Retro tasarımıyla geçmişine saygı duruşunda bulunan, teknolojisiyle zamanının ötesinde, bulunduğu ortamda efsane Volkswagen Transporter’ın çift renkli tasarımından ilham alınarak yaratılan Caravelle Team modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu haberimizde her gittiği yerde bakışları üzerine çeken modeli detaylandıracağız.

Volkswagen Caravelle Team Test_Otomobiltutkunu

Markanın iddialı olduğu modellerden biri olan, Caravelle bir efsane olarak hayatına devam ediyor, halkımızın bu kadar sahiplenmesinin ardında yatan özellikler Caravelle’nin sürüş kolaylığı ve her türlü zeminde kolayca sürülebilmesi, iç hacminin çok geniş ve köşelerinin birbirlerinden epey uzak olması sayesinde günümüzün en çok tercih edilen hafif ticari araç segmentinde başarısını devam ettiriyor.  8 kişilik yolcu kapasitesi ile yolcularına şık ve konforlu bir ortam sunuyor.

Dış Tasarım

Volkswagen hafif ticari sınıfında büyük önem taşıyan Caravelle modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan Caravelle modern ve şık görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap ediyor. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın nostaljiye gönderme yapan çift renk dış kabuğu ve 18 inç krom kaplamalı kapak görünümlü aliminyum jantları karakteristik ön panjuru, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan farları dinamik gövdesi yer alıyor. Ayrıca farlar ve yeni ön tasarımı aracın tasarım öğelerini oluşturan diğer yenilikler. LED stop lambaları da aracın dinamik yapısını güçlendiren unsurlar. Caravelle Team modele özgü ayırt edici tasarım detayları aracın değişen görsel parçalarından bir diğeri. Anahtardan kumanda edilen otomatik yan sürgülü kapı ayrıca ön torpido ve sürgülü kapıda  bulunan butonlar sayesinde iniş binişlerde rahatlık sunuyor.

Volkswagen Caravelle Team Test

İç Tasarım

Volkswagen Caravelle Team test aracımızın iç mekanında kullanılan malzeme kalitesi tatminkar olup kullanıcı için her ayrıntısı düşünülerek tasarlanmış olduğu hissediliyor, son yıllarda artık marka için neredeyse klasikleşmiş olan direksiyon ve ön panelde bulunan kumanda butonlarının kullanımı çok rahat, aracın içindeyken görüş mesafesinin çok fazla olması sürücü için büyük rahatlık, arkaya kadar uzanan büyük camlar Caravelle Team’ın iç mekanının aydınlık olmasını sağlıyor. Binek araç modellerinden anımsadığımız direksiyon bir ticari araç için oldukça sportif görünüyor üzerinde bulunan ayar butonlarının karmaşık olmaması kullanımı çok keyifli hale getiriyor, oldukça zengin ekipmanlardan oluşan güvenlik donanımı Caravelle Team’ın üstün güvenlik anlayışının kusursuz bir yansıması olarak belirginleşiyor. Standart olarak sunulan klima sistemlerinin hem sürücü, hem de yolcu bölümünden üfleme özelliği sayesinde, yolcu bölümünde de etkin iklimlendirme sağlanıyor. Arka tavana entegre klima modülü sayesinde, yolcu bölümünden de iklimlendirme ayarları yapılabiliyor. İç mekanın şık döşemeleri koltuk aralarındaki eşya gözleri aydınlatmalı yolcu aynaları ile yolcu konforunu üst düzeye çıkarırken sürücü konforundan da ödün vermiyor, anlaşılan o ki Caravelle Team konforlu olması için üretilmiş bir model ve o kendisini üretenleri bu konuda kesinlikle mahcup etmiyor.

Volkswagen Caravelle Team

Performans

Volkswagen Caravelle Team test aracımızın motor kaputunun altında bu sınıftaki araçlara göre oldukça güçlü sayılabilecek bir motor görev yapıyor. Kullanıcısına sıra dışı bir araçla karşı karşıya olduğunu hissettiren 2 litrelik motorun kendi özelliğine has, 340 Nm torku ile Caravelle Team, beklenilenin üzerinde bir performans sağlaması ve gücünü arka tekerlere neredeyse kesintisiz bir şekilde ileten 7 ileri DSG şanzıman donanımlı aracımızın vites aralıkları milisaniyeler içerisinde sessizce vites geçişleri ile sürüş konforunu artırırken, uzun yollarda Caravelle Team’da standart olan ESP sayesinde ulaşılan her hızda maksimum güvenlikli sürüş yaşanılıyor. 1968 cc  commonrail doğrudan enjeksiyon, değişken geometrili turbo VTG beslemeli yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 3250/3750 dev/dak’da 150 bg güç üreterek, segmentinde referans model olma konumunda. 340 Nm’lık azami torka sahip olan yeni Caravelle Team bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 12.0 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 181 km/saat ile sınırlı. 340 Nm’lik yüksek tork ve bu tork’un alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması araca yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 5.9 litre, şehir içi 6.6 litre, şehir dışı 5.5 yakıt tüketim değerlerine sahip. Caravelle Team’da bulunan yeni nesil 2.0 cc’lik Common Rail turbo dizel motor, 7 ileri DSG otomatik şanzımanla adepte edilmiş, araç gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki verirken tüm devirlerde yüksek hassasiyet sergiliyor, çabuk hızlanma, hassas ve yumuşak vites değişimi ile sürüş kalitesini daha da yukarıya taşımakla kalmayan yeni 7 ileri vitesli otomatik şanzıman aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerleri de sunuyor.

Volkswagen Caravelle Team DSG

BlueMotion konusunu biraz detaylandırırsak, test aracımız Caravelle Team BlueMotion Teknolojisi’ne sahip motoruyla çok daha iddialı konuma geldi. Volkswagen’in geliştirdiği BlueMotion teknolojisinin karakteristik özellikleri olan motor, şanzıman, aerodinamik donanımlar ve lastikler arasındaki mükemmel uyum, sürüş keyfini etkilemeksizin yakıt tüketimini ve kirlilik düzeyini en aza indiriyor. BlueMotion teknolojisi ve Start-Stop Sistemi’yle çevreyi koruyan Caravelle, Fren Enerjisi Geri Kazanım Sistemi, tekerlek spoileri gibi teknolojik ve aerodinamik donanımlarıyla düşük yakıt tüketimini garanti ediyor.

Sadece Start-stop sistemiyle yüzde 5’lik tasarruf. Caravelle Team BlueMotion’da yer alan Start-stop sistemi, kırmızı ışıkta ya da trafikteki duraklamalar sırasında motorun çalışmasını durdurarak, yakıt tüketimini ve CO₂ emisyonunu azaltıyor. Yakıt tüketim değerini normal kullanıma oranla yüzde 5 oranında azaltan Start-stop sistemi devreye girdiğinde radyo, klima ve aydınlatmalar çalışmaya devam ediyor. Sistem yalnızca, motor soğukken, manevra yaparken ya da geri giderken, frenleme ya da direksiyon desteği gerektiğinde, hızlı, yüksek ısıtma, soğutma veya fan çıkışı sırasında veya römork çekerken devre dışı kalıyor. Volkswagen tarafından sürekli geliştirilen BlueMotion Teknoloji özelliği; sürüş konforu ve çevresel uyumluluğun akıllı ve son derece verimli bir birleşimini temsil ediyor. BlueMotion Teknoloji’ye, çok düşük yakıt tüketimi ve kirlilik düzeyleri sağlanmakla birlikte, herhangi bir sınırlama olmadan araç sürüşü yapılabiliyor. Frenleme sırasında enerji geri kazanılıyor. En verimli ve çevre dostu yöntemlerden biri olan Fren Enerjisi Geri Kazanım Sistemi, sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesi ya da frene basması anında, alternatörün voltajı artırarak akünün şarjına yönlendirmesi temeline dayanıyor. Böylece akü, her zaman en uygun şarj konumunda bulunuyor ve alternatör voltajının sabit hızda giderken azaltılmasıyla yakıt tüketim değerini düşürmeye yardımcı oluyor. Aerodinamik tekerlek spoileri ve düşük dirençli lastikler. BlueMotion Teknolojisi’ne sahip Caravelle Team’da sunulan bir diğer iyileştirme ise aerodinamik olarak yapılmış. Sürüş sırasında havanın tekerleklerin etrafından akmasını sağlayan spoiler hava direncini azaltarak yakıt tüketiminin düşürülmesine yardımcı oluyor. Yakıt tütekiminde çok önemli bir etkisi olan lastiklerin yuvarlanma direnci de BlueMotion Technology’li Caravelle’lerde düşünülmüş; standart olarak düşük yuvarlanma dirençli lastiklerle donatılan Caravelle Team, doğru lastik basıncı ayarlandığında düşük yuvarlanma direncine sahip bu lastikler sayesinde yakıt tüketim değerini düşürüyor. Sonuç olarak, Volkswagen ailesinin hafif ticari araç segmentinde şık ve kaliteli asil duruş sergileyen Caravelle Team modeli gerçek anlamda kullanıcısını tatmin edecek ve yıllarca hem şehir içi hem şehir dışı kullanıma uygun hale getirilmiş güvenlikli bir araç olduğunu belli ediyor.  İlk fırsatta sizlere en yakın bir Volkswagen bayisine gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.

Volkswagen_Caravelle_Team

Volkswagen Caravelle Team Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 1968

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 150 / 3250/3750

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 340 / 1500-3000

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 6.6

Şehir dışı (lt/100 km) 5.5

Ortalama (lt/100 km) 5.9

Depo hacmi (lt) 70

0-100 Km Hızlanması: 12.0 Sn.

Maksimum Hız : 181 km

CO2 emisyonu, g/km: 153 gr.

Volkswagen Caravelle Team Test