SWEDISH METAL VOLVO V40! Karşınızda göz alıcı şirinler mavisi rengi, R-design tasarımı, mükemmel güvenlik donanımları ve sportif motoru ile şekillenmiş İsveç metali! Volvo mühendisleri tek kelime ile harika bir iş çıkarmışlar ve hatasız diyebileceğimiz bir otomobil koymuşlar karşımıza. Kesinlikle son zamanlarda test etiğim en heyecan verici ve detaylı otomobil olan V40 her yönü ile etkileyici. Detaylı testimizi anlatmak için sabırsızlanıyorum, hadi başlayalım…Volvo V40 Rdesign Test_VolvoTurkiye_Otomobiltutkunu_VOLVOV40TEST

Dış Tasarım

“Volvo sürücülerinin diğerlerinden farklı görünmek istediğini biliyoruz, ama bunu abartısız, şık bir şekilde yapmak istiyorlar” diyor V40’ın dış tasarımcısı Simon Lamarre. Her zaman kendine özgü tasarımlar ile sokaklarda gördüğümüz Volvo markasını her zaman beğenmiş biri olarak V40’ın tasarımından etkilendiğimi söylemek istiyorum. Sınıfında ki rakiplerinden ciddi anlamda farklı tasarıma sahip V40 bunu kendine ait duru çizgileri ve çarpıcı siluetiyle, abartıya kaçmadan ayırt edici olmayı başaran beş kapılı lüks bir hatchback.

Test aracımızın sahip olduğu Rebel mavi (halk arasında şirinler mavisi diyouz) ve R-design paketi ile tamamen sportif bir hale bürünen V40 geniş ön ızgarası, mercekli büyük farları, tamponun köşelerinde dikey konumlandırılmış led gündüz farları, Volvo logosunun solundaki radar donanımı ve sağında ki R-desing logosu ile sportif bir bakışa sahip.

Ön taraftan baktığımızda konumlanan radar donanımı ve camın üstündeki laser ve sensörler otomobilin ekstra güvenlik donanımları ile donatıldığını işaret ediyor.

Volvo V40 Rdesign Test_VolvoTurkiye_Otomobiltutkunu

V40 taze bir İskandinav havası getiriyor

Yan taraftan araca baktığınızda ise daralan camlar ve şişen arka tasarım dikkat çekici bir hal alıyor. Station wagon araçlara benzeyen tasarım, dikine yapılan tasarım ile sportif bir hatchback’e dönüşüyor. Krom kaplı aynalar ve 18 inç Ixion II, Elmas Kesim/Siyah jantlar ise V40’ın sportif ruhuna katkıda bulunuyor.

Arka tarafa geçtiğimiz zaman ise R-design paketi hünerlerini konuşturuyor. Parlak krom difüzör ve çift egzos çıkışı ile başlayan tasarım, siyah tonlu kavisli stop lambaları ve piano siyahı bagaj kaplaması ile devam ediyor. Tavana doğru baktığımızda ise spoiler ve shark anten ile son bulmakta. R-design tasarım öğeleri otomobilin her yerinde parlak krom rengi ile kendini belirtmekte. Çok yakıştığını ve sportif durduğunu ise tekrar tekrar söylemekte yarar var.

Döndüğünüz her sapakta bir hayran bırakan dış tasarıma sahip olan V40 R-design paketi ile yere 10mm daha yakın konumlandırılmış.

Volvo V40 T4 R-design Test_Otomobiltutkunu_Volvo V40_T4_Rdesign_Test

İç Mekan
Volvo malzeme kalitesinde ve konfor hissiyatında şov yapmış! Ciddi anlamda bu sınıf bir otomobilden beklemediğim bir kalite ve konfor buldum iç mekanda. Volvo markasının tüm iç mekanları birbirine çok benzemekte. Ve klasikleşen Volvo konforu, kalitesi V40’da bulunmakta.

Yumuşak plastikler, kontrol düğmelerinin kalitesi, cam açma tuşlarının tokluğu, ekranın renkleri çözünürlüğü, kadran tasarımı, koltukları… Tek kelime ile harika!

3 kollu, R-design logosuna sahip direksiyon çok kaliteli, büyük ve işlevsel. Tuttuğunuz anda kalite ve sportifliği bir arada sunuyor. Tek eksiği vites değiştirme kulakçıklarının olmaması…

Kadran evet kadran dediğim zaman biraz duraksıyorum çünkü kadran tasarımı ileri şekilde detaylı ve göze hitap ediyor. Active TFT Display adı verilen kadranın, sürüş modlarına göre tasarımı değişiyor ve otomobili stop ettiğinizde size görsel bir şov yapıyor. Okunaklı olması ise başka bir detay.

Volvo V40 Rdesign Test

Açık konuşayım Volvo’nun orta konsol tasarımını pek beğenmeyen bir otomobil kullanıcısıyım ama V40 orta konsoldaki premium kalite işçiliği, ağır-tok tuşları, konsoldaki ince mavi çizgi ile ayrılmış krom kaplaması, iyi çözünürlüklü ekranı, yumuşak plastik kalitesi ile beni kendine hayran bıraktı. Testin büyük kısmında co-pilotluk yaptım ve iç mekanın her yerini kurcaladım…

Kullanılan tüm plastikler, deri kaplamalar, tuşlar kalite kokuyor. Dokunduğunuz her yer elinizde kalite izi bırakıyor. Orta konsoldaki ekrandan tuşlar aracılığı ile tüm bilgilere ulaşmak mümkün, tuşları ise çok iyi ayıran Volvo, istediğiniz her bilgiye kolay ulaşmanızı sağlamış bulunmakta.

Geniş torpidosu ve bir çok eşya gözü ile başarılı sayılan V40, geniş görüş açısı ile kullanımda sıkıntı yaşatmıyor. Ses izalosyonu sadece motorun sportif seslerini duyuracak kadar başarılı. Koltuklar R-design imzalı ve tek kelime ile sportiflik ile konforu bir arada sağlıyor! Arka tarafa geçtiğimiz zaman iki kişilik bir tasarım görüyoruz, aynı sportiflik devam ediyor.

Koyu bir şekilde tasarlanmış cam tavan açılamıyor, ama koyuluğu sayesinde perdesiz bir şekilde seyahat edebiliyorsunuz. Koyu renkli ve sportif olarak tasarlanan iç mekanı ferahlatmak için çok iyi bir opsiyon.

Müzik sistemi ise sesi açtıkça güzelleşmekte ve diğer otomobillere göre sesi açtıkça ses de bozulma yaşamıyorsunuz ve çok iyi bir şekilde limitlendirilmiş durumda. Vites topuzu ise özellikle bahsedilmesi gereken bir tasarıma sahip, 3 boyutlu gibi gözüken ve aydınlatmaya sahip vites topuzu iç mekana kalite katan bir detay.

Volvo V40 T4 R-design Test

Güvenlik
Otomobillerden hiç anlamayan birini sokakta çevirip en güvenli otomobil markası nedir diye sorsanız kesinlikle Volvo diyecektir. Günümüzde çoğu marka birbirini yakalamış olsada Volvo markası hala birkaç adım önde.
Çarpışma ve yorgunluk uyarısı, şerit değiştirme ve koruma yardımcısı, yol işareti bilgi sistemi, aktif uzun farlar, BLIS – kör nokta uyarı asistanı ve yan trafik uyarısı, adaptif hız sabitleme, otomatik frenli çarpışma engelleme, yaya ve bisiklet algılama, yoğun trafik desteği…

Evet otomobilde bulunan tüm güvenlik ekipmanları bir paragraf da ancak anlatılabilmekte. Bu donanımlar “Driver Support Plus” paketi ile aracınıza dahil olmakta eğer bu paketi almazsanızda “City Safety” denilen ön camın üstünde bulunan laser ve kameralardan oluşan sisteme sahip oluyorsunuz. Ve otomobili çalıştırdığınız andan itibaren aktif olarak ve 50km/h’ye kadar olan hızlarda çalışarak, önünde bir engel gördüğü ve sürücü fren yapmadığı durumlarda sürücü yerine fren yapıyor. Amaç, dalgınlık yüzünden düşük hızlarda yapılan çarpışmaların önüne geçmek.

Volvo V40 T4 R-design Test_Otomobiltutkunu

Adaptif cruise control özelliği konforun üst düzeye çıkaran bir diğer özellik. Otomatik sürüşün nasıl hissettirebileceğini bugünden gösteren bir özellik. Adaptif cruise control özelliğinde, normal bir cruise controlde yaptığınız gibi hızınızı belirliyorsunuz. Daha sonra öndeki araçla aranızda olmasını istediğiniz mesafeyi ayarlıyorsunuz. Gerisini V40 kendi kendine hallediyor. Önünüzdeki araç yavaşladı yada durduğu zaman o V40 da yavaşlıyor ve duruyor. Yan şeritten gelen aracı farkedip yine yavaşlıyor.

Şerit değiştirme koruma yardımcısı ise şeritleri düzgün yollarda ise gayet başarılı. Siz direksiyonu tutarken şeridinizden kayarsanız direksiyonu titreterek size uyarı veriyor ve şeridinize dönmenizi sağlıyor.

Ayrıca otomobilde yaya çarpışmalarında koruma sağlamak amacı ile ön kaputta hava yastığı bulunmakta. Ayrıca kaput metal yerine başka bir materyal ile üretilmiş ve olası bir çarpışma sırasında yaya’ya verilecek olan hasarın azaltılması sağlanmış.

Volvo V40 T4 R-design Test_Otomobiltutkunu_Volvo V40_T4_Rdesign_Test_New Volvo

Performans
V40 1.6 litrelik turbo benzinli motor ile geliyor. Bu motor 180 beygir güç ve 240 nm tork üretiyor. Bu motorlar ve 6 ileri oranlı Powershift adı verilen şanzıman görev yapmakta. Motor gerçekten performanslı, aracın gerçekten ağır olduğunu belirtmek gerekiyor, yaklaşık 1600 kilo… Ağırlık devreye girdiği anda performans hissinin çok yüksek olmadığı ortaya çıkıyor. Ciddi anlamda ağır ve tok bir otomobil olan V40 180 beygir gibi hissettirmese de sahip olduğu tüm gücü sergiliyor. Ve yüksek süratlere istekli bir şekilde tırmanıyor. Vites değişimlerinde duyulan egzos patlamaları ve motordan çıkan homurtu ise sizleri gaz pedalına daha çok yakınlaştırmakta. Powershift şanzıman çift kavrama olmasına rağmen vites değişimlerinde başarılı ve her değişen vitesin ardından otomobil daha torklu daha istekli geliyor. Vites oranları iyi ayarlamış durumda.

Süspansiyon konusuna değinecek olursak tabiî ki sert bir otomobil V40, zaten R-design paketine sahip olduğundan dolayı 10mm alçak süspansiyon sistemine sahip ve sportmen karektere sahip. Yine de İsveçli konforundan da ödün vermiyor. 18” boyutundaki jantlara ve kış lastiklerine rağmen temiz asfaltta sizi sarsmıyor.

Yol tutuş konusunda ise otomobil ani gaz tepkimelerinde direksiyon ne tarafa daha fazla dönükse o tarafa doğru çekiyor sizi, bu beni biraz rahatsız etti açıkcası, ve ani fren yaptığınızda biraz kafadan kayma mevcut. Tabi normal günlük kullanımda bu sorunu kesinlikle yaşamazsınız. Bunun dışında virajlarda kesinlikle tatlı bir performans var otomobilde, yalnızda çok sert frenlerde dikkat etmek lazım.

Volvo V40 T4 R-design Test_Otomobiltutkunu_Volvo V40_T4_Rdesign_Test_New Volvo_VolvoTurkiye

Volvo V40 T4 R-design‘te bulunan 1.6 litrelik dört silindirli direkt enjeksiyonlu benzinli turbo motor Euro5 ve altı vitesli Powershift şanzıman teknolojisi ile üretilmiş 180 hp’lik motorun sunduklarına. Öncelikle motor ile 6 ileri otomatik şanzımanın uyumu harika. Özellikle vites geçişleri hissedilmiyor, araç tamamen konfor ve ekonomi için yaratılmış. Euro5, 180 hp beygir güçlü motora sahip Volvo V40 T4 R-design aracımızın performans değerlerini yorumlarsak; 0’dan 100 km’ye 8.5 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 225 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, 1.6 litre 180 hp 240 nm tork üreten turbo benzinli motor, 6 ileri Powershift şanzımanla kombine edilmiş, ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 6.1 Lt ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. 240 Nm tork üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Şehir içinde 7.9 litre, şehir dışında ise 5.1 litre tüketirken yeni nesil benzinli motorun sessiz çalışma karakteri de ayrı bir özellik kazandırıyor. Eco sürüş modu haricinde araçta 2 ayrı sürüş modu daha mevcut Elegance ve Performance, bu sürüş modları seçildiğinde ise aracın sürüş performansı daha farklılaşıyor sporcu kimliği daha çok ön plana çıkıyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli. Hiç bekleme yaşamadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza (225km) ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Otomobilin yolda ki seyri bile sanki hafifliyor. Ve torklu turbo benzinli motor sayesinde gaza basmanız gerektiğinde vites düşürmeden de bir nebze hızlanabiliyorsunuz. Her vites geçişinde otomobil torkunu size hissettiriyor, ama aracın ağırlığı ve tokluğundan dolayı çok saldırgan bir karakter göremiyorsunuz.

Sonuç

Volvo V40 T4 R-design ister şehir içinde günlük işlerin için gez, ister ani bir kararla hafta sonunda şehir dışına çık, V40 seni her gün mutlu etmek için tasarlanmış ve araç kullanmaktan zevk alan sürücüler için, görünüm, sürüş zevki ve yenilikçi teknolojiler; Volvo V40 gerçekten hepsine sahip.

İsveç metali… Sportmen, konforlu, dikkat çekici, kaliteli, detaylı, etkileyici, mavi, heyecanlı, donanımlı, güvenli…İsveçliler metale şekil verirken bir çok özelliği de metale işlemeyi çok iyi başarmışlar! Kusursuz işçilik de işin içine girince karşımıza Volvo V40 çıkmış bulunuyor, bizlerde kullanıcısı olmak düşer…

Volvo V40 Rdesign Test_VOLVOV40TEST

Volvo V40 T4 R-design Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1596 litre Dört silindirli direkt enjeksiyonlu benzinli turbo motor
Maks. çıkış/bg/devir : 5700 dev/dak’da 180 HP
Maks. tork/devir : 1600-5000 dev/dak’da 240 Nm
Son hız: 225 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 8,5 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 7,9 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,1 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 6,1 lt/100 km
CO2 emisyonu : 143 gr/km

Volvo V40 T4 R-design Test_Otomobiltutkunu_Volvo V40_T4_Rdesign_Test_VolvoTurkiye

Yazı: Emirhan Dereli
Fotoğraflar: Beycan Korkmaz