Dünyanın en güvenli araçlarını üreten İsveç’li Volvo, son teknoloji ürünlerini ve tasarımını yeni V40 ile sizlere sunuyor. Yeni V40 ta ilk dikkat çeken detaylar kuşkusuz güvenlik donanımları. Mesafe takip sistemi, şerit takip sistemi, kör nokta ikaz sistemi gibi özellikleri araç içinde seyahat edenleri oldukça güvende hissettiriyor. Volvo yeni modellerinde artık Ford motorlarından vazgeçip kendi motorlarını kullanmaya başlamış.

VOLVO V40 TEST

Bizim test ettiğimiz araç V40 T3 ün en üst donanımı olan Inscription paketi ile tamamen sportif bir hale bürünen V40 geniş ön ızgarası, mercekli büyük farları, tamponun köşelerinde dikey konumlandırılmış led gündüz farları, Volvo logosunun solundaki radar donanımı ve marka logosu ile sportif bir bakışa sahip. Ön taraftan baktığımızda konumlanan radar donanımı ve camın üstündeki laser ve sensörler otomobilin ekstra güvenlik donanımları ile donatıldığını işaret ediyor. Yan taraftan araca baktığınızda ise daralan camlar ve şişen arka tasarım dikkat çekici bir hal alıyor. Station wagon araçlara benzeyen tasarım, dikine yapılan tasarım ile sportif bir hatchback’e dönüşüyor. Arka tarafa geçtiğimiz zaman ise Yan taraftan araca baktığınızda ise daralan camlar ve şişen arka tasarım dikkat çekici bir hal alıyor. Station wagon araçlara benzeyen tasarım, dikine yapılan tasarım ile sportif bir hatchback’e dönüşüyor. Inscription paketi hünerlerini konuşturuyor. Mat destekli difüzör ve çift egzos çıkışı ile başlayan tasarım, siyah tonlu kavisli stop lambaları ve piano siyahı bagaj kaplaması ile devam ediyor. Tavana doğru baktığımızda ise spoiler ve shark anten ile son bulmakta. Inscription tasarım öğeleri otomobilin her yerinde parlak krom rengi ile kendini belirtmekte. Çok yakıştığını ve sportif durduğunu ise tekrar tekrar söylemekte yarar var.

VOLVO V40 TEST

Volvo V40 T3 Inscription test aracımızın koltuğuna oturur oturmaz kendinizi çok kaliteli ve güvenli bir ortamda olduğunuzu hissediyorsunuz. Taba döşemeler oldukça şık, elektrikli ve hafızalı koltuklar, cam tavan gibi üst seviye donanımlar bu modelde yer alıyor. Araçta dikkat çeken ayrıntılar ise tavan perdesinin geriye değil de ileriye doğru açılması. Önceki nesilde hayal kırıklığı yaratan kokpit tamamen değiştirilerek muazzam bir şıklık katmış. Direksiyon üstündeki ve orta konsoldaki tuşlar ilk başta biraz karışık gelse de kısa süre içinde alışıyorsunuz. Volvo markasının tüm iç mekanları birbirine çok benzemekte. Ve klasikleşen Volvo konforu, kalitesi V40’da bulunmakta. Kadran evet kadran dediğim zaman biraz duraksıyorum çünkü kadran tasarımı ileri şekilde detaylı ve göze hitap ediyor. Active TFT Display adı verilen kadranın, sürüş modlarına göre tasarımı değişiyor ve otomobili stop ettiğinizde size görsel bir şov yapıyor. Okunaklı olması ise başka bir detay. Yumuşak plastikler, kontrol düğmelerinin kalitesi, cam açma tuşlarının tokluğu, ekranın renkleri çözünürlüğü, kadran tasarımı, koltukları… Tek kelime ile harika!

VOLVO V40 TEST OTOMOBİLTUTKUNU

Araçta bir önceki modeldeki 1.6 turbo 180 Hp motorun yerine artık 1.5 turbo 152 Hp’lik benzinli motor görev yapıyor. Bu daha düşük yakıt tüketimi sunmasına rağmen aracın performansı şaşırtıcı derecede daha atik olmuş. 6 ileri triptonik F1 vites çok başarılı. Vites geçişlerini asla hissettirmeyen şanzıman size 3 farklı sürüş modu sunuyor. Ekonomik normal ve performans. Her mod da gösterge ışıklarının farklı renk yanması oldukça güzel bir detay.
Sonuç olarak bu araçla Volvo gerçekten beklentilerin çok çok üzerinde bir memnuniyet sunuyor. Neredeyse kusursuz olan tasarım, konfor, donanım, performans ve yakıt tüketimi değerleri, sizi direk olarak bir Volvo bayisine çekmeye hazır.

Volvo V40 T3 Inscription Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1498 litre Dört silindirli direkt enjeksiyonlu benzinli turbo motor
Maks. çıkış/bg/devir : 5000 dev/dak’da 152 HP
Maks. tork/devir : 1700-4000 dev/dak’da 250 Nm
Yakıt tüketimi (kombine) 5.5 lt/100 km
CO2 emisyonu : 129 gr/km

VOLVO V40 TEST

Yazı: Murat Kır