anlamda mühendislik yaparak alışılagelmiş görünüm değişiklikleri dışında otomobilin hem iç tasarımında, hem de dış kabuğunda büyük işler başarmış. Bu haberimizde yeni Polo ile edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Yeni POLO Test_Polo Otomatik vites_Highline_Otomobiltutkunu_2018 Polo

Dış Tasarım
Altıncı nesil Polo, MQB (Modüler Platform Yönetimi) adındaki yenilikçi platform sayesinde ilk bakışta fark edilen daha uzun ve daha geniş karoser ve uzayan aks mesafesi ile dikkat çekiyor. MQB’nin sağladığı avantajlarla Yeni Polo, bir önceki nesline göre 81 mm daha uzun, 69 mm daha geniş olmasına ve artırılmış karoser sağlamlığına rağmen aynı ağırlığa sahip. Önceki nesillere kıyasla daha maskülen ve dinamik tasarım öğelerine sahip olan yeni Polo, her açıdan bakıldığında yepyeni bir model olduğunu ilk bakışta belli ediyor. Kırmızı renkli aracımız koyulaştırılmış arka camları ve ışıldayan 17 inç alaşım jantları ile hemen fark ediliyor. Gerçekten bu renk otomobile olgun bir görüntü katmış. Ön tarafa baktığımızda tampon, far grubu ve ızgaraların yenilendiğini görüyoruz. Ön far grubunun içinde karşılayan gündüz led lambalar Premium araç hissi veriyor, Highline donanım olan aracımızda ilk çalıştırma esnasında selamlayan far sistemi uzun yolculuklarınızda çok daha rahat ve güvenli sürüş vaad ediyor. Yeni Polo’nun dış kabuğu daha büyük bir otomobil hissi veriyor artık. Motor kaputu, yan çamurluklar eski nesile göre daha basık tavan yapısı, yere yakınlaştırılan kasası ile sınıf atlamış desek yeridir. Kullanılan krom detaylar da kalite ve detay konusunda fark atmış makyajsız haline göre. Arka kısımda değişim led stop gurubu, değişen arka tampon ve bagaj kapağı yapısı ile daha büyük, daha albenili olmuş durumda. Zaten çoğu otomobil tutkunu tarafından sevilen Polo daha keyifli, daha arzulanan bir model olduğunu fark ettiriyor.

Yeni POLO Test_VW Polo Otomatik vites_Highline_Otomobiltutkunu_2018 Polo

İç Mekan
İç mekanda Polo gerçekten sınıf atlamış demek lazım, Golf ’ün izinden giden malzeme kalitesi göze çarpmakta. Direksiyon, ana ünite ve kadran değişimi ise Polo’yu yine detaylandıran ve sınıfının ötesine taşıyan yenilikler. Artık basit diyebileceğimiz bir otomobil değil Polo. İç mekanda kullanılan gerçekten yumuşak plastik torpido, keyifli otomobil hissiyatı yaratan plastik parçalar, konforlu koltuklar B sınıfının ötesinde. Otomobilin içinde ki ambiyans aydınlatması, ön konsolda kullanılan piano black malzemeler, kullanılan plastik aksam oldukça kaliteli bir hava yaratıyor. Yenilenen direksiyon sistemi ve direksiyon simidi kullanım olarak çok ileride. Direksiyonda kullanılan deri malzeme kalitesi, tuşların yerleşimi ve tokluğu, direksiyonun çapı çok güzel. Aynı şekilde ana ünitenin içinde barındırdığı özellikler, ekran kalitesi, 8″ Composition Medya ekranı, ses sisteminin tokluğu B sınıfını aşıyor. Kadranın okunabilirliği çok güzel, kadranın içinden ulaşabildiğiniz yol bilgisayarının tüm bilgiler çok net belirtilmiş. Yol sesi ve rüzgar sesi gerçekten çok az, motor yalıtımı olarak çok başarılı değil ama yeterli. Zaten küçük benzinli motorların gürültüsü hala daha yüksek seviyelerde. Koltukların rahatlığı güzel, açıkcası 300 km kadar beraberliğimizde Polo beni hiç yormadı. Her türlü yol koşullarında kullandım ve gerçekten otomobilden mutlu indim.

Yeni POLO Test_Polo Otomatik vites_Highline_2018 Polo

Performans
Yeni Polo Highline test otomobilimizde 999 cc’lik 3 silindirli 95 hp güç ve 2000 ile 3500 devir aralığında 175 nm tork sunan motor çok az yakıt tüketimi ve başarılı 7 ileri DSG şanzımanı ile sunduğu akıcı performans ile beğenimi Yeni POLO Test_Volkswagen Polo Test_2018 Polo Test_Otomatik vites Polo_DSG Polotopladı. 1 litrelik motor her devirde istekli bir şekilde hızlanıyor. Sunulan tork bandı geniş bir seviyede ve ciddi anlamda tutumlu. 7 ileri oranlı DSG şanzımanın başarısı bu noktada çok etkili çünkü şanzımanın oranları çok başarılı ve sağ ayağınızı çok iyi anlıyor. Start-stop sistemi ise tüketimi düşüren diğer bir artı. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Çok fazla söyledim ama yine tekrar ediyorum, Polo B sınıfının üstünde bir otomobil olmuş. Yol tutuş performansı ve fren performansı ile bunu kanıtlıyor. Direksiyon bütün emirlerinizi yerine getiriyor ve otomobil yol ile beraber seyir ediyor adeta. Ayrıca biraz daha sürücüsüne heyecan katan bir otomobil olmuş ama konfordan da ödün vermemiş durumda. Gerçekten sınıfının üstünde tok bir yapısı var, sürücüye hem konforlu hem heyecanlı bir sürüş sunuyor. Şehir içinde ani ve hızlı hamleler yapabilirken, otoyol kullanımında gayet stabil yol alabiliyorsunuz. Sonuç olarak, VW Polo artık B sınıfının ötesinde bir otomobil. Abisi Golf’ün izinden giden ve sınıfının kalite çıtasını belirleyen bir model karşımızda. Teknolojik, tutumlu, sportif, konforlu ve kaliteli… Fiyat etiketinin yüksek olması sizi korkutmasın bir B sınıfı otomobil olarak size hizmet etmeyecek bir otomobil sahibi olabilirsiniz, test yazımdan sonra tüm okuyucularımın en yakın VW bayisine gidip makyaj ötesi bir operasyon geçirmiş Polo ile bir test sürüşü yapacaklarına eminim.

Yeni POLO Test_Volkswagen Polo Test_2018 Polo Test_Otomatik vites Polo_DSG Polo 2017

Volkswagen Polo 1.0 TSI DSG Highline Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 999 cc
Maks. çıkış/bg : 95 HP
Maks. tork: 175 Nm
Son hız: 187 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 10.8 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.7 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.1 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 4.7 lt/100 km
CO2 emisyonu : 105 gr/km

Yeni POLO Test_Polo Otomatik vites