Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model, yaratıcı teknolojisi ile günümüz beklentilerine en iyi yanıtı veren, kısa zaman önce dış kabuğu yenilenerek dış tasarımında daha şık ve duygusal, iç mekanında da daha zarif bir hale getirilen yeni yüzü ve zengin donanımları ile yenilenen Peugeot 301 oldu. Dizayn ve fonksiyonelliği bir arada sunan akıcı çizgisi, LED gündüz farları ve tasarım detaylarıyla diğerlerinden ayırt edilen bir model olarak karşımıza çıkan yeni 301’i detaylandıracağız.


Yeni Peugeot 301 Allure Test

Dış Tasarım
B sedan segmentinde müşterilerin ilgisini çeken yeni Peugeot 301 markanın en güncel tasarım kodlarını bünyesinde barındıran çizgiler, gövde yüzeylerini zarifçe şekillendiriyor. Yeni Peugeot 301, güçlü ve dayanıklı bir görünüm, geniş yaşam alanı ve dinamik sürüş özellikleriyle öne çıkıyor. Markanın yeni modellerinde olduğu gibi yeni Peugeot 301’in burun tasarımını da büyük ‘Aslan’ logosuna ev sahipliği yapan dik konumlu ön ızgara ve dinamik tasarımlı ön tampon domine ediyor. Farlar gövdeyle aynı düzeyde tasarlanırken ön ızgara tarafından vurgulanıyor ve geniş hava girişlerine sahip dinamik tasarımlı ön tampon tarafından altı çiziliyor. Bütün bu yapı markanın imzası niteliğinde olan LED farlar, sis farları ve tampondaki geniş hava girişlerini ön plana çıkartıyor.Düzgün çizgileriyle yalın, ancak bir o kadar da dinamik bir tasarıma sahip olan motor kaputu aerodinamik açıdan optimize edilen bombeli ön camla bütünleşiyor. Ön farlardan başlayan omuz çizgisi geniş bir yaşam alanının temel anahtarı olan 2,65 metre uzunluğundaki dingil mesafesi ve 16 inçlik jantları saran şişkin arka çamurlukların üst kenarı boyunca uzanıyor ve arkaya doğru güçlenerek devam ediyor. Arkaya doğru zarifçe eğim alan tavan, tavan tasarımını tamamlayan arka cam ve bagaj kapağıyla bütünlük sağlıyor. Bagaj kapağının altında ise 640 litrelik geniş bir bagaj gizleniyor.

Peugeot 301 Allure Test

İç Tasarım
Geniş bir açıyla açılan kapılar, geniş ve modern tasarımlı bir yaşam alanına erişim sağlıyor. Son derece çekici bir ön konsol tarafından domine edilen yaşam alanı, rahat ve konforlu bir yolculuk vaat ediyor. Sürücü, ergonomik koltuğuna otururken yükseklik ayarlı deri direksiyon simidi ve koltuğu ile ideal sürüş pozisyonunu ayarlayabiliyor. Sürüş esnasında ise gözünü yoldan ayırmadan sol eliyle hız sınırlayıcı/hız sabitleme sistemini ve sağ eliyle müzik sistemini kumanda edebiliyor. Gösterge panelindeki bilgi ekranı ise sürücüye ihtiyacı olan bilgileri aktarıyor. Orta konsolun en üstünde gümüş bir çerçeveyle vurgulanan 7 inç büyüklüğündeki kapasitif dokunmatik ekran yer alıyor. Yeni nesil ünite Tom Tom navigasyon ve geri görüş kamerası için ara yüz olarak görev yapıyor. Merkezi ekranın altında iklimlendirme sisteminin kumanda paneli yer bulurken elektrik kumandalı camların düğmeleri ise vites konsolunun sol ve sağ yanında konumlandırılıyor. Yeni Peugeot 301, özel donanım ve nitelikleriyle segmentine tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Kaliteli ve modern algısıyla dikkat çeken iç mekan, ön de ve arka koltuk sırasında konforlu ve pratik bir yaşam alanı sunuyor. 2,65 metre uzunluğundaki dingil mesafesinin de katkısıyla yeni Peugeot 301 beş kişiyi rahat ettirecek bir yaşam alanı sunuyor. Ön koltuk yolcularına 1,41 metrelik dirsek mesafesi ve arka koltuk yolcularına ise 1,40 metrelik dirsek mesafesi söz konusu. Arka koltuk yolcularına ön koltuk pozisyonuna bağlı olarak 12 cm ile 26 cm arasında değişen bu sınıfın en iyi diz mesafesi sunuluyor. Kapı cepleri, torpido gözü, ön kol dayama altı ve orta konsolun alt kısmında olmak üzere yaşam alanına dağıtılan farklı saklama alanları günlük yaşamı kolaylaştırıyor. Yeni Peugeot 301’in bagajı da göz ardı edilmeyecek niteliklerle dikkat çekiyor. Geniş yükleme ağzının ardında 35 litresi bagaj halısının altında olmak üzere 640 litrelik (506 dm3 VDA 210) bir bagaj gizleniyor. Sınıfının en iyisi olan bu değer pratik bir kullanım sunmakla kalmıyor aynı zamanda 1/3 ve 2/3 oranlarında katlanan arka koltuklar sayesinde toplam 1332 dm3 (VDA 214) seviyelerine kadar arttırılabiliyor. Sadece yaşam alanı genişliği ve pratikliğiyle değil yeni Peugeot 301 aynı zamanda araç içi bağlanabilirlik noktasında da benzersiz bir deneyim sunuyor. 7 inçlik kapasitif dokunmatik ekrana sahip bilgi ve eğlence sistemi Android Auto®, Apple CarPlayTM destekli Mirror Screen özelliği sayesinde akıllı telefon ile otomobil arasında bir bağ oluşturuyor. Sürücü, uyumlu akıllı telefonunu orta konsoldaki 7 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran üzerinden yöneterek konforlu ve güvenli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Sürücü ayrıca sesli komut sistemi üzerinden navigasyon, telefon ve medya fonksiyonlarına da erişim sağlayabiliyor. Akıllı telefona erişim sağlayan sistem, aynı zamanda geri görüş kamerası ve 3D Tom Tom navigasyon için arayüz olarak da devreye giriyor. Yeni nesil navigasyon sistemi, yolları tepeler de dahil 3 boyutlu olarak gösteriyor.

Peugeot 301 Allure Test_Otomobiltutkunu

Performans
Yeni Peugeot 301 test otomobilimizde 1560 cc’lik yeni nesil turbo dizel motor 4000 d/d’de 92 hp güç ve 1750 d/d’de 230 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 5 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş.  0-100 km/s hızlanmasını 11.2 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 180 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli turbo dizel motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 4.9 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.9 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli turbo dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Peugeot 301’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Yeni Peugeot 301 Allure Teknik Özellikler

Motor: 1560 cc
Maksimum Güç: 92 Hp 4000 d/d
Maksimum Tork: 230 Nm 1750 d/d
0-100 km/s Hızlanma 11.2
Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 4.9 lt Şehir Dışı: 3.9 lt Karma: 4.3 lt
Yakıt kapasitesi: 50 litre
Bagaj Hacmi: 506 litre
CO2 Emisyonu: 112 g/km karbondioksit emisyonu

Yeni Peugeot 301 Allure Test_Otomobiltutkunu