Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz geçtiğimiz yıl satışa sunulan N line versiyonuna bir seviye daha eklenen Tucson N Line Plus oldu, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza yeni 1.6 lt 136 bg dizel motoru, 7 ileri DCT şanzımanı ve 4×4 seçeneği ile dikkatleri üzerine toplayan yeni Tucson N Line Plus modeli hakkında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Dış Tasarım
Farklılık ve yeni tecrübeler konusunda talepkar olan bir müşteri kitlesine cevap vermek üzere tasarlanmış Tucson N Line Plus, gövde kiti ile artık çok daha iddialı bir model haline gelirken genişletilmiş özellikleriyle de premium rakiplerine göz dağı vermiş oluyor. Hyundai Tucson, LED farları, dış tasarımdaki petek tarzı ön ızgara, siyah eklentilere sahip ve bumerang şekilli gündüz sürüş farları ile süslenen ön tampon ve 19 inç’lik parlak siyah jantlarla sunuluyor. Öndeki değişim ile sportifliğini zinde tutan otomobil, arka tarafta da benzer yeniliklere imzasını atıyor. Köşeleri yumuşatılan arka farlara LED özelliği eklenirken, tamponun alt kısmı ve egzoz çıkışları da değişen diğer parçalar.
İç Tasarım
Hyundai’nin C-SUV segmentindeki popüler modeli Tucson, kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor.
Tucson’un geniş iç mekanında da siyahın asaleti ile bezenmiş sportif öğeler sunuluyor. Ortaları nubuk ve kenarları deri, kırmızı dikişli özel tasarım siyah döşeme ile sunulan Tucson N Line, Hyundai’nin yüksek performanslı ürün yelpazesinden esinleniyor. Kırmızı dikişli ve deri döşemeli kokpitin yanı sıra perfore deri direksiyon simidi, sportif alüminyum pedal seti, N logolu vites topuzu ve mat gri plastik aksamlar da sportif bir ambiyansa katkıda bulunuyor. N-Line modelinde özel kırmızı renk detayları, perfore delikli deri direksiyon, N-Line vites topuzu ilk etapta dikkat çekiyor. Süet/Deri uygulaması ise sportif imajı pekiştiriyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları. Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri, Qi kablosuz şarj sistemi dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor.
Performans ve detaylar
Hyundai Tucson’un karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. 1676 kg ağırlığa sahip Hyundai Tucson’un gövdesi çok daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 1.850 milimetreye, yüksekliği 1.660 milimetreye, toplam uzunluğu ise 4.480 mm ulaşmış, 1598 cc Turbo T-GDi yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 4000 dev/dak’da 136 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 320 Nm’lık azami torka sahip olan #Tucson bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 12 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı 180 km/saat ile sınırlı. 320 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 6.9 litre yakıt tüketim değerlerine sahip. Tucson’un şehirli otomobil konseptinin haricinde off-road kullanımında da kabiliyeti son derece yüksek. Yerden yüksek yapısını her zaman bir avantaj olarak kullanan C Crossover araçlar, aynı zamanda 4×4 çekiş sistemiyle de kullanıcısına hem güven hem de sürüş keyfi yaşatıyor. Tucson bu zevki yeni nesil HTRAC çekiş sistemiyle sunuyor. Sistem, sol ve sağ tekerlekler arasındaki frenlemeyi kontrol etmek için araç hızını ve yol koşullarını izliyor ve virajlarda veya kaygan yollarda sürüş sırasında güvenliği sağlamak için ön-arka tekerlekler arasındaki denge gücünü sağlıyor. Ayrıca araç sağa veya sola dönerken, tekerleklerdeki fren kuvveti kontrolü ile bozuk yollarda bile maksimum güvenlik sağlanıyor. HTRAC, gaz pedalına uygulanan güç ile en uygun performansı, ön ve arka tekerleklere dağıtıyor. Fakat, Sport modda iken arka tekerleklerdeki güç aktarımını en üst düzeye çıkararak dinamik sürüş hissi sağlıyor. Eco modda ise sadece ön tekerleklerle hareket ederek yakıt ekonomisi elde etmiş oluyor. Bu sistem, geleneksel 4×4 çekiş sistemleriyle büyük benzerlik gösteriyor. Fakat, HTRAC çekiş sisteminin fonksiyonları ve çalışma prensibi, sürüş moduyla seçilerek dinamizmi değiştirebiliyor. Böylelikle hem sürüş keyfi artırılıyor hem de yakıt ekonomisi ön planda tutulmuş oluyor.Yeni Tucson SUV 1.6 CRDi Dizel 4×4 7 İleri DCT Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1.6 T-GDi
Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 136 HP
Maks. tork/devir : 4000 dev/dak’da 320 Nm
Vites kutusu: 7 İleri DCT
Son hız: 180 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 12 sn
CO2 emisyonu : 134 gr/km