Baştan sona yenilenen dördüncü nesil Yaris bu günler de haber yayınımıza konuk oldu, haydi detaylara bakalım.

1999 yılında ilk nesli tanıtıldığından bu yana yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkan Yaris, dördüncü nesliyle de birçok ilke imza atıyor. Toyota’nın TNGA platformu üzerine yapılan Yeni Yaris; tasarım dili, sürüş dinamikleri, teknolojisi ve güvenlik özellikleriyle ses getirmeye hazırlanıyor.

Dış Tasarım
Yeni Yaris, alçak ve geniş tasarımı, yuvarlak hatları ve sportif kompakt model yapısıyla dikkatleri üzerine topluyor. Yepyeni tasarım, yepyeni bir karaktere bürünen Yaris B-HB segmentinin bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor. Yeni platformun tasarımcılara sunduğu daha fazla özgürlük sayesinde göz alıcı bir tarza sahip olan Yaris, büyük ve alçak ön ızgarası, LED ön farları, LED sinyalleri, dinamik kapaklı jant tasarımları, alçak tavan çizgisi ve araç boyunca uzanan bumerang formuyla her açıdan harekete hazır olduğunun altını çiziyor. Ön farların bitiminden itibaren başlayan ve ön cam direği boyunca devam eden tasarımda kalite algısını yükseltirken bu yapı otomobilin sportifliğini öne çıkartıyor. Ön bölümde kendini belli eden çizgiler ve profil boyunca devam eden modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini gösteriyor. Yaris, yeni GA-B platformunun getirdiği avantajlarla birlikte hem daha sıra dışı bir tasarıma hem de içeride daha geniş bir yaşam alanına sahip olmuş. Aracın uzunluğu 4 metreden daha kısa olmasına karşın, dingil mesafesinin 50 mm artmasıyla daha fazla yaşam alanı sunuyor. Enerjik bir tasarıma sahip olan yeni Yaris, her zaman hareket etmeye hazır bir görünüme sahip.

İç Tasarım
Toyota Yaris 1.5 Dream X-Pack Multidrive S test otomobilimiz ferah ve geniş iç tasarımı ile karşılıyor. İç tasarımını bir bakışta incelediğimizde test aracımızın ilgimizi çeken en çarpıcı özellikleri, otomobili kullanırken koltuk ayarları ve koltuğun vucudu sarması, pedallara erişim, ele oturan prüzsüz direksiyon ve direksiyon üzerinde bulunan butonların net ve kolay geleneksel Toyota işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz. Eğlenceli yüksek çözünürlüklü 8 inç Toyota Touch multimedya ekranı akıllı telefon bağlantısı, Bluetooth, USB girişi, radyo ve direksiyon kontrolü gibi fonksiyonları bünyesinde barındırıyor.

Performans
Toyota Yaris 1.5 Dream X-Pack Multidrive S’in kaputunun altında ise daha fazla yakıt ekonomisi ve daha düşük CO2 emisyon değerleri sunan 3 silindir DOHC VVT-i çok noktalı direkt enjeksiyon sistemine sahip 1490 cc’lik motor yer alıyor. 125 PS güç üreten motor, kombine edildiği 10 ileri CVT şanzıman sayesinde henüz 4800 d/d’da 153 Nm torku kullanıma sunuyor. CVT şanzıman, sürüş koşullarına bağlı olarak vites oranını sürekli ve kademesiz olarak düşük hızdan yüksek hız aralığına sarsıntısızca değiştirebiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.2 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 180 km/s hıza çıkabiliyor, 1490cc hacime sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sonuç olarak: yeni nesil benzinli otomatik vites kombinasyonu ile hem bayan hem de şehir içi trafikte keyifli araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip yıllarca sorunsuzca hiç eskimeyecek tasarımı ile size eşlik edecek bir araç diyebilirim, ilk fırsatta size en yakın Toyota bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.